Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Åšroda

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

 

Luty

 

Luty to jeszcze dość spokojny czas jeżeli chodzi o pielęgnację roślin. Jednak jest kilka spraw, których lepiej nie odkładać na później. Nasze obowiązki w domu czy w ogrodzie będą polegały głównie na przygotowywaniu się do nowego sezonu.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

Zabezpieczamy maścią ogrodniczą pnie uszkodzone przez gryzonie oraz miejsca uszkodzeń wskutek mrozów. Po raz ostatni możemy pobielić drzewa jeżeli wapno zostało zmyte z powierzchni pni.

Pod koniec lutego rozpoczynamy cięcie krzewów jagodowych. Zaczynamy od przycięcia agrestów i porzeczek czarnych, ponieważ najwcześniej rozpoczynają wegetację. Posadzone na jesień w poprzednim sezonie, młode krzewy porzeczki przycinamy nad trzecim lub czwartym oczkiem, od ziemi. Pozwoli to roślinie odpowiednio się rozkrzewić. U krzewów dwuletnich wycinamy jedynie pędy pokładające się po ziemi. U krzewów starszych wycina się pędy bardzo stare, już słabo owocujące. Warto wiedzieć, że porzeczka czarna najobficiej owocuje na pędach jednorocznych, natomiast porzeczki czerwone oraz białe owocują na kilkuletnich pędach. Należy wziąć to pod uwagę zabierając się do zabiegu cięcia i prześwietlania krzewów. Młode posadzone na jesień agresty przycina się na jedno oczko nad ziemią. W kolejnych latach usuwamy pędy stare, płożące się. Roślinę prowadzimy tak, aby posiadała 6-8 gałązek.

Borówka amerykańska najlepiej owocuje na pędach młodych (jedno-, dwu-, trzyletnich). Wiosną usuwamy jedynie pędy bardzo stare, płożące się i zwisające nad ziemią.

Pod koniec lutego jeżeli temperatura wynosi powyżej 5 stopni Celsjusza możemy wykonać zabieg przeciwko kędzierzawości liści brzoskwini. Jest to niezwykle ważne, aby wykonać to teraz, gdyż gdy roślina wypuści liście, na walkę w chorobą jest już za późno.

trawy ozdobne

Pod koniec lutego możemy już ścinać suche kępy traw ozdobnych, które stanowiły ozdobę naszego ogrodu w zimie.

rośliny cebulowe i bulwiaste

W ogrodzie pojawiają się wiosenne kwiaty cebulowe, które posadziliśmy jesienią, m.in. przebiśniegi, śnieżyczki, krokusy. Z każdym rokiem będzie ich więcej, ponieważ rozmnażają się wytwarzając kolejne młode cebulki, tzw. przybyszowe.

Sprawdzamy stan cebul, karp i kłączy, które przechowujemy. Zgniłe, zarażone wyrzucamy, a pozostałe nadal czekają do wiosny.

Już teraz możemy zakupić wcześniej bulwy begonii i kłącza cann. Pod koniec lutego sadzimy je w doniczkach i stawiamy w domu lub w garażu. W ten sposób przyspieszymy ich wzrost i dzięki temu znacznie wcześniej zakwitną na tarasie lub w ogrodzie.

dzikie ptaki

Dokarmiajmy dzikie ptaki w ogrodzie. Dla nich o pożywienie coraz trudniej, więc w ten sposób na pewno pomożemy im przetrwać zimowe warunki. W sklepach ogrodniczych najlepiej kupić specjalne mieszanki ziaren, które są bardzo pożywne dla ptaków. Nie dokarmiajmy ptaków suchym chlebem. Pokarm zostawiajmy w zawsze w tych samych miejscach, nie zmieniajmy umiejscowienia karmnika, gdyż ptaki zapamiętują miejsce stołówki.

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Luty 2021

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-luty-2021

Imieniny

Dzisiaj jest: 24 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Flora, Jan, Roman

Gościmy

Odwiedza nas 173 goÅ›ci oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR