Regulamin
korzystania z sieci wodociągowej i rozliczania kosztów poboru wody
w Rodzinnym Ogrodzie Działkowym im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej
--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------
Na podstawie § 72 p. 15 Statutu Polskiego Związku Działkowców, Uchwały Nr 350/2015 Prezydium Krajowej Rady PZD z dnia 17 grudnia 2015 r.
w sprawie zasad ustalania i rozliczania opłaty wodnej w ROD, ustala się niniejszy regulamin.
Rozdział I. Zasady korzystania z ogólno ogrodowej sieci wodociągowej
1. Z ogólno ogrodowej sieci wodociągowej mogą korzystać:
a) działkowcy, których działki są podłączone do sieci wodociągowej za zgodą Zarządu ogrodu i wyposażone, w wykonane zgodnie z niniejszym regulaminem: przyłącze, licznik poboru wody (zwany dalej wodomierzem), zawory dopływowy oraz sieć wodociągową na działce – zwane dalej instalacją wodną.
2. Wodą pobieraną z ujęć ogrodowych należy gospodarować oszczędnie.
3. Działkowiec, który zamierza podłączyć dzierżawioną działkę do sieci wodociągowej:
a) zapoznaje się z niniejszym regulaminem,
b) składa do Zarządu ogrodu wniosek pisemny, którego wzór stanowi załącznik Nr 1 do niniejszego regulaminu. Wzór wniosku zawiera warunki, których spełnienie przez Wnioskodawcę powoduje, że jest on poddany rozpatrzeniu. Niepełny wniosek nie jest przez Zarząd rozpatrywany,
c) po uzyskaniu zgody na dokonanie podłączenia działkowiec wnosi opłatę ogrodową wodną oraz zaliczkę za zużytą wodę w wysokości ustalonej przez Walne Zebranie.
4. Forma pisemnego wniosku dotyczy także: modernizacji przyłącza, wymiany wodomierza, wymiany plomby.
5. Instalację wodną na działce można podłączyć przyłączem do ogólno ogrodowej sieci wodociągowej dopiero po uzyskaniu pisemnej zgody Zarządu ogrodu.
6. Decyzja odmowna w sprawie przyłączenia działki do sieci wodociągowej wymaga pisemnego uzasadnienia.
Rozdział II. Wymagania techniczne dotyczące instalacji wodnej
1. Zakup, montaż i zabezpieczenie wodomierza działkowiec wykonuje we własnym zakresie i na własny koszt. Instalacja wodna ma być wykonana zgodnie z zasadami dotyczącymi takich instalacji a wodomierz musi odpowiadać wymogom określonym przez Prezesa Głównego Urzędu Miar, w sprawie wprowadzenia przepisów metrologicznych dla liczników poboru wody.
2. Usytuowanie zaworu musi spełniać następujące wymagania:
a) zawór należy umieścić poziomo lub pionowo, możliwie najbliżej, ogólno ogrodowej magistrali wodociągowej, w specjalnie dla tego celu przygotowanej studzience na działce, nie dalej niż 1 m od ogrodzenia alejkowego, na
głębokości nie mniejszej niż 40 cm. Usytuowanie zaworu powinno umożliwiać łatwe zamknięcie dopływu wody do działki w przypadku awarii, Zabrania się: niszczenia infrastruktury ogrodu poprzez sytuowanie studzienki działki na alejce ogrodowej a także sytuowania zaworu głównego w altanie działki,
b) wodomierz musi być sprawny technicznie, posiadać plombę legalizacyjną.
c) przed wodomierzem (od strony dopływu wody) należy umieścić zawór odcinający wodę. Przez wodomierz musi przepływać cała ilość wody pobierana na działce co oznacza zakaz wmontowywania w instalację przed wodomierzem trójników lub innych urządzeń umożliwiających pobór wody poza wodomierzem,
d) w nakrętkach przy wodomierzu muszą znajdować się otwory umożliwiające jego zaplombowanie przez odbierającego instalację przedstawiciela Zarządu
ROD.
3. W szczególnie uzasadnionym pisemnie przypadku Zarząd ROD może wyrazić zgodę na inne usytuowanie wodomierza niż określone w Rozdz. II, p. 2 lit. „a” niniejszego regulaminu.
4. Po wykonaniu wszystkich prac należy zgłosić Zarządowi ogrodu przygotowaną instalację wodną, do odbioru technicznego.
5. Odbiór techniczny instalacji:
a) odbioru technicznego przyłącza, wodomierza oraz pozostałej części instalacji wodnej dokonują protokolarnie członkowie ogrodowej Komisji ds. sieci wodociągowej lub członkowie Zarządu. Wzór protokołu odbioru stanowi załącznik Nr 2 do niniejszego regulaminu.
b) po stwierdzeniu prawidłowości wykonania instalacji wodnej zgodnie z wymaganiami, dokonaniu próby szczelności, komisja zakłada na wodomierzu plombę zabezpieczającą. Kopię protokołu odbioru otrzymuje działkowiec.
6. Okresowa legalizacja wodomierza i związane z tym koszty należy do zadań działkowca.
Rozdział III. Okresowa kontrola stanu technicznego przyłącza oraz licznika wody.
1. W celu sprawdzenia (kontroli) stanu prawidłowości podłączeń instalacji wodociągowej, odczytu liczników wody, działkowiec ma obowiązek umożliwić wstęp na działkę i do altany osobom upoważnionym przez Zarząd ROD.
2. Mimo braku zgody działkowca, osoby upoważnione przez Zarząd ROD
są uprawnione, na podstawie § 74 p. 2 Regulaminu ROD, do wstępu na działkę w celu przeprowadzenia czynności o których mowa w p. 1 jeżeli z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem zawiadomią na piśmie działkowca o konieczności wstępu na teren działki.
3. Z czynności kontrolnych sporządzany jest protokół wg wzoru stanowiącego załącznik Nr 3 do niniejszego regulaminu,
4. W przypadku stwierdzenia nieprawidłowości w użytkowaniu przyłącza lub licznika, utrudniania czynności kontrolnych lub uchylania przed jej dokonaniem, kontrolujący opisują te fakty w protokole, który następnie przekazują Zarządowi ROD celem podjęcia wobec działkowca adekwatnych, prawem przewidzianych czynności.
Rozdział IV. Opłaty
1. Działkowcy nie posiadający indywidualnych wodomierzy opłacają ryczałtową składkę, ustalonej uchwałą walnego zebrania członków PZD w ROD, na dany rok.
2. Działkowcy posiadający indywidualne wodomierze ponoszą opłaty:
a) za faktycznie zużytą wodę wg wskazań swojego indywidualnego wodomierza. Rozliczenie następuje wg ceny za 1 m3, stosowanej przez zewnętrznego dostawcę,
wynikającą z faktury za dany okres rozliczeniowy. Działkowiec ma obowiązek dokonać płatności w terminie wskazanym w wystawionym rachunku
b) opłatę wodną czyli corocznie uchwalaną przez walne zebranie członków PZD w ROD opłatę obejmującą pokrycie kosztów związanych z ubytkami wody.
3. Odczytu wodomierzy dokonują upoważnieni członkowie ogrodowej Komisji ds. sieci wodociągowej lub członkowie Zarządu 1 raz w roku w czasie puszczania wody na ROD dostarczając odczyty do Zarządu ROD.
4. O terminach odczytu wskazań wodomierzy Komisja będzie każdorazowo informowała działkowców poprzez komunikaty zamieszczone na ogrodowych tablicach ogłoszeń i stronie internetowej
5. W przypadku utrudniania czynności dokonania odczytu, braku zgody działkowca na wejście na działkę Komisja opisuje ten fakt w notatce służbowej, którą następnie przekazują Zarządowi ROD, celem podjęcia wobec działkowca adekwatnych prawem przewidzianych czynności. Osoby upoważnione przez Zarząd ROD są uprawnione, na podstawie § 74 p. 2 Regulaminu ROD, do wstępu na działkę w celem dokonania odczytu wodomierza jeżeli z co najmniej 7-dniowym wyprzedzeniem zawiadomią na piśmie działkowca o konieczności wstępu na teren działki.
6. W przypadku niemożności dokonania odczuty stanu licznika działkowiec obowiązany jest dokonać odczytu stanu wodomierza i przekazać tę informację Zarządowi na piśmie. W takich przypadkach będzie prowadzona doraźna, wybiórcza kontrola sprawdzająca stan wodomierza i instalacji wodnej na działce.
Rozdział V. Postanowienia przejściowe.
1. Działkowcy dzierżawiący działki, którzy do czasu wejścia w życie niniejszego regulaminu mają już dokonane przyłącza, indywidualne wodomierze, poprowadzone instalacje wodne, których sposób przeprowadzenia odbiega od wymagań opisanych w Rozdziale II, p. 2 niniejszego regulaminu dostosują je do tych wymagań najpóźniej do 1 kwietnia 2018 roku. Przepisy p. 4, 5 i 6 wskazanego Rozdziału II, mają zastosowanie.
Rozdział VI. Postanowienia końcowe.
1. Ogrodowa sieć wodociągowa jest uruchamiana każdego roku, w dniu 1 kwietnia i zamykana w dniu 31 października (sezon użytkowy). Upoważnia się Zarząd ROD do zmiany tych terminów w przypadku sprzyjających (lub nie) warunków pogodowych, z zobowiązaniem każdorazowego informowania o terminach poprzez komunikaty zamieszczone na ogrodowych tablicach ogłoszeń.
2. Za właściwe przygotowanie całości działkowej instalacji wodnej do sezonu użytkowego odpowiada działkowiec.
3. Za kradzież na szkodę ogrodu oraz za rażące naruszenie porządku ogrodowego uznaje się:
a) pobieranie wody przez działkowca poza wodomierzem.
Działkowiec odpowiada ponadto za szkodę wyrządzoną w ten sposób na zasadach przewidzianych w kodeksie cywilnym.
4. W przypadku naruszenia postanowień niniejszego regulaminu w postaci:
a) pozaregulaminowego wykonania przyłącza wodnego, niezgłoszenia wodomierza (także jego zmiany), manipulowania przy wodomierzu mającego na celu zafałszowanie prawidłowego naliczania zużycia wody, pobieranie wody bez zgłoszenia, usuwanie nałożonych plomb i zabezpieczeń;
b) opóźnienia w zapłacie za zużycie wody przekraczającego 2 miesiące, Zarząd ROD może podjąć decyzję o odłączeniu dopływu wody do działki. Ponowne jej włączenie może nastąpić po usunięciu wszystkich uchybień i pokryciu rzeczywistych kosztów ponownego przyłączenia.
Niniejszy Regulamin został przyjęty Uchwałą Nr 11/2017 z dnia 11.03.2017 r. Walnego Zebrania sprawozdawczego ROD im. Stanisława Staszica w Dąbrowie Górniczej. Regulamin wchodzi w życie z dniem uchwalenia.