Kalendarz ogrodnika 2018 - Listopad
Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym Złota Polska Jesień może w mgnieniu oka zmienić się w jesień śnieżną i mroźną. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie przed nadejściem zimy.
  OGRÓD
ROÅšLINY OZDOBNE
Rośliny przekorzenione (w doniczkach) możemy wysadzać do gruntu, dopóki nie zamarznie ziemia.
Wrażliwe na niskie temperatury rośliny należy okryć agrowłóknina, słomą, słomianą matą lub stroiszem. Krzewy róż kopczykujemy – obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić miejsca szczepienia i korzenie przed działaniem mrozu.
Gałęzie roślin iglastych o kolumnowym pokroju (jałowce, żywotniki) mogą się odginać, a nawet łamać przy dużych opadach śniegu. Dlatego takie rośliny warto obwiązywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.
Jeśli wystąpiły już opady śniegu, powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów, szczególnie zimozielonych. W ten sposób uchronimy rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.
Owoce niektórych roślin (np. tarnina, jarzębina, berberys, pigwowiec) do celów konsumpcyjnych możemy zbierać po pierwszych przymrozkach.
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wygrabiamy je dokładnie oraz wyrzucamy (nie kompostujemy). Wykonujemy oprysk drzewka preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Spowoduje to wyniszczenie zimującego stadium grzyba, wywołującego kędzierzawość liści brzoskwini. Dla uzyskania lepszego efektu oprysk należy jeszcze powtórzyć wiosną, przed wypuszczeniem liści.
Ziemię w obrębie koron drzew i krzewów owocowych możemy spulchnić i wyłożyć na nią warstwę kompostu. Ochronimy w ten sposób korzenie przed przemarznięciem oraz dostarczymy roślinom naturalnego nawozu, długo uwalniającego składniki odżywcze.
Listopad to czas zbioru pigwy. Ale na 4 dni przed przystąpieniem do zbioru dobrze jest zapobiec wielu chorobom grzybowym poprzez oprysk preparatem Switch 62,5 WG, co wydłuży zdolność przechowalniczą tych owoców. Warto pamiętać, że owoce pigwy, zebrane po przymrozkach, mają nieco mniej goryczki.
Przechowywane w piwnicach i spiżarniach owoce należy stale kontrolować i usuwać okazy, wykazujące objawy chorobowe.
WARZYWNIK
Warzywnik po zbiorze warzyw lub miejsce na planowany warzywnik dobrze jest na zimę przekopać, pozostawiając go w tzw. ostrej skibie, czyli bez rozdrabniania dużych brył ziemi. Zabieg ten poprawia strukturę gleby, która lepiej będzie magazynowała wodę i powietrze. Ponadto wymraża większość szkodników glebowych oraz umożliwia ptakom ich wydziobanie.
Po pierwszych przymrozkach możemy przystąpić do zbioru jarmużu oraz brukselki. Dzięki ujemnej temperaturze rośliny te kruszeją i mają mniej goryczki.
TRAWNIK
Zanim spadnie śnieg, wygrabiamy wszystkie opadłe liście i wyrzucamy do kompostownika (jeżeli nie były porażone chorobami). Pozostawienie liści na trawniku zwiększa ryzyko zaduszenia darni pod śiegiem i stwarza warunki do rozwoju chorób grzybowych.
KONSERWACJA SPRZĘTU
Po wykonaniu ostatnich prac w ogrodzie, przeprowadzamy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieniamy oleje oraz wykonujemy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia, np. sekatory, nożyce, piły, łopatki oraz donice i pojemniki dobrze jest wyczyścić i zdezynfekować. W tym celu przyda nam się mydło potasowe Agrecol lub mydło potasowe czosnkowe Agrecol, które w naturalny sposób odkazi sprzęty. Wyczyszczony sprzęt możemy pozostawić do następnego sezonu.
  DOM
ROÅšLINY DOMOWE
W miesiącach zimowych ograniczamy podlewanie roślin, bo pobierają one mniej wody. Przelane korzenie roślin, bez braku dostępu powietrza, zaczynają gnić.
Ograniczamy również nawożenie roślin. Możemy zastosować specjalistyczny nawóz zimowy – zimowit,
którego stosowanie nie powoduje ryzyka przenawożenia roślin doniczkowych.
Do odżywiania roślin domowych zastosujmy odżywki Agrecol z serii STRONG. Duży wybór odżywek pozwoli dostosować odpowiednią do potrzeb konkretnej rośliny.
Wskutek suchego powietrza, spowodowanego stałym ocieplaniem pomieszczeń, końcówki liści mogą zasychać. Nieestetyczne brunatne końcówki u niektórych roślin, np. zielistki, możemy obcinać. Zraszanie roślin zapobiega występowaniu takich problemów w przyszłości.
Pamiętajmy o regularnym czyszczeniu roślin z osiadającego kurzu. Do przecierania liści używamy miękkiej, odstanej i przegotowanej wodą. Niektórzy do tego celu wykorzystują także piwo.
W zimie doskonałym źródłem witamin jest świeża zielenina, która możemy mieć zawsze pod ręką. W tym celu hodujemy zioła, szczypiorek i inne przyprawy, które przydadzą się do celów spożywczych, ale także ozdobią wnętrze mieszkania.
Święta Bożego Narodzenia kojarzą nam się z poinsecją (tzw. gwiazdą betlejemską). Aby długo stanowiła ozdobę domu, należy zapewnić jej stale wilgotne podłoże i słoneczne stanowisko.
Zobacz także:
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Â
 źródło: http://agrecol.pl/
----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------