Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 16:30 do 18:00 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

 

Maj

 

 

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Nasze oczy cieszą rośliny ozdobione pięknym kwieciem oraz świeżą zielenią liści.

Pamiętajmy jednak, że mimo iż robi się coraz cieplej mogą wystąpić jeszcze przymrozki. Potocznie zw. „zimna Zośka” czy „zimni ogrodnicy” to terminy od 12 do 15 maja, w których mogą wystąpić gwałtowne spadki temperatur. Dlatego należy bacznie śledzić prognozę pogody i przed spodziewanymi przymrozkami okryć rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

Kwitnące krzewy powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Wycinamy pędy wybijające z podkładek roślin szczepionych. Brzoskwinie to rośliny, u których można wykonywać jeszcze zabieg cięcia zdrewniałych pędów.

Krzewy truskawek dobrze jest wyściółkować, ponieważ wczesne odmiany w niedługim czasie zaczną zawiązywać owoce. Zabezpieczając owoce truskawek przed kontaktem z glebą, ograniczymy występowanie szarej pleśni.

rośliny ozdobne

Po ustąpieniu ryzyka przymrozków możemy rozgarnąć kopczyki zabezpieczające krzewy róż przed przemarznięciem.

Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły wczesne, porzeczkę krwistą. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pobliskich pąków. Maj to dalszy ciąg „wprowadzania” nowych roślin do ogrodu. W tym momencie sadzimy rośliny kupowane w doniczkach lub (w przypadku drzew) z bryłą korzeniowa owiniętą jutą. Rośliny iglaste tworzące żywopłoty lub formowane należy regularnie przycinać dla zachowania pożądanego kształtu.
Po tzw. “zimnych ogrodnikach”, możemy zacząć wystawiać na ogród rośliny doniczkowe, które zimowały w naszych domach, np. bielunie (datury).

rośliny jednoroczne i dwuletnie

Warto pomyśleć o wzbogaceniu naszych rabat i w puste miejsca wysiać rośliny jednoroczne czy dwuletnie, np. nagietki, chabry, maczki kalifornijskie, niezapominajki.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Usuwamy przekwitnięte kwiaty narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic.

Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy do gruntu bulwy lub podrośnięte w doniczkach sadzonki: pacioreczników (kann), agapantów, krokosmii, zawilców wieńcowatych oraz dalii.

warzywnik

Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, buraczków, sałaty, kapusty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli, rzodkwi, brokuła, pora i in. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja po tzw. „zimnej Zośce”. Rośliny tj. ogórki, pomidory krzewiaste, papryka i oberżyna mają szczególne wymagania cieplne więc sadzimy je do inspektów/pod osłonami. W warunkach wysokiej wilgotności zaczynają się pojawiać ślimaki, chrońmy więc nasze warzywa stosując pułapki na ślimaki. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu grządek, aby nasze warzywa nie musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki mineralne.

trawnik

Jeżeli pierwsze nawożenie trawnika wykonaliśmy w marcu możemy przystąpić do drugiego w sezonie zasilenia trawnika nawozem wieloskładnikowym. W maju możemy założyć trawnik od podstaw. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą niedobór wilgoci w podłożu. Oceniamy ubytki w trawniku i gdy zajdzie potrzeba, uzupełniamy puste place w murawie. Pamiętajmy o regularnym, cotygodniowym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę możemy wrzucić do kompostownika. Proces rozkładu roślin przyspieszymy, poprzez regularne napowietrzanie (przerzucanie), podlewanie kompostu, a także stosowanie specjalistycznego nawozu przyspieszajacego kompostowanie.
W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy selektywne środki ochrony roślin (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL, Mlecz.)

chwasty

Kontrolujmy zachwaszczenie naszych rabat, ponieważ młode chwasty znacznie łatwiej jest usunąć mechanicznie lub chemicznie. Wyrywając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych zapobiegniemy rozsiewaniu się nasion. Walkę z uciążliwymi chwastami na ścieżkach i podjazdach można przeprowadzić przy pomocy środka Avans RTU, a mech zlikwidujemy wykonując oprysk środkiem Randacol 680 EC. Planując założenie nowej rabaty w miejscu bardzo zachwaszczonym szczególnie chwastami wieloletnimi, trudnymi do zwalczenia zastosujmy herbicyd totalny niszczący wszystkie chwasty –  Avans RTU.  Jego substancją czynną jest glifosat, który przemieszcza się także do korzeni, powodując szybkie zamieranie roślin.

szkodniki

Przędziorki i pordzewiacze na m.in. jabłoni, śliwie, gruszy i roślinach ozdobnych zwalczymy preparatem Ortus 05 SC.

Mszyce tworzące coraz większe kolonie na wielu roślinach owocowych i ozdobnych należy jak najszybciej zwalczyć środkiem Mospilan 20 SP. Ten sam środek stosowany w odpowiednich terminach po kwitnieniu drzew owocowych (jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni) ograniczy tzw. „robaczywienie owoców” spowodowane obecnością larw szkodników tj.: owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka, owocnice śliwowe i nasionnica trześniówka.

choroby

Obserwujemy nasze rośliny czy występują na nich niepożądane objawy świadczące o chorobie. Biały mączysty nalot na liściach kwiatach czy zielonych łodygach świadczy o wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Zabieg ochronny na roślinach ozdobnych wykonujemy preparatem Signum 33 WG lub Discus 500 WG. W maju możemy zapobiegawczo zastosować oprysk fungicydem Discus 500 WG przeciw parchowi jabłoni i gruszy, którego objawem są brązowe, okrągłe plamki na liściach i owocach.

Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze zabiegu przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa), po kwitnieniu można zastosować środek Topsin M 500 SC.

 
 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

Jeśli korzenie przerastają doniczkę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej. Rośliny domowe na dobre wybudziły się z okresu spoczynku zimowego więc w dalszym ciągu nawozimy je specjalistycznymi nawozami, np.: do roślin doniczkowych. Jeżeli posiadamy w domu gatunki tj. paprocie, fikusy, palmy, cytrusy czy kaktusy zaaplikujmy im nawozy dedykowane specjalnie dla nich (nawóz do paprocinawóz do palm, juk i dracennawóz do fikusównawóz do cytrusównawóz do kaktusów).

balkon

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w maju  możemy zacząć sadzić rośliny balkonowe, tj. pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, kocanki, komarzyce, bakopy oraz werbeny. Często używanymi roślinami w kompozycjach balkonowych są także: bratki, begonie królewskie, niecierpki. Warto również nasz balkon urozmaicić różnymi pnączami, które w naszym klimacie są jednoroczne lub po odpowiednim przezimowaniu mogą służyć nam wiele lat, np.: dipladenia, tunbergia lub bugenwilla. Roślinom tym należy zapewnić stały dostęp składników pokarmowych, dlatego warto sięgnąć po nawóz do roślin balkonowych gwarantujący bujny wzrost i długie kwitnienie tych roślin.

źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Maj 2022

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-maj-2022

Kwiecień

 

 

"Kwiecień plecień, bo przeplata trochę zimy, trochę lata" - taka pogoda często krzyżuje nam plany ogrodowe. Choć miesiąc ten zaczyna się od Prima Aprillis (z łac. pierwszy dzień kwietnia) to jednak nie żart - sezon ogrodniczy oraz balkonowy rozpoczyna się w pełni, a to oznacza, że czeka nas masę pracy. Praca na świeżym powietrzu wśród świeżej zieleni roślin jest odprężająca i bardzo przyjemna. Większość roślin już obudziła się do życia, a jest to chyba najpiękniejszy okres, kiedy to możemy się cieszyć kwitnącymi drzewami oraz całą masą kolorowych roślin cebulowych.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

Początek kwietnia to ostatni moment na cięcia sanitarne oraz prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także sadzenie z „gołym korzeniem”. Sadzić można do czasu, gdy liście są jeszcze w pąkach. Jeżeli rośliny wypuszczają już listki, należy sadzić tylko te z doniczki.

rośliny ozdobne

Sezon na sadzenie roślin ozdobnych rozpoczął się na dobre!
Jeżeli jeszcze nie nawoziliśmy roślin, pamiętajmy, aby zrobić to w kwietniu.
Po przekwitnięciu przycinamy niektóre krzewy, kwitnące wczesną wiosną, np. forsycja, migdałek. Ponadto przycinamy wrzosy, żywopłoty, rośliny iglaste, aby nadać im formę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, obowiązkowo musimy ściąć trawy ozdobne, by mogły wypuścić świeże liście.
Już widać pierwsze wschodzące pędy bylin kępowych tj. funkii, liliowców, rozchodników, piwonii. To najlepsza pora na rozmnażanie tych roślin przez podział. Po wykopaniu z gruntu dzielimy je, rozcinając np. szpadlem.
Kwiecień to także najlepsza pora na przesadzanie roślin w ogrodzie.

rośliny jednoroczne i dwuletnie

W tym momencie najlepiej wysiać do gruntu rośliny o małej wrażliwości na niskie temperatury, tj.: bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze i stokrotki.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Możemy już zacząć wysadzać wprost do gruntu bardziej odporne na niskie temperatury cebule oraz bulwy. Do tych roślin należą: cantendenskia, mieczyk (gladiolus), jaskier, inkarwilla, lilia.
Rośliny bardziej wrażliwe na spadki temperatur sadzimy na razie do doniczek. Dopiero w drugiej połowie maja przesadzimy je do ogrodu. W ten sposób możemy potraktować: begonię, agapanta, dalię, krokosmię, kannę (paciorecznika), zawilca wieńcowatego.

warzywnik

Wprost do gruntu możemy siać rośliny, które są bardziej odporne na wiosenne chłody. Do takich roślin należą: sałata głowiasta i lodowa, marchew, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior, brokuł, kapusta włoska, biała i czerwona, cebula, czosnek, por, buraki oraz groch.
Jeżeli wysiejemy rzodkiewkę i sałatę, wkrótce będziemy cieszyć się nowalijkami.
Czas przygotować grunt pod truskawki w ogrodzie. Na początku miesiąca przygotowujemy grządki i pozostawiamy ziemię, żeby osiadła. Po kilku dniach (lub po lekkim ubiciu ręcznym) sadzimy przygotowane wcześniej sadzonki.

trawniki

Jeśli nie zaczęliśmy jeszcze zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku, możemy zabrać się za to w kwietniu. Szczegółowy schemat postępowania znajdziesz w artykule o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.

chwasty

Zaczynają pojawiać się pierwsze chwasty. Usuwając je mechanicznie, poprzez ręczne wyrywanie lub pielenie, możemy szybko zapobiec dalszemu rozwojowi i rozmnażaniu się chwastów.
W cieplejsze dni możemy pokusić się o chemiczną walkę z chwastami. Na trawnikach możemy wykorzystać herbicyd Starane Trawniki*, aby zniszczyć chwasty dwuliścienne. Do usuwania mchu ze ścieżek i podjazdów można użyć preparatu Randacol 680 EC*, uważając, aby nie opryskać okolicznych roślin.

szkodniki

Ze snu zimowego budzą się już przędziorki. Jak rozpoznać, że zaczęły żerować na naszych roślinach i jak z nimi walczyć? Polecamy artykuł nt. przędziorka.
Zwróćmy też uwagę, czy nie zaczęły pojawiać się mszyce, np. na różach i drzewach owocowych.

choroby

Jeśli co roku występuje na drzewach parch jabłoni i gruszy, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP*. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych występującą na czereśni, śliwie i wiśni, zwalczymy preparatem Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG stosując preparat przed i w pełni kwitnienia.

 
 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

Obserwujmy pogodę. Gdy temperatury będą sięgały 15°C, możemy zacząć wynosić na zewnątrz rośliny, przechowywane przez zimę w domu lub innym chłodnym pomieszczeniu, tj. fuksje, oleandry, oliwniki, palmy. Szkodniki roślin domowych (mszyce, wełnowce, mączliki, miseczniki, tarczniki), wraz z nadejściem wiosny, budzą się do życia. Możemy je zwalczyć stosując Płyn na mszyce i inne szkodniki.
Wciąż można przesadzać rośliny domowe, które tego wymagają. Duże egzemplarze możemy podzielić na mniejsze, jeżeli jest to możliwe u danego gatunku.

balkon

W kwietniu możemy już planować roślinną aranżacje balkonu. Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, np. pelargonie, fuksje, można już wysadzić na balkon. Na balkonie możemy również założyć własny ogródek ziołowy, wysiewając nasiona lub kupując gotowe sadzonki ziół.

rozsady

W domu lub w szklarniach wciąż możemy przygotowywać rozsady warzyw, które sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie (pomidory, papryka).

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Kwiecień 2021

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-kwiecien-2021

Marzec

 

 

W marcu jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury. Rozkładamy ziemię kompostową w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie oraz śliwy, pobudzi je to do lepszego kwitnienia (Wideoporanik Agrecol – Przycinanie Gałęzi).

Marzec to najlepszy czas na wykonywanie nowych nasadzeń roślin owocowych z tzw. gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego, dlatego w tym momencie nie doznają szoku w związku ze zmianą miejsca. Odpowiednie stanowisko pod uprawę drzew oraz krzewów owocowych możemy zapewnić mieszając z glebą organiczny nawóz, np. obornik granulowany.

Na początku marca powinniśmy przyciąć również nasze winorośle, aby stworzyć im dobre warunki wzrostu i plonowania. Po wykonaniu zabiegu rośliny możemy odżywić nawozem do winorośli.

rośliny ozdobne

Nawozimy zimozielone krzewy bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów, a także krzewy i drzewa iglaste. Do tego celu używamy nawozów posypowych dedykowanych dla konkretnych roślin jak nawóz do bukszpanównawóz do żywopłotów czy nawóz do iglaków. Pamiętamy o wymieszaniu ich z glebą i podlaniu roślin.

Przycinamy róże pamiętając o tym, że inaczej przycina się róże pnące, pienne czy rabatowe. Nie zapominajmy o przycięciu hortensji bukietowych oraz krzewiastych (Przycinanie hortensji). Przycinając o tej porze budleje, zapewnimy im obfite kwitnienie latem.

Usuwamy martwe części bylin, aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących roślin.

trawnik i trawy ozdobne

Przy sprzyjającej pogodzie w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięciu filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).

Pamiętajmy także o trawach ozdobnych, które należy ściąć. Aby umożliwić trawom szybką odbudowę możemy wzmocnić je nawozem 100 dni do trawników, który świetnie sprawdza się również w uprawie traw ozdobnych.

warzywnik

Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.

szkodniki

Zimujące na pniach drzew szkodniki, które chętnie schowały się w specjalnej tekturowej opasce, niedługo będą szykowały się do wyjścia. Dlatego to ostatni moment, żeby opaskę delikatnie ściągnąć z drzewa i spalić.

W tym momencie bardzo łatwo jest zaobserwować miejsce zimowania wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, na których zimuje wielkopąkowiec porzeczkowy mają zdecydowanie większe pączki od pozostałych. Porażone pędy należy usunąć i spalić.

Jeżeli w zeszłym roku zaobserwowaliśmy objawy żerowania przędziorków na naszych roślinach ozdobnych, możemy rozpocząć walkę z tymi szkodnikami, ponieważ już pojawiają się pierwsze stadia rozwojowe. Więcej szczegółów na temat tych groźnych szkodników znajdziecie na portalu Inspiracje Ogrodnicze w artykule: Przędzie przędzę nasz przędziorek…

choroby

Chorobą, na którą należy zwrócić uwagę marcu, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Żeby ją skutecznie zwalczyć, działajmy, zanim liście zaczną się rozwijać. Zobacz też artykuł o zwalczaniu kędzierzawości: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.

W okresie nabrzmiewania pąków, jeszcze przed kwitnieniem dobrze jest ochronić jabłonie przed parchem, wykonując zapobiegawczy oprysk fungicydami o działaniu układowym – Discus 500 WGScore 250 EC.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz jest ostatni dzwonek, aby zerwać mumie owoców powstałe na skutek brunatnej zgnilizny drzew.

 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

Pora na przesadzanie roślin domowych, które tego wymagają. Przesadzamy je do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, a nie mamy w domu osoby, która mogłaby zadbać w tym czasie o kwiaty, warto podczas przesadzania u roślin które lubią wilgotniejszą częstsze podlewania, wzbogacić glebę w Hydrogel, który magazynuje wodę.

rozsady

Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażana, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika. Używamy sterylnego podłoża, przeznaczonego specjalnie do sadzonek. Takie podłoże ma odpowiednie parametry fizyczne – jest przepuszczalne, lekkie i drobne, dzięki czemu nasiona łatwo kiełkują.

W przypadku produkcji rozsady ogórka, pomidora i sałaty warto podlewać obsiane podłoże preparatem Proplant 722 SL – Zwalcza fytoftorozę pomidora i ogórka, który zabezpiecza przed chorobami odglebowymi takimi jak: fytoftoroza i zgorzel zgnilakowa.

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Marzec 2021

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-marzec-2021

        Styczeń      

 

Styczeń – stary rok już za nami i zaczynamy realizować swoje postanowienia noworoczne. W tym roku zatroszczmy się jeszcze bardziej o rośliny w domu i ogrodzie! Już teraz zaplanujmy przyszłe nasadzenia, rozsady, kupno nowych roślin, a także nawozów, które wykorzystamy zaraz po rozpoczęciu wegetacji.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

rośliny ozdobne

Na bieżąco sprawdzamy stan okryć zimowych roślin mało mrozoodpornych. W razie potrzeby poprawiamy lub uzupełniamy okrycie roślin. Strącamy czapy śnieżne, pod których ciężarem mogą połamać się gałęzie roślin.
W stanie uśpienia możemy rozmnażać niektóre rośliny z tzw. zrazów – zdrewniałych sadzonek. W tym celu ucina się fragmenty pędów o długości 15-20 cm i o grubości ołówka. Zrazy możemy pobrać np. z hortensji bukietowej, forsycji, wierzby, jaśminowca, ligustru, derenia.

podlewanie ogrodu

W zimie niektóre rośliny cierpią na skutek tzw. „suszy fizjologicznej”, która jest spowodowana niemożliwością pobrania wody z zamarzniętego podłoża. Może to skutkować zamarciem roślin wiosną. Szczególnie narażone na suszę fizjologiczną w tym okresie są rośliny zimozielone, np.: rododendrony, iglaki, a także rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeżeli ziemia nie zamarzła i panują dodatnie temperatury, podlewamy zimozielone rośliny.

drzewa i krzewy owocowe

Jeżeli nie wykonaliśmy wcześniej bielenia pni i grubszych gałęzi drzew, to wykonajmy je w styczniu. Jeśli warstwa wapna zmyła się na skutek warunków atmosferycznych, powtarzamy bielenie. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew Agrecol. W rejonach, w których istnieje ryzyko uszkodzeń przez zwierzęta leśne, zabezpieczamy pnie słomą, wiklinową matą lub grubą tekturą falistą. Możemy również posłużyć się specjalnym preparatem do malowania pni drzewek Hantus, który zniechęca dzikie zwierzęta do zgryzania.
W ostatniej dekadzie stycznia, przy dobrej pogodzie (temperaturze powyżej -4˚C), możemy prześwietlić krzewy: jagody kamczackiej, agrestów, porzeczek, leszczyn. Tnąc grubsze gałęzie, zabezpieczamy je maścią ogrodniczą.

szkodniki

Czasami na roślinach możemy zauważyć skupiska jaj szkodników. Usuwanie ich zmniejszy szkody, wyrządzane w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli zakładaliśmy opaskę na pnie drzew Agrecol i nie usunęliśmy jej do tej pory, to należy to niezwłocznie zrobić, zanim szkodniki wybudzą się ze spoczynku zimowego.

choroby

Z drzew i krzewów usuwamy porażone, zaschnięte owoce, tzw. mumie.

trawnik

Śnieg na rabatach, a także na trawniku, jest dla roślin pożądany, ponieważ chroni je przed bardzo niskimi temperaturami i zapewnia przyjazną, stałą temperaturę. Nie bez powodu puchową okrywę nazywa się czasem śnieżną pierzynką. Śnieg stanowi również barierę ochronną przed mroźnymi wiatrami. W zimie unikajmy chodzenia po trawniku, ponieważ możemy połamać zamarznięte źdźbła lub ubić pokrywę śnieżną, tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza barierę. Pod taką warstwą istnieje duże ryzyko pojawienia się na trawniku chorób grzybowych, np. pleśni śniegowej.

narzędzia ogrodnicze

Zimą przystępujemy do konserwacji narzędzi ogrodniczych. Wykorzystamy do tego mydło potasowe ogrodnicze Agrecol, które odkaża oraz czyści narzędzia, donice i pojemniki z zanieczyszczeń.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Regularnie przeglądamy bulwy, cebule i kłącza, przechowywane zimą. Wyrzucamy okazy chore, ponieważ mogą być źródłem zakażenia dla innych roślin.

rozsady

W szklarniach lub na parapecie przygotowujemy rozsady wczesnych warzyw: cykorii sałatowej, boćwiny, pietruszki, selera, buraków i cebuli. W domu wysiewamy również nasiona roślin ozdobnych o długim czasie kiełkowania, np. heliotropu.

dzikie ptaki

Dokarmiając dzikie ptaki w ogrodzie, zyskamy sprzymierzeńców, którzy pomogą nam latem w walce ze szkodnikami. Kto wie, może ptaki zadomowią się u nas na stałe, jeżeli zaoferujemy im specjalnie zbudowane budki dla ptaków? Tylko nie dokarmiajmy ptactwa chlebem! Kupujmy specjalne mieszanki ziaren: słonecznika, lnu, prosa i innych zbóż, które mają dużą wartość energetyczną. Sikorki będą wdzięczne, jeżeli zawiesimy im słoninę, oczywiście nie soloną.

 
 

ZADANIA W DOMU

domowe uprawy warzyw

Przez całą zimę możemy hodować zieleninę (pietruszkę, koperek, szczypior) oraz zioła, które dostarczą nam witamin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla kiełków, które są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, węglowodanów, białka i mikroelementów. Więcej o hodowli kiełków przeczytasz w TYM artykule.

podpędzanie roślin w domu

W doniczkach możemy stworzyć kompozycję z roślin cebulowych, które zakwitną już w lutym. Do podpędzania wykorzystajmy cebule: tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szafirków.
Do domu przynosimy poucinane gałęzie krzewów ozdobnych, np.: forsycji, migdałka, tarniny, wiśni i innych, które, podpędzone w wazonie z wodą, wniosą do domu wiosenny klimat.

rośliny domowe

Pamiętajmy o regularnym zraszaniu roślin w domu. W ogrzewanych domach panuje bardzo niska wilgotność powietrza, niesprzyjająca roślinom domowym. Rośliny podlewamy rzadziej i mniejszymi dawkami wody, natomiast wskazane jest ich regularne czyszczenie. Niektóre rośliny myjemy pod prysznicem, inne natomiast nie znoszą wody (czytaj więcej).
Rośliny możemy nawozić specjalistycznym nawozem – Agrecol Zimovit forte – który posiada dawki składników, dostosowane do potrzeb roślin w sezonie zimowym.

szkodniki roślin domowych

W sezonie grzewczym w domach panują idealne, podobne do szklarniowych, warunki do namnażania się szkodników, np. czerwców (wełnowców, tarczników i miseczników). Prowadzimy regularną obserwację roślin domowych i gdy tylko zauważymy szkodniki, stosujemy płyn na mszyce i inne szkodniki Agrecol.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
 

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Styczeń 2021

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-styczen-2021

 

Listopad

 

Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym Złota Polska Jesień może w mgnieniu oka zmienić się w jesień śnieżną i mroźną. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie przed nadejściem zimy.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

rośliny ozdobne

Rośliny przekorzenione (w doniczkach) możemy wysadzać do gruntu, dopóki nie zamarznie ziemia.

Wrażliwe na niskie temperatury rośliny należy okryć agrowłókniną, słomą, słomianą matą lub stroiszem. Krzewy róż kopczykujemy – obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić miejsca szczepienia i korzenie przed działaniem mrozu.

Gałęzie roślin iglastych o kolumnowym pokroju (jałowce, żywotniki) mogą się odginać, a nawet łamać przy dużych opadach śniegu. Dlatego takie rośliny warto obwiązywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.

Jeśli wystąpiły już opady śniegu, powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów, szczególnie zimozielonych. W ten sposób uchronimy rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.

