Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

Kalendarz ogrodnika 2017 - Czerwiec

 

 

Czerwiec to miesiąc, bardzo intensywnego wzrostu roślin. W związku z tym wymagają od nas systematycznej pielęgnacji i odżywiania odpowiednimi nawozami. Poza roślinami uprawnymi intensywnie rozwijają się także chwasty, dlatego należy dopilnować rabat.

W tym miesiącu będziemy się już cieszyć pierwszymi zbiorami z własnej uprawy. Pojawią się już truskawki, poziomki, wczesne odmiany czereśni oraz jagody kamczackie.

ogrod   OGRÓD

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

Młode intensywnie rosnące drzewka owocowe powinny zostać poprowadzone w odpowiedni sposób, dzięki któremu poprawi się ich owocowanie. Skierowane pionowo gałęzie boczne najlepiej jest przyginać, aby były rozpostarte na boki. Dzięki temu zabiegowi rośliny szybciej wejdą w okres owocowania, a do owoców dotrze więcej światła słonecznego.
Sadownicy wiedzą, że w czerwcu dochodzi do tzw. świętojańskiego opadu zawiązków. Jest to proces naturalny, który polega na zrzuceniu części młodych owoców, aby było ich mniej, lecz znacznie większych rozmiarów. Czasami proces ten nie przebiega sprawnie i sami musimy poprzerywać co słabsze owoce lub po prostu potrzasnąć drzewkiem.
Zagęszczone plantacje malin nie owocują tak obficie jak przerzedzone. Dlatego z krzewów malin należy wyciąć najsłabsze oraz „dzikie” pędy pozostawiając jedynie 10-12 pędów na metrze bieżącym.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wyściółkujmy podłoże wokół truskawek, gdyż pojawiające się wkrótce owoce nie powinny stykać się z ziemią. W ten sposób zmniejszamy ryzyko porażenia owoców szarą pleśnią. Jednocześnie ważne jest dopilnowanie, aby gleba była stale wilgotna co sprawi, że owoce będą soczyste.
Zdrowe, smaczne oraz pełne wartości odżywczych owoce truskawek, malin oraz porzeczek uzyskamy jeżeli odpowiednio odżywimy rośliny specjalistycznym nawozem organicznym Eko Ranczo do truskawek.

ROŚLINY OZDOBNE

Czerwiec jest miesiącem róż. Te szlachetne rośliny kwitną zazwyczaj aż do jesieni, ale by cieszyć się długo pięknymi kwiatami należy zapewnić im odpowiednią troskę. O pielęgnacji róż dowiesz się więcej z artykułu.

Najważniejsze jest systematyczne nawożenie specjalistycznymi nawozami do róż, np. posypowy nawóz do róż Agrecol, krystaliczny nawóz do róż  lub nawóz do róż w formie żelu. W lipcu w pełni będą kwitnąć hortensje. Warto już teraz pomyśleć o ich odpowiednim odżywieniu nawozem do hortensji.
Niektóre rośliny należy przyciąć po przekwitnięciu, np. jaśminowce, krzewuszki, kaliny, kolkwicję. Dzięki przeprowadzonemu cięciu niektóre rośliny, np. krzewuszka – zakwitną ponownie. Czerwiec to dobry czas na formowanie żywopłotów.
Rośliny wysokie takie jak złocienie, piwonie, ostróżki mogą zostać złamane w wyniku działania silnych wiatrów, dlatego należy je podeprzeć.

ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE

Usuwamy na bieżąco zasychające części nadziemne cebul kwitnących wiosną, jednocześnie oznaczając miejsca gdzie rosną, aby dać sobie późniejszą możliwość na ewentualne rozsadzenie cebul przybyszowych. Mieczyki oraz lilie drzewiaste warto zawczasu podwiązać lub podeprzeć, aby silniejszy wiatr nie złamał ciężkich kwiatostanów.

WARZYWNIK

W dalszym ciągu można wysiewać do inspektów oraz gruntu rozsady: sałaty, kopru, brokułów, pora, brukselki i pomidora. Pomidory najlepiej podwiązać do palików. Warto również posiać późne odmiany warzyw, tj. rzodkiew, marchew, burak ćwikłowy, fasola. Wysiewamy ogórki, dynię i cukinię – przeznaczone na zbiór jesienią.
Pojawiają się już nowalijki. W naszych zbiorach znajdą się: młode buraczki z liśćmi – tzw. botwina, rzodkiewka, kalarepa, młoda cebula ze szczypiorem, sałata oraz szpinak.

TRAWNIK

Jeśli w czerwcu występują upalne dni, należy regularnie nawadniać trawnik. Podlewanie najlepiej wykonywać wieczorną porą, ponieważ w ten sposób ograniczymy parowanie, a tym samym zmniejszymy nakłady zużycia wody.
Trawnik systematycznie kosimy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto również co pewien czas wygrabiać trawnik, gdyż w ten sposób zapobiegniemy rozwijaniu się mchu. Pamiętajmy o kontynuowaniu zasilania trawnika, które wykonujemy w terminie zależnym od ostatniego zastosowania nawozu oraz długości działania wybranego nawozu. Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, zastosujmy nawóz do trawników zachwaszczonych. W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością chwastów, zastosujmy selektywny środek ochrony roślin zwalczający jedynie chwasty dwuliścienne na trawniku (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).

ZIOŁA

W czerwcu możemy wysadzać wszystkie wrażliwsze na mrozy zioła, np. bazylię. Natomiast z ziół wieloletnich rosnących już na działce możemy pobierać sadzonki. Wiele ziół nadaje się już do systematycznego zbioru poprzez ścinanie. Należy pamiętać aby nie dopuścić do kwitnienia ziół poprzez przycinanie, ponieważ w przeciwnym razie stracą one walory smakowe i zapachowe.

CHWASTY

Czerwiec to okres intensywnego wzrostu nie tylko roślin ozdobnych, ale także chwastów. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu rabat oraz spulchnianiu gleby wokół roślin. Rozkładajmy także ściółki, które ograniczą zachwaszczenie. Jeżeli zmagamy się z chwastami oraz mchem na ścieżkach i podjazdach zastosujmy herbicyd niszczący wszystkie chwasty – Avans RTU.
Pod jabłoniami oraz winoroślami, możemy zastosować preparat Randacol 680 EC, który zwalczy chwasty konkurujące z roślinami uprawnymi o wodę oraz składniki pokarmowe.

SZKODNIKI

W dalszym ciągu możemy zwalczać przędziorki (preparat Ortus 05 SC), które nie tylko niszczą wygląd naszych roślin, ale także je osłabiają.
Coraz liczniej można zaobserwować kolonie mszyc. W celu ich zwalczenia w zależności od uprawianych roślin zastosujmy preparaty Karate Gold, Karate Spray, Karate Zeon 050 CS lub Mospilan 20 SP.
W początkowym okresie tworzenia się zawiązków owocowych warto opryskać drzewa jabłoni przeciwko bawełnicy korówce środkiem Actara 25 WG, pamiętając że szkodnik ten występuje na korze.
Warto powtórzyć zabieg przeciwko owocnicy jabłkowej, aby zapobiec robaczywieniu owoców, stosując preparat Karate Gold.
Dopiero wysiane lub wysadzone przez nas warzywa mogą być atakowane przez różne szkodniki (tj. wciornastki, stonka ziemniaczana, bielinki, piętnówki). Zwalczyć je możemy stosując środek pochodzenia naturalnego, przeznaczony także do upraw ekologicznych – SpinTor 240 SC.

CHOROBY

Pojawiający się na liściach róży biały nalot świadczy o chorobie grzybowej – mączniaku prawdziwym, którego zwalczymy fungicydem Stoper Grzybobójczy AE. Podczas zabiegu tym środkiem, zapobiegniemy także rozwijaniu się innej choroby róż tj. czarnej plamistości liści.
Ponownie możemy opryskać zapobiegawczo jabłonie oraz grusze przeciwko parchowi fungicydem Discus 500 WG.
Aby zapobiec zarazie ogniowej (prowadzącej do zamierania drzew owocowych gruszy i jabłoni) oraz rakowi bakteryjnemu (na wiśni oraz czereśni) należy zastosować preparat grzybo- i bakteriobójczy Miedzian 50 WP.

dom   DOM

ROŚLINY DOMOWE

W czerwcu mamy już pewność, że temperatury będą tylko wyższe, więc możemy wystawiać nasze rośliny doniczkowe, tj. palmy, figowce oraz sukulenty na balkon, taras czy do ogrodu.

BALKON

Posadzone w niewielkich doniczkach rośliny balkonowe wymagają bardzo intensywnego podlewania – czasem nawet 2-3 razy dziennie. Jeżeli urządzamy balkon lepiej zawczasu podłoże doniczkowe wymieszać z hydrożelem, który dłużej utrzyma wilgoć w glebie i będzie ją stopniowo oddawać roślinom.
Gdy rośliny są jeszcze młode dobrze jest przycinać końcówki pędów, by pobudzić rośliny do lepszego krzewienia. Aby rośliny balkonowe kwitły długo i intensywnie należy na bieżąco uszczykiwać przekwitłe kwiaty.
Rośliny potrzebują wielu substancji odżywczych, aby intensywnie kwitnąć i bujnie się rozrastać. Dlatego powinniśmy je nawozić przynajmniej raz w tygodniu specjalistycznymi nawozami, np. do pelargonii czy do surfinii. Dodatkowo odżywienie zapewni Geranium Strong odżywka do roślin balkonowych.

Więcej na temat pielęgnacji roślin balkonowych znajdziesz w artykule: Balkon pełen roślin

 
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Czerwiec 2017

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-czerwiec-2017

Imieniny

Dzisiaj jest: 25 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Katarzyna, Erazm, Klemens

Gościmy

Odwiedza nas 241 gości oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR