ROD im. St. Staszica
Logowanie
Godziny otwarcia biura:
Poniedziałek
od 15:00 do 18:00
Środa
od 17:00 do 18:30
(tylko aplikacja wjazdu)
Czwartek
od 15:00 do 18:00
Porady
Kalendarz ogrodnika 2016 - Listopad
Wykonujemy bielenie pni i grubszych gałęzi drzew owocowych. W tym celu używamy wapno do bielenia drzew. Pnie zabezpieczamy przed uszkodzeniami i zwierzętami leśnymi.
Pod koniec stycznia przycinamy ozdobne pnącza, winorośl oraz pędy roślin, które użyjemy do szczepienia.
Sprawdzamy stan osłon, którymi okryliśmy nasze rośliny, w razie potrzeby uzupełniamy ich okrycia.
Przeglądamy rośliny na obecność jaj szkodników. Jeśli je znajdziemy- niszczymy.
Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.
W domu możemy już wysiewać nasiona kwiatów i warzyw, które długo kiełkują np. poziomka, heliotrop.
Prowadzimy obserwację roślin domowych, ponieważ w tym czasie pojawiają się wełnowce i
miseczniki – bardzo groźne szkodniki roślin doniczkowych. W chwili ich pojawienia się stosujemy odpowiednie preparaty owadobójcze.
Jeśli ziemia pod trawnikiem (zwłaszcza założonym w tym roku) jest bardzo mokra od częstych opadów, lub jeśli ziemia jest zamarznięta ale nie ma warstwy śniegu, należy unikać chodzenia po trawie. Nie uszkodzimy trawy, chodząc po niej, gdy spadnie na nią kilka centymetrów śniegu.
Jeśli nie ma przymrozków, podlewajmy rośliny przesuszone, aby lepiej zniosły zimę.
Zabezpieczamy maścią ogrodniczą pnie uszkodzone przez gryzonie oraz miejsca uszkodzone po zimie.
Sprawdzamy stan cebul, karp i kłączy, które przechowujemy. Zgniłe, zarażone wyrzucamy, a pozostałe czekają do wiosny.
Kupujemy wcześniej bulwy begonii i kłącza cann. Pod koniec lutego sadzimy je w doniczkach i stawiamy w domu lub w garażu, w ten sposób przyspieszamy ich wzrost i dzięki temu znacznie wcześniej zakwitną na tarasie lub w ogrodzie.
Dokarmiamy ptaki w ogrodzie.
Pod koniec lutego możemy już przycinać suche kępy traw ozdobnych, które stanowiły ozdobę naszego ogrodu w zimie.
W ogrodzie pojawiają się wiosenne kwiaty cebulowe, które posadziliśmy jesienią. Z każdym rokiem będzie ich więcej, ponieważ rozmnażają się z cebul przybyszowych.
Przygotowujemy się do zakupu nasion, rozsad i nawozów. Planujemy nasadzenia w ogrodzie i ilość potrzebnych roślin.
Jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury.
Rozkładamy kompost w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.
Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.
Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażanu, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika.
Nawozem do roślin cebulowych nawozimy tulipany, hiacynty, narcyze, krokusy i inne cebule kwiatowe.
W marcu możemy przycinać drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie, pobudzi je to do lepszego kwitnienia.
Nawozimy zimozielone krzewy- bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów oraz drzewa iglaste. Przycinamy róże, drzewa i krzewy owocowe.
Podczas sprzyjającej pogody w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięcie filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).
Pora na przesadzenie roślin domowych, które tego wymagają . Robimy to do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm.
Niezbyt mroźna zima i ciepła wiosna może sprzyjać lepszemu przezimowaniu jaj mszyc na igłach i pędach świerków.
Skuteczne zwalczanie tego szkodnika polega na wykonaniu w marcu oprysku preparatami zawierającymi olej parafinowy.
Podczas zabiegu, świerki należy bardzo dokładnie pokryć cieczą roboczą.
Krzewy i drzewa
Jeśli jeszcze nie posadziłeś krzewów i drzew zrób to teraz. W połowie kwietnia na przesadzanie może być już za późno. W kwietniu przycinamy róże, jeszcze przed wytworzeniem nowych pędów. Jeśli w Twoim ogrodzie znajduje się żywotniki, cyprysy lub świerki teraz jest właściwy moment na ich przycięcie. Usuń wszystkie zeschnięte i schorowane gałęzie. Przytnij forsycję po jej przekwitnięciu. Rośliny liściaste, iglaste zimozielone nawozimy nawozami.
Rośliny jednoroczne, byliny i bulwy
W kwietniu sadzimy dalie, gladiolusy i lilie. Przed posadzeniem tych roślin przygotuj podłoże i wymieszaj z ziemią odpowiedni nawóz. Begonie bulwiaste i canny nie powinny być wysadzane przed spodziewanymi przymrozkami dlatego najlepiej będzie jeśli wysadzimy te rośliny za miesiąc. Do ziemi wysiewamy nasiona roślin rocznych – astry, komosy, margaretki, cynie.
Trawnik – aby trawnik był piękny przez cały rok należy wykonać na nim podstawowe zabiegi:
Aeracja – nakłuwanie darni ma na celu dostarczenia powietrza do głębszych warstw podłoża dzięki czemu trawa będzie się silniej krzewić. Zabieg ten możemy przeprowadzić widłami lubspecjalistycznymi aeratorami
Wertykulacja – zabieg ten polega na nacinaniu darni ostrymi nożami. Czynność ta ma na celu usunięcie starej i martwej darni oraz prowadzi do lepszego rozkrzewienia się systemu korzeniowego.
Nawożenie – wraz z ruszeniem wegetacji trawnik zasilamy specjalistycznymi nawozami do trawników. Zabieg ten jest niezbędny aby trawnik był gęsty i zdrowy.
Rośliny balkonowe – sprawdzamy stan roślin zimujących na balkonie. Przeglądamy i wymieniamy uszkodzone donice na nowe. Rozpoczynamy nawożenie roślin balkonowych.
Warzywnik –glebę z warzywnika wymieniamy na świeżą. Wysiewamy nasiona pietruszki, cebuli, grochu, marchewki, kopru, sałaty, buraka ćwikłowego. Rośliny, które zimowały w gruncie zasilamy nawozami.
Ochrona roślin – Drzewa owocowe i iglaste opryskujmy środkami ochrony roślin zawierającymi olej parafinowy (Catane 800 EC) w celu zniszczenia zimujących form przędziorków. Jeśli co roku obserwujemy problem z parchem na jabłoniach i gruszach, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP.
Na początku kwitnienia pestkowych drzew owocowych i ozdobnych zalecany jest oprysk zapobiegający brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (Switch 62,5 WG lub Rovral Aquaflo 500 SC).
Jeśli nie nawieźliśmy roślin w kwietniu, zastosujmy nawozy w maju. W zależności od grupy roślin dobieramy odpowiednio przygotowany nawóz (do drzew iglastych, trawników, roślin kwitnących etc.).
Drzewa i krzewy – Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły, porzeczkę krwistą. U roślin szczepionych wycinamy pędy wybijające z podkładek. Usuwamy przekwitłe kwiaty różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pąków kwiatowych. Sadzimy drzewa i krzewy sprzedawane w pojemnikach lub z bryłą ziemi. Sprawdzamy czy na igłach i pędach nie ma przędziorków, tarczników i innych szkodników. W razie potrzeby opryskujemy rośliny odpowiednim preparatem owadobójczym.
Rośliny domowe – Sprawdzamy stan korzeni w donicach. Jeśli korzenie wypełniają donicę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej.
Warzywa i owoce – Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, sałaty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja.
Rośliny cebulowe i bulwiaste oraz rośliny jednoroczne – Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic. Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: brodiee, błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy pacioreczniki oraz dalie. Wysadzamy bratki, astry chińskie, pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, begonie.
Uwaga: Do 15 maja (tzw. „zimna Zośka”) należy bacznie śledzić prognozę pogody. Przed spodziewanymi przymrozkami okrywamy rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.
Trawnik – W maju możemy jeszcze założyć trawnik. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą brak wilgoci w podłożu. Po zimie sprawdzamy ubytki w trawniku. Tam, gdzie ubytki są dość spore, dosiewamy trawę. Jeśli nie zdążyliśmy nawieźć trawnika w kwietniu, zastosujmy nawozy w maju. Pamiętajmy o regularnym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę usuwamy do kompostownika, pamiętając o jego regularnym napowietrzaniu. W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy środki ochrony roślin (Starane Trawniki).
Chwasty – Regularnie odchwaszczamy rabaty jeszcze przez zawiązaniem nasion przez chwasty. Młode siewki znacznie łatwiej usunąć.
Choroby – Obserwujemy rośliny. Jeśli na liściach, kwiatach lub łodygach zaobserwujemy białawy nalot (mączniak prawdziwy), wykonujemy zabieg ochrony roślin preparatem Signum 33 WG. W warunkach wysokiej wilgotności mogą się na naszych roślinach pojawić uciążliwe szkodniki – ślimaki. Do ich zwalczania stosujmy Lima Oro 3 GB.
Rośliny ogrodowe najintensywniej rosną w miesiącach letnich, dlatego wymagają od nas systematycznych zabiegów pielęgnacyjnych, zasilania w składniki pokarmowe oraz spulchniania gleby i odchwaszczania rabat.
Na balkonie i tarasie.
Podczas upalnych dni należy kontrolować stan wody w donicach i w ramach potrzeby rośliny podlewać. Rośliny intensywnie kwitnące takie jak surfinie, petunie, pelargonie wymagają zasilania nawozami mineralnymi. Brak składników w podłożu wpłynie na słabe kwitnienie i zawiązywania pąków kwiatowych.
Trawniki
Jeśli w miesiącu występują upalne dni, należy regularnie nawadniać trawnik. Preferowaną porą są wieczorne godziny. Trawnik systematycznie kosimy pamiętając o kontynuowaniu nawożenia trawnika nawozami mineralnymi. Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, zastosujmy środek ochrony roślin Chwastox Trio 540 SL. Jeśli jest bardzo duża ilość chwastów, zastosujmy nawóz do trawników zachwaszczonych.
Iglaki i liściaste
Na drzewach roślin owocowych formują się zawiązki owoców. Możemy przystąpić do formowania żywopłotów z roślin liściastych.
Warzywnik i sad
Podwiązujemy do palików pomidory. Zrywamy koper, szczypiorek, pietruszkę, melisę i inne zioła. Do połowy miesiąca można wysadzić późne odmiany pomidorów. Z truskawek usuwamy porażone owoce szarą pleśń, aby nie dopuścić do rozprzestrzenienia się choroby. Rośliny warzywne zasilić pogłównie nawozami.
Rośliny ozdobne
Usuwamy przekwitłe kwiatostany roślin przez zawiązaniem nasion. Rośliny wysokie takie jak złocienie, piwonie, ostróżki mogą zostać złamane w wyniku działania silnych wiatrów, dlatego należy je podeprzeć. Należy wykopać krokusy oraz wczesne odmiany tulipany zaczynając od tych, które mają najbardziej przeschnięte liście. Rośliny należy podlewać podczas upalnych dni. Wprost do gruntu można wysiać nagietki, nasturcję, groszek pachnący.
Choroby i szkodniki:
Na liściach róż można zaobserwować pierwsze objawy mączniaka prawdziwego. W celu zwalczenia tej choroby należy zastosować Signum 33 WG. Monitorujemy rośliny na obecność koloni mszyc. W celu ich zwalczenia zastosujmy preparaty Karate Zeon 050 CS, Mospilan 20 SP. Kontrolujemy stan zdrowia pomidorów i ziemniaków. Jeśli wystąpi zaraza ziemniaka, należy wykonać zabiegi środkami ochrony roślin. Na jabłoniach i gruszach zwalczamy parcha jabłoni poprzez wykonanie zabiegów środkami ochrony roślin.
Zobacz: Porady ogrodnicze
Podlewanie ogrodu
Ilość wody zużyta do podlewania w Twoim ogrodzie będzie uzależniona od warunków pogodowych jakie wystąpią w Twojej okolicy. Podstawową zasadą podlewania latem jest dostarczenie dużej ilości wody. Głębokie podlewanie stymuluje wzrost korzeni do głębszych warstw gleby, gdzie istnieje mniejsze ryzyko przesuszenia systemu korzeniowego. Dodatkową korzyścią jest lepsze zakotwiczenie roślin w glebie. Lekkie podlewanie z punktu widzenia ekonomicznego jest stratą pieniędzy, ponieważ w takich warunkach woda zanim osiągnie strefę korzeniową, zdąży wyparować. I tutaj pojawia się pytanie – Jak sprawdzić czy rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody do pobrania? Najlepszym narzędziem, które podpowie nam czy wystarczająco dobrze podlaliśmy ogród jest łopata. Za pomocą niej wykopujemy dół na głębokość 8-10 cm i sprawdzamy czy woda osiągnęła strefę korzeniową roślin.
Codziennego podlewania podczas upalnych dni z pewnością będą potrzebować rośliny kontenerowe, szczególnie gdy donice narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiedni poziom wilgotność donic kontroluj raz dziennie, lub kilka razy w bardzo upalne dni. Rośliny donicowe podlewaj do momentu wypłynięcia wody przez otwory drenażowe. Podczas przesadzania roślin można użyć Hydrożelu – granulki podczas podlewania pęcznieją i magazynują wodę, którą później wykorzystują nasze rośliny.
Istotnym kryterium podlewania jest pora dnia. Rośliny podlewaj porą wieczorową, ale niezbyt późno, ażeby woda zdążyła wyparować z blaszek liściowych. Należy pamiętać aby podczas podlewania nie polewać wodą liści. Na zwilżonych liściach istnieją bardzo korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych roślin np. szarej pleśni.
Jednoroczne i dwuletnie rośliny
Na bieżąco usuwaj obumarłe kwiaty roślin, co będzie stymulowało je do dalszego kwitnienia. Jeśli jednoroczne rośliny wypadły, a nie widzisz na nich objawów powodowanych przez choroby grzybowe, usuń je do kompostownika. Lipiec to doskonały czas na przesadzanie i dzielenie roślin kwitnących wiosną oraz okrywowych. Jest to także ostatni moment, w którym możemy wysiać rośliny jednoroczne. Powinny one zdążyć z kwitnieniem przez spadkiem temperatury jesienią.
Krzewy i drzewa
Krzewy kwitnące powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Usuń wszystkie martwe i chore gałęzie. Krzewy różaneczników, azalii oraz kamelii należy nawieźć nawozami do roślin wrzosowatych, lub nawozami do roślin zielonych. Na rododendronach kwitnących późno, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. Pielimy zachwaszczone rabaty. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, możemy wykorzystać do usunięcia chwastów herbicydy – zabieg należy wykonać przy użyciu opryskiwacza z kołnierzem, zapobiegającym przedostanie się cieczy roboczej na rośliny użytkowe.
Owoce i warzywa
Możesz zacząć cieszyć się ze swoich zbiorów owoców, warzyw oraz ziół. Jeśli uprawiamy zioła, przycinajmy je systematycznie co dwa lub trzy tygodnie, pomoże to w ich dalszym krzewieniu się. Przygotuj nasiona do zasiania po roślinach o krótkim okresie wegetacji takich jak kalarepa, rzodkiew czy groszek. W sadzie zbieramy owoce wiśni, czereśni, malin, agrestu, porzeczek, borówek.
Pielęgnacja trawników
Aby utrzymać trawnik w bardzo dobrej kondycji i zielonej barwie, należy podlewać go regularnie i głęboko. Trawnik strzyżemy regularnie co około 10 dni. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko ponieważ wyższa trawa zaciemnia glebę, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie transpiracji wody z gleby. Należy pamiętać o stosowaniu nawozów dostarczających trawnikom właściwych składników odżywczych. Niepożądane w trawniku chwasty usuwamy za pomocą środka Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.
Rośliny domowe
Rośliny domowe można wynieść na zewnątrz i postawić w cieniu. W okresie ich intensywnego wzrostu używajmy nawozów do roślin domowych. Nawozy płynne są natychmiastowo pobierane przez system korzeniowy roślin.
Drobiazgi
Zwracaj uwagę na uszkodzenia powodowane przez ślimaki podczas deszczowej pogody. O obecności tych mięczaków świadczyć będzie pozostawiony przez nie śluz. Usuwaj chwasty przed kwitnieniem, aby ograniczyć ich możliwość rozmnażania się. Jeśli posiadamy oczka wodne, na bieżąco uzupełniamy w nich wodę ubywającą w skutek wzmożonego parowania podczas wysokich temperatur. Rośliny powinny być poddane dokładnej lustracji i w przypadku zaobserwowania szkodników lub objawów chorobowych, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki zapobiegające ich rozwojowi. Pamiętaj że pryzma kompostowa wymaga podlania w czasie trwania silnych upałów.
Niechciany mech na ścieżkach i innych powierzchniach półprzepuszczalnych usuwamy za pomocą środka Randacol 680 EC.
Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Kalendarz ogrodnika. Listopad to miesiąc ostatnich porządków. To czas, w którym prawdziwa polska jesień zmienić się może nawet w śnieżny oraz mroźny okres. Pozwólmy naszym roślinom przejść w stan spoczynku i zadbajmy o nie, przed nadejściem zimy.
Iglaki
Konary rośliny o pokroju kolumnowym (jałowce, żywotniki) przy dużych opadach śniegu mogą rozłamywać się, a młode pędy odginać się na boki, dlatego takie rośliny warto związywać sznurkiem na zimę, aby zachowały swoją kolumnową formę.
Rośliny podatne na zamarzanie
Wrażliwe na niskie temperatury okazy należy okryć agrowłókniną na zimę. Krzewy róż obsypujemy ziemią lub torfem, aby chronić dolne pędy i korzenie przed działaniem mrozu.
Śnieg
Jeśli wystąpiły obfite opady śniegu powinniśmy go zrzucić z drzew i krzewów. Chronimy w ten sposób rośliny przed złamaniem pod wpływem ciężaru śniegu.
Rośliny sadownicze
Gdy opadną wszystkie liście brzoskwini, wykonajmy intensywny oprysk preparatem Miedzian 50 WP lub Miedzian Extra 350 SC. Czynność ta zabezpieczy brzoskwinie wczesną wiosną przed porażeniem przez grzyby wywołujące kędzierzawość liści brzoskwini.
Rośliny domowe
Stosujemy odpowiedni nawóz zimowy do roślin doniczkowych. Pamiętajmy, że ogrzewanie w mieszkaniach wpływa na wysuszenie powietrza, co odbija się ujemnie na kondycję roślin. Doniczki umieszczajmy na kamienistej tacy wypełnionej wodą, zapewni to wyższą wilgotność powietrza.
Trawniki
Zanim spadnie śnieg, zgrabmy wszystkie opadłe liście i wyrzućmy do kompostownika. Ich obecność na trawniku przykrytych śniegiem, ma korzystny wpływ na rozwój chorób grzybowych.
Sprzęt ogrodowy
Po ostatnich pracach w ogrodzie przeprowadźmy konserwację sprzętu. W narzędziach o napędzie spalinowym wymieńmy oleje, oraz wykonajmy przegląd podzespołów. Pozostałe narzędzia wyczyśćmy i naoliwmy. Tak przygotowane możemy pozostawić do następnego sezonu.
źródło: agrecol.pl
Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Listopad 2016
Imieniny
Gościmy
Odwiedza nas 181 gości oraz 0 użytkowników.