Owoce niektórych roślin (np. tarnina, jarzębina, berberys, pigwowiec) do celów konsumpcyjnych możemy zbierać po pierwszych przymrozkach.

drzewa i krzewy owocowe

Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wygrabiamy je dokładnie oraz wyrzucamy (nie kompostujemy). Wykonujemy oprysk drzewka preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Spowoduje to wyniszczenie zimującego stadium grzyba, wywołującego kędzierzawość liści brzoskwini. Dla uzyskania lepszego efektu oprysk należy jeszcze powtórzyć wiosną, przed wypuszczeniem liści.

Ziemię w obrębie koron drzew i krzewów owocowych możemy spulchnić i wyłożyć na nią warstwę kompostu. Ochronimy w ten sposób korzenie przed przemarznięciem oraz dostarczymy roślinom naturalnego nawozu, długo uwalniającego składniki odżywcze.

Listopad to czas zbioru pigwy. Ale na 4 dni przed przystąpieniem do zbioru dobrze jest zapobiec wielu chorobom grzybowym poprzez oprysk preparatem Switch 62,5 WG, co wydłuży zdolność przechowalniczą tych owoców. Warto pamiętać, że owoce pigwy, zebrane po przymrozkach, mają nieco mniej goryczki.

Przechowywane w piwnicach i spiżarniach owoce należy stale kontrolować i usuwać okazy wykazujące objawy chorobowe.

warzywnik

Warzywnik po zbiorze warzyw lub miejsce na planowany warzywnik dobrze jest na zimę przekopać, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie, czyli bez rozdrabniania dużych brył ziemi. Zabieg ten poprawia strukturę gleby, która lepiej będzie magazynowała wodę i powietrze. Ponadto wymraża większość szkodników glebowych oraz umożliwia ptakom ich wydziobanie.
Po pierwszych przymrozkach możemy przystąpić do zbioru jarmużu oraz brukselki. Dzięki ujemnej temperaturze rośliny te kruszeją i mają mniej goryczki.

 

trawnik

Zanim spadnie śnieg, wygrabiamy wszystkie opadłe liście i wyrzucamy do kompostownika (jeżeli nie były porażone chorobami). Pozostawienie liści na trawniku zwiększa ryzyko zaduszenia darni pod śniegiem i stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.

konserwacja sprzętu

Po wykonaniu ostatnich prac w ogrodzie, przeprowadzamy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieniamy oleje oraz wykonujemy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia, np. sekatory, nożyce, piły, łopatki oraz donice i pojemniki dobrze jest wyczyścić i zdezynfekować. W tym celu przyda nam się mydło potasowe Agrecol lub mydło potasowe czosnkowe Agrecol, które w naturalny sposób odkazi sprzęty. Wyczyszczony sprzęt możemy pozostawić do następnego sezonu.

 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

W miesiącach zimowych ograniczamy podlewanie roślin, bo pobierają one mniej wody. Przelane korzenie roślin, bez braku dostępu powietrza, zaczynają gnić.
Ograniczamy również nawożenie roślin. Możemy zastosować specjalistyczny nawóz zimowy – zimowit,
którego stosowanie nie powoduje ryzyka przenawożenia roślin doniczkowych.
Do odżywiania roślin domowych zastosujmy odżywki Agrecol z serii STRONG. Duży wybór odżywek pozwoli dostosować odpowiednią do potrzeb konkretnej rośliny.
Wskutek suchego powietrza, spowodowanego stałym ocieplaniem pomieszczeń, końcówki liści mogą zasychać. Nieestetyczne brunatne końcówki u niektórych roślin, np. zielistki, możemy obcinać. Zraszanie roślin zapobiega występowaniu takich problemów w przyszłości.

Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu roślin z osiadającego kurzu. Do przecierania liści używamy miękkiej, odstanej i przegotowanej wodą. Niektórzy do tego celu wykorzystują także piwo.

W zimie doskonałym źródłem witamin jest świeża zielenina, która możemy mieć zawsze pod ręką. W tym celu hodujemy zioła, szczypiorek i inne przyprawy, które przydadzą się do celów spożywczych, ale także ozdobią wnętrze mieszkania.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z poinsecją (tzw. gwiazdą betlejemską). Aby długo stanowiła ozdobę domu, należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko.

źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Listopad 2020

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-listopad-2020

Imieniny

Dzisiaj jest: 29 Kwiecień 2024    |    Imieniny obchodzą: Piotr, Robert, Bogusław

Gościmy

Odwiedza nas 30 gości oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR