Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 16:30 do 18:00 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

 

Historia ogrodu im. Stanisława Staszica

 

     Pracowniczy ogród Działkowy im. Stanisława Staszica powstał w 1928 roku. Potwierdza ten fakt wpis dokonany w Krajowej Radzie Polskiego Związku Działkowców w dokumencie p.t. rejestracja Ogrodu pod numerem 1087. Encyklopedia Dąbrowy Górniczej wydana przez Towarzystwo Przyjaciół Dąbrowy Górniczej jako początek istnienia Naszego Ogrodu podaje rok 1928.

     W latach dwudziestych ubiegłego wieku na terenie Dąbrowy Górniczej istniało szereg zakładów przemysłowych jak np. Huta Bankowa, Kopalnia Paryż i Reden, zakłady Fitzner i Damper oraz wiele innych. Rozwój przemysłu miasta wiązał się z napływem ludności z przeludnionych wsi Kielecczyzny. W latach siedemdziesiątych podjęta została decyzja przez ówczesne w PRL o lokalizacji na terenach w okolicach Dąbrowy Górniczej nowej polskiej huty „Huty Katowice” która ma dać zatrudnienie dla kilkunastu tysięcy ludzi w bezpośredniej produkcji. Spowodowało to masowy napływ ludzi już z całego kraju.

     Własna działka w tym okresie dawała duże możliwości wspomożenia domowy budżetów uprawą własnych warzyw w swoich ogródkach a również dawała możliwość odpoczynku koniecznego po ciężkiej pracy. Niestety nigdzie nie natrafiliśmy na dane kto i z czyjej inicjatywy podjął decyzję o założeniu naszego ogrodu. Wiemy na pewno że jednym z założycieli i pierwszym prezesem Zarządu Ogrodu był pan Burski, miłośnik ogrodnictwa.

     Początkowo Ogród nie był jednolity. Na terenie który obecnie zajmuje parafia Chrystusa Kóla, w kierunku lasu Strzemieszyckiego, był Ogród oddzielny, stanowiący jeden z Ogrodów im. A. Mickiewicza. W latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku część ogrodu im. A. Mickiewicza zabrano pod budowę Osiedla mieszkaniowego A. Mickiewicza, teren położony za kościołem przyłączono do naszego Ogrodu, a w okresie późniejszym Ogród im. A. Mickiewicza przeniesiono w inne miejsce, na osiedle Mydlice Północ, gdzie istnieje po dzień dzisiejszy.

     W roku 1955 powstały działki na nieużytkach w kierunku wschodnim. Organizował je ówczesny prezes Zarządu Ogrodu pan Franciszek Mucha. Nabywcy nowych działek sami karczowali teren i przygotowywali ziemię pod swoje uprawy. Teren nie był łatwy do okiełznania. Gęste zarośla i podmokły teren nie były przeszkodą dla zapalonych przyszłych działkowiczów. Po wielu latach udało się i na tym terenie istnieją nasze działki. Trzeba było dokonać cudu by zamienić te nieużytki w żyzną glebę.

     Powiększenie naszego Ogrodu wymusiło nijako stworzenie zaplecza w postaci Domu Działkowca. Początkowo zajmował on niewielki na dzisiejszym miejscu sali tanecznej. W latach późniejszych kolejne Zarządy podejmowały się rozbudowy Domu Działkowca dobudowując dużą sale, wraz z kuchnią i zapleczem sanitarnym. Budowę ukończono w 1966 roku i uroczyście przekazano go we władanie działkowiczom. Stworzyło to nie lada nowe możliwości dla działkowiczów. Zaczęto organizować różne szkolenia i prowadzić kursy dla działkowiczów z zakresu uprawy działek, gotowania, kroju i szycia itp.

     W latach 1973-1974 część działek zabrano pod budowę drogi szybkiego ruchu relacji Katowice- Kraków, a w zamian wyznaczono nowy teren na hałdzie gdzie utworzono nowe działki. W latach siedemdziesiątych za prezesury pana Kulińskiego, wybudowano magazyn w którym składuje się sprzęt i materiały konieczne do prowadzenia ogrodu. W tym czasie Zycie kulturalne nadal rozkwitało. Odbywały się imprezy rozrywkowe, organizowano wczasy dla seniorów, zabawy dla dzieci Caritasu z Sosnowca a z okazji Dnia Dziecka dla Domu Dziecka z Sarnowa. Kierowniczką ówczesnych zabaw była pani Maria Dusza.

     W roku po wykarczowaniu kolejnego terenu nasz ogród wzbogacił się o kolejne siedem działek przy alei 2 i 3. Wówczas prezesem Zarządu był pan Stanisław Suchecki. W roku 1980 po objęciu funkcji prezesa przez pana Zygmunta Maluch rozpoczęła się bardzo ważna inwestycja nawadniania naszego ogrodu.

     W roku 1981 Ogrody Działkowe uzyskały samodzielność, powstała organizacja działkowców pod nazwą Polski Związek Działkowców. Związek działa na podstawie ustawy z dnia 6 maja 1981 roku o Pracowniczych Ogrodach Działkowych który posiada swój Statut. Nasz Ogród istnieje jako jedno z ogniw Związku.

     W latach 1984- 2001 prezesem naszego Ogrodu był pan Jan Różycki. W tym czasie przeprowadzono szereg prac inwestycyjnych. Dokończono doprowadzeniu wody do wszystkich działek. Rozpoczęto prace nad prowadzeniem odwodnienia i melioracji Ogrodu. W celu uniemożliwienia zalewania działek w czasie obfitych opadów deszczu wybudowano dwa stawy do których podłączono nowo wybudowane rowy melioracyjne.

     W latach 1988-1990 dokończono prace przy Domu Działkowca który przybrał obecny wygląd. Po całkowitym oddaniu naszego Domu zaczęto w nim organizować szkolenia i narady dla wszystkich prezesów Ogrodów z naszego terenu. Pod koniec lat ubiegłego wieku wykończono wnętrze domu działkowca które w latach 2001-2010 za prezesury pana Jana Kubat zostało doprowadzone do obecnego wyglądu. Miedzy innymi wymieniono centralne ogrzewanie na gazowe, przeprowadzono częściową wymianą 450 m/b wodociągu na PCV oraz rozbudowano odwodnienie alei i działek. Wszystkie prace inwestycyjne prowadzone są głównie z zasobów finansowych własnych przy niewielkim wsparciu Zarządu Okręgu PZD.

     W marcu 2010 roku został wybrany na Walnym Zebraniu Sprawozdawczo – Wyborczym nowy zarząd. Na jego prezesa wybrano pana Władysława Jurczak. Nowy zarząd przyjął zadanie doprowadzenia ogrodu do stanu na możliwość XXI wieku. Ogród obecnie posiada 647 działek i zajmuje około 23 hektarów gruntów.

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzą: Józef, Bogdan, Marek

Gościmy

Odwiedza nas 37 gości oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR