Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Åšroda

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

Kalendarz ogrodnika 2016 - Lipiec

Podlewanie ogrodu

Ilość wody zużyta do podlewania w Twoim ogrodzie będzie uzależniona od warunków pogodowych jakie wystąpią w Twojej okolicy. Podstawową zasadą podlewania latem jest dostarczenie dużej ilości wody. Głębokie podlewanie stymuluje wzrost korzeni do głębszych warstw gleby, gdzie istnieje mniejsze ryzyko przesuszenia systemu korzeniowego. Dodatkową korzyścią jest lepsze zakotwiczenie roślin w glebie. Lekkie podlewanie z punktu widzenia ekonomicznego jest stratą pieniędzy, ponieważ w takich warunkach woda zanim osiągnie strefę korzeniową, zdąży  wyparować. I tutaj pojawia się pytanie – Jak sprawdzić czy rośliny otrzymują wystarczającą ilość wody do pobrania? Najlepszym narzędziem, które podpowie nam czy wystarczająco dobrze podlaliśmy ogród jest łopata. Za pomocą niej wykopujemy dół na głębokość 8-10 cm i sprawdzamy czy woda osiągnęła strefę korzeniową roślin.

Codziennego podlewania podczas upalnych dni z pewnością będą potrzebować rośliny kontenerowe, szczególnie gdy donice narażone są na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Odpowiedni poziom wilgotność donic kontroluj raz dziennie, lub kilka razy w bardzo upalne dni. Rośliny donicowe podlewaj do momentu wypłynięcia wody przez otwory drenażowe. Podczas przesadzania roślin można użyć Hydrożelu – granulki podczas podlewania pęcznieją i magazynują wodę, którą później wykorzystują nasze rośliny.

Istotnym kryterium podlewania jest pora dnia. Rośliny podlewaj porą wieczorową, ale niezbyt późno, ażeby woda zdążyła wyparować z blaszek liściowych. Należy pamiętać aby podczas podlewania nie polewać wodą liści. Na zwilżonych liściach istnieją bardzo korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych roślin np. szarej pleśni.

Jednoroczne i dwuletnie rośliny

Na bieżąco usuwaj obumarłe kwiaty roślin, co będzie stymulowało je do dalszego kwitnienia. Jeśli jednoroczne rośliny wypadły, a nie widzisz na nich objawów powodowanych przez choroby grzybowe, usuń je do kompostownika. Lipiec to doskonały czas na przesadzanie i dzielenie roślin kwitnących wiosną oraz okrywowych. Jest to także ostatni moment, w którym możemy wysiać rośliny jednoroczne.  Powinny one zdążyć z kwitnieniem przez spadkiem temperatury jesienią.

Krzewy i drzewa

Krzewy kwitnące powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Usuń wszystkie martwe i chore gałęzie. Krzewy różaneczników, azalii oraz kamelii należy nawieźć nawozami do roślin wrzosowatych, lub nawozami do roślin zielonych. Na rododendronach kwitnących późno, należy usunąć przekwitnięte kwiatostany. Pielimy zachwaszczone rabaty. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, możemy wykorzystać do usunięcia chwastów herbicydy –  zabieg należy wykonać przy użyciu opryskiwacza z kołnierzem, zapobiegającym przedostanie się cieczy roboczej na rośliny użytkowe.

Owoce i warzywa

Możesz zacząć cieszyć się ze swoich zbiorów owoców, warzyw oraz ziół. Jeśli uprawiamy zioła, przycinajmy je systematycznie co dwa lub trzy tygodnie, pomoże to w ich dalszym krzewieniu się. Przygotuj nasiona do zasiania po roślinach o krótkim okresie wegetacji takich jak kalarepa, rzodkiew czy groszek. W sadzie zbieramy owoce wiśni, czereśni, malin, agrestu, porzeczek, borówek.

Pielęgnacja trawników

Aby utrzymać trawnik w bardzo dobrej kondycji i zielonej barwie, należy podlewać go regularnie i głęboko. Trawnik strzyżemy regularnie co około 10 dni. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko ponieważ wyższa trawa zaciemnia glebę, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie transpiracji wody z gleby. Należy pamiętać o stosowaniu nawozów dostarczających trawnikom właściwych składników odżywczych. Niepożądane w trawniku chwasty usuwamy za pomocą środka Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.

Rośliny domowe

Rośliny domowe można wynieść na zewnątrz i postawić w cieniu. W okresie ich intensywnego wzrostu używajmy nawozów do roślin domowych. Nawozy płynne są natychmiastowo pobierane przez system korzeniowy roślin.

Drobiazgi

Zwracaj uwagę na uszkodzenia powodowane przez ślimaki podczas deszczowej pogody. O obecności tych mięczaków świadczyć będzie pozostawiony przez nie śluz. Usuwaj chwasty przed kwitnieniem, aby ograniczyć ich możliwość rozmnażania się. Jeśli posiadamy oczka wodne, na bieżąco uzupełniamy w nich wodę ubywającą w skutek wzmożonego parowania podczas wysokich temperatur. Rośliny powinny być poddane dokładnej lustracji i w przypadku zaobserwowania szkodników lub objawów chorobowych, należy natychmiast podjąć odpowiednie kroki zapobiegające ich rozwojowi. Pamiętaj że pryzma kompostowa wymaga podlania w czasie trwania silnych upałów.

Niechciany mech na ścieżkach i innych powierzchniach półprzepuszczalnych usuwamy za pomocą środka Randacol 680 EC.

 

Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.

 

źródło:  agrecol.pl

 


 

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Lipiec 2016

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-lipiec-2016

Imieniny

Dzisiaj jest: 24 Październik 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Marty, Marcina, RafaÅ‚a

Gościmy

Odwiedza nas 272 goÅ›ci oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR