Sierpień
OGRÓD
BIELENIE
Wykonujemy bielenie pni i grubszych gałęzi drzew owocowych. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew. Pnie zabezpieczamy przed uszkodzeniami i zwierzętami leśnymi.
OKRYWANIE
Sprawdzamy stan osłon, którymi okryliśmy nasze rośliny, w razie potrzeby uzupełniamy ich okrycia.
USUWANIE SZKODNIKÓW
Przeglądamy rośliny na obecność jaj szkodników. Jeśli je znajdziemy – niszczymy.
TRAWNIK
Jeśli ziemia pod trawnikiem (zwłaszcza założonym w tym roku) jest bardzo mokra od częstych opadów lub jeśli ziemia jest zamarznięta, ale nie ma warstwy śniegu, należy unikać chodzenia po trawie. Nie uszkodzimy trawy, chodząc po niej, gdy spadnie na nią kilka centymetrów śniegu.
PRZYCINANIE
Pod koniec stycznia przycinamy ozdobne pnącza, winorośl oraz pędy roślin, które użyjemy do szczepienia.
PODLEWANIE
Jeśli nie ma przymrozków, podlewajmy rośliny przesuszone, aby lepiej zniosły zimę.
DZIKIE PTAKI
Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.
DOM
WYSIEWANIE
W domu możemy już wysiewać nasiona kwiatów i warzyw, które długo kiełkują np. poziomka, heliotrop.
USUWANIE SZKODNIKÓW
Prowadzimy obserwację roślin domowych, ponieważ w tym czasie pojawiają się wełnowce i
miseczniki – bardzo groźne szkodniki roślin doniczkowych. W chwili ich pojawienia się stosujemy Naturalny płyn na mszyce i inne szkodniki.
NARZĘDZIA
Styczeń, to dobry czas na konserwację narzędzi ogrodniczych, aby były przygotowane do nowego sezonu. Do czyszczenia narzędzi, pojemników, skrzynek, donic itp., można użyć mydła potasowego wytworzonego na bazie naturalnych olejów roślinnych.
Zobacz także:
OGRÓD
DRZEWA I KRZEWY
Zabezpieczamy maścią ogrodniczą pnie uszkodzone przez gryzonie oraz miejsca uszkodzone po zimie.
TRAWY OZDOBNE
Pod koniec lutego możemy już przycinać suche kępy traw ozdobnych, które stanowiły ozdobę naszego ogrodu w zimie.
KWIATY CEBULOWE
W ogrodzie pojawiają się wiosenne kwiaty cebulowe, które posadziliśmy jesienią. Z każdym rokiem będzie ich więcej, ponieważ rozmnażają się z cebul przybyszowych.
DZIKIE PTAKI
Dokarmiamy zwierzęta w ogrodzie. W sklepach ogrodniczych kupujemy specjalne mieszanki ziaren dla dzikich ptaków.
DOM
PRZYGOTOWANIA DO SEZONU
Sprawdzamy stan cebul, karp i kłączy, które przechowujemy. Zgniłe, zarażone wyrzucamy, a pozostałe czekają do wiosny.
Kupujemy wcześniej bulwy begonii i kłącza cann. Pod koniec lutego sadzimy je w doniczkach i stawiamy w domu lub w garażu, w ten sposób przyspieszamy ich wzrost i dzięki temu znacznie wcześniej zakwitną na tarasie lub w ogrodzie.
Przygotowujemy się do zakupu nasion, rozsad i nawozów. Planujemy nasadzenia w ogrodzie i ilość potrzebnych roślin.
WYSIEWY
Siejemy nasiona, przeznaczone na kiełki np. rzodkiewkę, rzodkiew, słonecznik, lucernę, soczewicę, soję, rzeżuchę, brokuł. Można je wysiewać do pojemników wyłożonych ligniną lub do specjalnych kiełkownic. Kiełki to doskonałe źródło witamin, a najlepiej smakują na kanapkach i w sałatkach!
Od połowy lutego wysiewamy do miniszklarenek na parapetach nasiona na rozsadę: kapustę, kalafior, kalarepę, pomidory, sałatę, seler, bób, cebulę i por.
Zobacz także:
OGRÓD
Jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury. Rozkładamy kompost w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie oraz śliwy, pobudzi je to do lepszego kwitnienia (Wideoporanik Agrecol – Przycinanie Gałęzi).
Marzec to najlepszy czas na wykonywanie nowych nasadzeń roślin owocowych
z tzw. gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego, dlatego w tym momencie nie doznają szoku w związku ze zmianą miejsca. Odpowiednie stanowisko pod uprawę drzew oraz krzewów owocowych możemy zapewnić mieszając z glebą organiczny nawóz, np. obornik granulowany.
Na początku marca powinniśmy przyciąć również nasze winorośle, aby stworzyć jej dobre warunki wzrostu i plonowania. Po wykonaniu zabiegu rośliny możemy odżywić nawozem do winorośli.
ROŚLINY OZDOBNE
Nawozimy zimozielone krzewy bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów oraz drzewa iglaste. Do tego celu używamy nawozów posypowych dedykowanych dla konkretnych roślin jak Nawóz do bukszpanów, Nawóz do żywopłotów, Nawóz do cisów czy Nawóz do iglaków. Pamiętamy o wymieszaniu ich z glebą i podlaniu roślin.
Przycinamy róże pamiętając o tym, że inaczej przycina się róże pnące, pienne czy rabatowe. Nie zapominajmy o przycięciu hortensji bukietowych oraz krzewiastych (Przycinanie hortensji). Przycinając o tej porze budleje, zapewnimy im obfite kwitnienie latem.
Usuwamy martwe części bylin, aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących roślin.
TRAWY
Przy sprzyjającej pogodzie w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięciu filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).
Pamiętajmy także o ozdobnych trawach, które należy ściąć. Aby umożliwić trawom szybką odbudowę możemy wzmocnić je nawozem 100 dni do traw ozdobnych.
WYSIEWY I SADZENIE
Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.
SZKODNIKI
Zimujące na pniach drzew szkodniki, które chętnie schowały się w specjalnej tekturowej opasce, niedługo będą szykowały się do wyjścia. Dlatego to ostatni moment, żeby opaskę delikatnie ściągnąć z drzewa i spalić.
W tym momencie bardzo łatwo jest zaobserwować miejsce zimowania wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, na których zimuje wielkopąkowiec porzeczkowy mają zdecydowanie większe pączki od pozostałych. Porażone pędy należy usunąć i spalić.
Jeżeli w zeszłym roku zaobserwowaliśmy objawy żerowania przędziorków na naszych roślinach ozdobnych, możemy rozpocząć walkę z tymi szkodnikami, ponieważ już pojawiają się pierwsze stadia rozwojowe. Więcej szczegółów na temat tych groźnych szkodników znajdziecie na portalu Inspiracje Ogrodnicze w artykule: Przędzie przędzę nasz przędziorek…
CHOROBY
Chorobą, na którą należy zwrócić uwagę marcu, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Żeby ją skutecznie zwalczyć, działajmy, zanim liście zaczną się rozwijać. Zobacz też artykuł o zwalczaniu kędzierzowatości: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.
Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz jest ostatni dzwonek aby zerwać mumie owoców powstałe na skutek brunatnej zgnilizny drzew.
DOM
ROŚLINY DOMOWE
Pora na przesadzanie roślin domowych, które tego wymagają. Przesadzamy je do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, a nie mamy w domu osoby, która mogłaby zadbać w tym czasie o kwiaty, warto podczas przesadzania wzbogacić glebę w Hydrogel.
ROZSADY
Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażana, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika. Używamy sterylnego podłoża, przeznaczonego specjalnie do sadzonek. Takie podłoże ma odpowiednie parametry fizyczne – jest przepuszczalne, lekkie i drobne, dzięki czemu nasiona łatwo kiełkują.
W przypadku produkcji rozsady ogórka, pomidora i sałaty warto podlewać obsiane podłoże preparatem Proplant 722 SL – Zwalcza fytoftorozę pomidora i ogórka, który zabezpiecza przed takimi chorobami jak fytoftoroza i zgorzel zgnilakowa.
Zobacz także:
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
OGRÓD
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Początek kwietnia to ostatni moment na cięcia sanitarne oraz prześwietlające drzew i krzewów owocowych, a także sadzenie z „gołym korzeniem”. Sadzić można do czasu, gdy liście są jeszcze w pąkach. Jeżeli rośliny wypuszczają już listki, należy sadzić tylko te z doniczki.
ROŚLINY OZDOBNE
Sezon na sadzenie roślin ozdobnych rozpoczął się na dobre!
Jeżeli jeszcze nie nawoziliśmy roślin, pamiętajmy, aby zrobić to w kwietniu.
Po przekwitnięciu przycinamy niektóre krzewy, kwitnące wczesną wiosną, np. forsycja, migdałek. Ponadto przycinamy wrzosy, żywopłoty, rośliny iglaste, aby nadać im formę.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, obowiązkowo musimy ściąć trawy ozdobne, by mogły wypuścić świeże liście.
Już widać pierwsze wschodzące pędy bylin kępowych tj. funkii, liliowców, rozchodników, piwonii. To najlepsza pora na rozmnażanie tych roślin przez podział. Po wykopaniu z gruntu dzielimy je, rozcinając np. szpadlem.
Kwiecień to także najlepsza pora na przesadzanie roślin w ogrodzie.
ROŚLINY OZDOBNE I DWULETNIE
W tym momencie najlepiej wysiać do gruntu rośliny o małej wrażliwości na niskie temperatury, tj.: bratki, niezapominajki, lewkonie, lwie paszcze i stokrotki.
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Możemy już zacząć wysadzać wprost do gruntu bardziej odporne na niskie temperatury cebule oraz bulwy. Do tych roślin należą: cantendenskia, mieczyk (gladiolus), jaskier, inkarwilla, lilia.
Rośliny bardziej wrażliwe na spadki temperatur sadzimy na razie do doniczek. Dopiero w drugiej połowie maja przesadzimy je do ogrodu. W ten sposób możemy potraktować: begonię, agapanta, dalię, krokosmię, kannę (paciorecznika), zawilca wieńcowatego.
WYSIEWY I SADZENIE
Wprost do gruntu możemy siać rośliny, które są bardziej odporne na wiosenne chłody. Do takich roślin należą: sałata głowiasta i lodowa, marchew, rzodkiew, rzodkiewka, kalarepa, kalafior, brokuł, kapusta włoska, biała i czerwona, cebula, czosnek, por, buraki oraz groch.
Jeżeli wysiejemy rzodkiewkę i sałatę, wkrótce będziemy cieszyć się nowalijkami.
Czas przygotować grunt pod truskawki w ogrodzie. Na początku miesiąca przygotowujemy grządki i pozostawiamy ziemię, żeby osiadła. Po kilku dniach (lub po lekkim ubiciu ręcznym) sadzimy przygotowane wcześniej sadzonki.
TRAWNIKI
Jeśli nie zaczęliśmy jeszcze zabiegów pielęgnacyjnych na trawniku, możemy zabrać się za to w kwietniu. Szczegółowy schemat postępowania znajdziesz w artykule o kompleksowej pielęgnacji trawnika wiosną.
CHWASTY
Zaczynają pojawiać się pierwsze chwasty. Usuwając je mechanicznie, poprzez ręczne wyrywanie lub pielenie, możemy szybko zapobiec dalszemu rozwojowi i rozmnażaniu się chwastów.
W cieplejsze dni możemy pokusić się o chemiczną walkę z chwastami. Na trawnikach możemy wykorzystać herbicyd Starane Trawniki*, aby zniszczyć chwasty dwuliścienne. Do usuwania mchu ze ścieżek i podjazdów można użyć preparatu Randacol 680 EC*, uważając, aby nie opryskać okolicznych roślin.
SZKODNIKI
Ze snu zimowego budzą się już przędziorki. Jak rozpoznać, że zaczęły żerować na naszych roślinach i jak z nimi walczyć? Polecamy artykuł nt. przędziorka.
Zwróćmy też uwagę, czy nie zaczęły pojawiać się mszyce, np. na różach i drzewach owocowych.
CHOROBY
Jeśli co roku występuje na drzewach parch jabłoni i gruszy, już teraz jest właściwy moment na zabiegi przy użyciu preparatu Miedzian 50 WP*. Brunatną zgniliznę drzew pestkowych występującą na czereśni, śliwie i wiśni, zwalczymy preparatem Signum 33 WG oraz Switch 62,5 WG stosując preparat przed i w pełni kwitnienia.
DOM
ROŚLINY DOMOWE
Obserwujmy pogodę. Gdy temperatury będą sięgały 15°C, możemy zacząć wynosić na zewnątrz rośliny, przechowywane przez zimę w domu lub innym chłodnym pomieszczeniu, tj. fuksje, oleandry, oliwniki, palmy. Szkodniki roślin domowych (mszyce, wełnowce, mączliki, miseczniki, tarczniki), wraz z nadejściem wiosny, budzą się do życia. Możemy je zwalczyć stosując Płyn na mszyce i inne szkodniki.
Wciąż można przesadzać rośliny domowe, które tego wymagają. Duże egzemplarze możemy podzielić na mniejsze.
BALKON
W kwietniu możemy już planować roślinną aranżacje balkonu. Rośliny, które zimowały w pomieszczeniach, np. pelargonie, fuksje, można już wysadzić na balkon. Na balkonie możemy również założyć własny ogródek ziołowy, wysiewając nasiona lub kupując gotowe sadzonki ziół.
ROZSADY
W domu lub w szklarniach wciąż możemy przygotowywać rozsady warzyw, które sprawdzą się zarówno w doniczkach, jak i w ogrodzie (pomidory, papryka).
*Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Nasze oczy cieszą rośliny ozdobione pięknym kwieciem oraz świeżą zielenią liści.
Pamiętajmy jednak, że mimo iż robi się coraz cieplej mogą wystąpić jeszcze przymrozki. Potocznie zw. „zimna Zośka” czy „zimni ogrodnicy” to terminy od 12 do 15 maja, w których mogą wystąpić gwałtowne spadki temperatur. Dlatego należy bacznie śledzić prognozę pogody i przed spodziewanymi przymrozkami okryć rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.
OGRÓD
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Wycinamy pędy wybijające z podkładek roślin szczepionych. Brzoskwinie to rośliny, u których można wykonywać jeszcze zabieg cięcia zdrewniałych pędów. Krzewy truskawek dobrze jest wyściółkować, ponieważ wczesne odmiany w niedługim czasie zaczną zawiązywać owoce. Zabezpieczając owoce truskawek przed kontaktem z glebą, ograniczymy występowanie szarej pleśni.
ROŚLINY OZDOBNE
Po ustąpieniu ryzyka przymrozków możemy rozgarnąć kopczyki zabezpieczające krzewy róż przed przemarznięciem.
Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły wczesne, porzeczkę krwistą. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pobliskich pąków. Maj to dalszy ciąg „wprowadzania” nowych roślin do ogrodu. W tym momencie sadzimy rośliny kupowane w doniczkach lub (w przypadku drzew) z bryłą korzeniowa owiniętą jutą. Rośliny iglaste tworzące żywopłoty lub formowane należy regularnie przycinać dla zachowania pożądanego kształtu.
Po tzw. “zimnych ogrodnikach”, możemy zacząć wystawiać na ogród rośliny doniczkowe, które zimowały w naszych domach, np. bielunie (datury).
ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Warto pomyśleć o wzbogaceniu naszych rabat i w puste miejsca wysiać rośliny jednoroczne czy dwuletnie, np. nagietki, chabry, maczki kalifornijskie, niezapominajki.
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Usuwamy zwiędłe kwiaty oraz owocostany narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic.
Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy do gruntu bulwy lub podrośnięte w doniczkach sadzonki: pacioreczników (kann), agapantów, krokosmii, zawilców wieńcowatych oraz dalii.
WYSIEWY I SADZENIE
Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, buraczków, sałaty, kapusty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli, rzodkwi, brokuła, pora i in. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja po tzw. „zimnej Zośce”. Rośliny tj. ogórki, pomidory krzewiaste, papryka i oberżyna mają szczególne wymagania cieplne więc sadzimy je do inspektów/pod osłonami. W warunkach wysokiej wilgotności zaczynają się pojawiać ślimaki, chrońmy więc nasze warzywa stosując pułapki na ślimaki. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu grządek, aby nasze warzywa nie musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki mineralne.
TRAWNIK
Jeżeli pierwsze nawożenie trawnika wykonaliśmy w marcu możemy przystąpić do drugiego w sezonie zasilenia trawnika nawozem wieloskładnikowym. W maju możemy założyć trawnik od podstaw. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą niedobór wilgoci w podłożu. Oceniamy ubytki w trawniku i gdy zajdzie potrzeba, uzupełniamy puste place w murawie. Pamiętajmy o regularnym, cotygodniowym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę możemy wrzucić do kompostownika. Proces rozkładu roślin przyspieszymy, poprzez regularne napowietrzanie (przerzucanie), podlewanie kompostu, a także stosowanie specjalistycznego nawozu.
W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy selektywne środki ochrony roślin (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).
CHWASTY
Kontrolujmy zachwaszczenie naszych rabat, ponieważ młode chwasty znacznie łatwiej jest usunąć mechanicznie lub chemicznie. Wyrywając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych zapobiegniemy rozsiewaniu się nasion. Walkę z uciążliwymi chwastami na ścieżkach i podjazdach można przeprowadzić przy pomocy środka Avans RTU, a mech zlikwidujemy wykonując oprysk środkiem Randacol 680 EC. Planując założenie nowej rabaty w miejscu bardzo zachwaszczonym szczególnie chwastami wieloletnimi, trudnymi do zwalczenia zastosujmy herbicyd totalny niszczący wszystkie chwasty – Avans RTU. Jego substancją czynną jest glifosat, który przemieszcza się także do korzeni, powodując szybkie zamieranie roślin.
SZKODNIKI
Przędziorki i pordzewiacze na m.in. jabłoni, śliwie, gruszy i roślinach ozdobnych zwalczymy preparatem Ortus 05 SC.
Mszyce tworzące coraz większe kolonie na wielu roślinach owocowych i ozdobnych należy jak najszybciej zwalczyć środkiem Mospilan 20 SP. Ten sam środek stosowany w odpowiednich terminach po kwitnieniu drzew owocowych (jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni) ograniczy tzw. „robaczywienie owoców” spowodowane obecnością larw szkodników tj.: owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka, owocnice śliwowe i nasionnica trześniówka.
CHOROBY
Obserwujemy nasze rośliny czy występują na nich niepożądane objawy świadczące o chorobie. Biały mączysty nalot na liściach kwiatach czy zielonych łodygach świadczy o wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Zabieg ochronny na roślinach ozdobnych wykonujemy preparatem Signum 33 WG lub Discus 500 WG. W maju możemy zapobiegawczo zastosować oprysk fungicydem Discus 500 WG przeciw parchowi jabłoni i gruszy, którego objawem są brązowe, okrągłe plamki na liściach i owocach.
Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze zabiegu przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa), po kwitnieniu można zastosować środek Topsin M 500 SC.
DOM
ROŚLINY DOMOWE
Jeśli korzenie przerastają doniczkę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej. Rośliny domowe na dobre wybudziły się z okresu spoczynku zimowego więc w dalszym ciągu nawozimy je specjalistycznymi nawozami, np.: do roślin doniczkowych. Jeżeli posiadamy w domu gatunki tj. paprocie, fikusy, palmy, cytrusy czy kaktusy zaaplikujmy im nawozy dedykowane specjalnie dla nich (nawóz do paproci, nawóz do palm, juk i dracen, nawóz do fikusów, nawóz do cytrusów, nawóz do kaktusów).
BALKON
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w maju możemy zacząć sadzić rośliny balkonowe, tj. pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, kocanki, komarzyce, bakopy oraz werbeny. Często używanymi roślinami w kompozycjach balkonowych są także: bratki, begonie królewskie, niecierpki. Warto również nasz balkon urozmaicić różnymi pnączami, które w naszym klimacie są jednoroczne lub po odpowiednim przezimowaniu mogą służyć nam wiele lat, np.: dipladenia, tunbergia lub bugenwilla. Roślinom tym należy zapewnić stały dostęp składników pokarmowych, dlatego warto sięgnąć po nawóz do roślin balkonowych gwarantujący bujny wzrost i długie kwitnienie tych roślin.
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Czerwiec to miesiąc, bardzo intensywnego wzrostu roślin. W związku z tym wymagają od nas systematycznej pielęgnacji i odżywiania odpowiednimi nawozami. Poza roślinami uprawnymi intensywnie rozwijają się także chwasty, dlatego należy dopilnować rabat.
W tym miesiącu będziemy się już cieszyć pierwszymi zbiorami z własnej uprawy. Pojawią się już truskawki, poziomki, wczesne odmiany czereśni oraz jagody kamczackie.
OGRÓD
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Młode intensywnie rosnące drzewka owocowe powinny zostać poprowadzone w odpowiedni sposób, dzięki któremu poprawi się ich owocowanie. Skierowane pionowo gałęzie boczne najlepiej jest przyginać, aby były rozpostarte na boki. Dzięki temu zabiegowi rośliny szybciej wejdą w okres owocowania, a do owoców dotrze więcej światła słonecznego.
Sadownicy wiedzą, że w czerwcu dochodzi do tzw. świętojańskiego opadu zawiązków. Jest to proces naturalny, który polega na zrzuceniu części młodych owoców, aby było ich mniej, lecz znacznie większych rozmiarów. Czasami proces ten nie przebiega sprawnie i sami musimy poprzerywać co słabsze owoce lub po prostu potrzasnąć drzewkiem.
Zagęszczone plantacje malin nie owocują tak obficie jak przerzedzone. Dlatego z krzewów malin należy wyciąć najsłabsze oraz „dzikie” pędy pozostawiając jedynie 10-12 pędów na metrze bieżącym.
Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy wyściółkujmy podłoże wokół truskawek, gdyż pojawiające się wkrótce owoce nie powinny stykać się z ziemią. W ten sposób zmniejszamy ryzyko porażenia owoców szarą pleśnią. Jednocześnie ważne jest dopilnowanie, aby gleba była stale wilgotna co sprawi, że owoce będą soczyste.
Zdrowe, smaczne oraz pełne wartości odżywczych owoce truskawek, malin oraz porzeczek uzyskamy jeżeli odpowiednio odżywimy rośliny specjalistycznym nawozem organicznym Eko Ranczo do truskawek.
ROŚLINY OZDOBNE
Czerwiec jest miesiącem róż. Te szlachetne rośliny kwitną zazwyczaj aż do jesieni, ale by cieszyć się długo pięknymi kwiatami należy zapewnić im odpowiednią troskę. O pielęgnacji róż dowiesz się więcej z artykułu.
Najważniejsze jest systematyczne nawożenie specjalistycznymi nawozami do róż, np. posypowy nawóz do róż Agrecol, krystaliczny nawóz do róż lub nawóz do róż w formie żelu. W lipcu w pełni będą kwitnąć hortensje. Warto już teraz pomyśleć o ich odpowiednim odżywieniu nawozem do hortensji.
Niektóre rośliny należy przyciąć po przekwitnięciu, np. jaśminowce, krzewuszki, kaliny, kolkwicję. Dzięki przeprowadzonemu cięciu niektóre rośliny, np. krzewuszka – zakwitną ponownie. Czerwiec to dobry czas na formowanie żywopłotów.
Rośliny wysokie takie jak złocienie, piwonie, ostróżki mogą zostać złamane w wyniku działania silnych wiatrów, dlatego należy je podeprzeć.
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Usuwamy na bieżąco zasychające części nadziemne cebul kwitnących wiosną, jednocześnie oznaczając miejsca gdzie rosną, aby dać sobie późniejszą możliwość na ewentualne rozsadzenie cebul przybyszowych. Mieczyki oraz lilie drzewiaste warto zawczasu podwiązać lub podeprzeć, aby silniejszy wiatr nie złamał ciężkich kwiatostanów.
WARZYWNIK
W dalszym ciągu można wysiewać do inspektów oraz gruntu rozsady: sałaty, kopru, brokułów, pora, brukselki i pomidora. Pomidory najlepiej podwiązać do palików. Warto również posiać późne odmiany warzyw, tj. rzodkiew, marchew, burak ćwikłowy, fasola. Wysiewamy ogórki, dynię i cukinię – przeznaczone na zbiór jesienią.
Pojawiają się już nowalijki. W naszych zbiorach znajdą się: młode buraczki z liśćmi – tzw. botwina, rzodkiewka, kalarepa, młoda cebula ze szczypiorem, sałata oraz szpinak.
TRAWNIK
Jeśli w czerwcu występują upalne dni, należy regularnie nawadniać trawnik. Podlewanie najlepiej wykonywać wieczorną porą, ponieważ w ten sposób ograniczymy parowanie, a tym samym zmniejszymy nakłady zużycia wody.
Trawnik systematycznie kosimy nie rzadziej niż raz w tygodniu. Warto również co pewien czas wygrabiać trawnik, gdyż w ten sposób zapobiegniemy rozwijaniu się mchu. Pamiętajmy o kontynuowaniu zasilania trawnika, które wykonujemy w terminie zależnym od ostatniego zastosowania nawozu oraz długości działania wybranego nawozu. Jeśli na trawniku pojawiły się chwasty, zastosujmy nawóz do trawników zachwaszczonych. W przypadku gdy mamy do czynienia z bardzo dużą ilością chwastów, zastosujmy selektywny środek ochrony roślin zwalczający jedynie chwasty dwuliścienne na trawniku (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL).
ZIOŁA
W czerwcu możemy wysadzać wszystkie wrażliwsze na mrozy zioła, np. bazylię. Natomiast z ziół wieloletnich rosnących już na działce możemy pobierać sadzonki. Wiele ziół nadaje się już do systematycznego zbioru poprzez ścinanie. Należy pamiętać aby nie dopuścić do kwitnienia ziół poprzez przycinanie, ponieważ w przeciwnym razie stracą one walory smakowe i zapachowe.
CHWASTY
Czerwiec to okres intensywnego wzrostu nie tylko roślin ozdobnych, ale także chwastów. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu rabat oraz spulchnianiu gleby wokół roślin. Rozkładajmy także ściółki, które ograniczą zachwaszczenie. Jeżeli zmagamy się z chwastami oraz mchem na ścieżkach i podjazdach zastosujmy herbicyd niszczący wszystkie chwasty – Avans RTU.
Pod jabłoniami oraz winoroślami, możemy zastosować preparat Randacol 680 EC, który zwalczy chwasty konkurujące z roślinami uprawnymi o wodę oraz składniki pokarmowe.
SZKODNIKI
W dalszym ciągu możemy zwalczać przędziorki (preparat Ortus 05 SC), które nie tylko niszczą wygląd naszych roślin, ale także je osłabiają.
Coraz liczniej można zaobserwować kolonie mszyc. W celu ich zwalczenia w zależności od uprawianych roślin zastosujmy preparaty Karate Gold, Karate Spray, Karate Zeon 050 CS lub Mospilan 20 SP.
W początkowym okresie tworzenia się zawiązków owocowych warto opryskać drzewa jabłoni przeciwko bawełnicy korówce środkiem Actara 25 WG, pamiętając że szkodnik ten występuje na korze.
Warto powtórzyć zabieg przeciwko owocnicy jabłkowej, aby zapobiec robaczywieniu owoców, stosując preparat Karate Gold.
Dopiero wysiane lub wysadzone przez nas warzywa mogą być atakowane przez różne szkodniki (tj. wciornastki, stonka ziemniaczana, bielinki, piętnówki). Zwalczyć je możemy stosując środek pochodzenia naturalnego, przeznaczony także do upraw ekologicznych – SpinTor 240 SC.
CHOROBY
Pojawiający się na liściach róży biały nalot świadczy o chorobie grzybowej – mączniaku prawdziwym, którego zwalczymy fungicydem Stoper Grzybobójczy AE. Podczas zabiegu tym środkiem, zapobiegniemy także rozwijaniu się innej choroby róż tj. czarnej plamistości liści.
Ponownie możemy opryskać zapobiegawczo jabłonie oraz grusze przeciwko parchowi fungicydem Discus 500 WG.
Aby zapobiec zarazie ogniowej (prowadzącej do zamierania drzew owocowych gruszy i jabłoni) oraz rakowi bakteryjnemu (na wiśni oraz czereśni) należy zastosować preparat grzybo- i bakteriobójczy Miedzian 50 WP.
DOM
ROŚLINY DOMOWE
W czerwcu mamy już pewność, że temperatury będą tylko wyższe, więc możemy wystawiać nasze rośliny doniczkowe, tj. palmy, figowce oraz sukulenty na balkon, taras czy do ogrodu.
BALKON
Posadzone w niewielkich doniczkach rośliny balkonowe wymagają bardzo intensywnego podlewania – czasem nawet 2-3 razy dziennie. Jeżeli urządzamy balkon lepiej zawczasu podłoże doniczkowe wymieszać z hydrożelem, który dłużej utrzyma wilgoć w glebie i będzie ją stopniowo oddawać roślinom.
Gdy rośliny są jeszcze młode dobrze jest przycinać końcówki pędów, by pobudzić rośliny do lepszego krzewienia. Aby rośliny balkonowe kwitły długo i intensywnie należy na bieżąco uszczykiwać przekwitłe kwiaty.
Rośliny potrzebują wielu substancji odżywczych, aby intensywnie kwitnąć i bujnie się rozrastać. Dlatego powinniśmy je nawozić przynajmniej raz w tygodniu specjalistycznymi nawozami, np. do pelargonii czy do surfinii. Dodatkowo odżywienie zapewni Geranium Strong odżywka do roślin balkonowych.
Więcej na temat pielęgnacji roślin balkonowych znajdziesz w artykule: Balkon pełen roślin
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Lipiec – czas upałów, ale i wyjazdów! Wykonajmy najważniejsze prace w ogrodzie już teraz, żeby po powrocie z wypoczynku jeszcze przez chwilę odetchnąć. Zadbajmy o odpowiednie podlewanie, bo upały nie są łaskawe dla roślin. W lipcu możemy się już cieszyć kolejnymi zbiorami owoców oraz warzyw.
OGRÓD
PODLEWANIE OGRODU
W lecie bardzo istotne jest dostarczanie roślinom dużej ilości wody. Dzięki temu, że woda dotrze w głąb gleby, system korzeniowy nie ulegnie przesuszeniu. W gorące dni, przy mało obfitym podlewaniu, woda zdąży odparować, zanim dotrze do strefy korzeniowej.
Codziennego podlewania podczas upalnych dni z pewnością będą potrzebować rośliny rosnące w pojemnikach, szczególnie gdy są narażone na bezpośrednie działanie promieni słonecznych. Kontroluj wilgotność podłoża w doniczkach. Podczas sadzenia i przesadzania roślin można użyć Hydrogel – granulki podczas podlewania pęcznieją i magazynują wodę, którą później stopniowo pobierają rośliny.
Przy podlewaniu ważna jest pora dnia. Rośliny podlewamy wieczorem, ale niezbyt późno, żeby woda, która przypadkowo dostanie się na liście zdążyła wyparować z ich powierzchni. Ponadto gdy liście są mokre, istnieją bardzo korzystne warunki do rozwoju chorób grzybowych roślin, np. szarej pleśni.
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
Nareszcie nadszedł czas obfitych plonów – pełnych smaku i witamin. W sadzie zbieramy owoce: wiśni, czereśni, śliw, moreli, brzoskwiń, a także wczesnych odmian jabłoni i gruszy. Natomiast z jagodnika zbierzemy już: maliny, agrest, porzeczki oraz borówki.
Drzewom pestkowym po zbiorze owoców możemy skrócić pędy. Gdy już zerwiemy wszystkie owoce z krzewów jagodowych, możemy je prześwietlić, a ze ściętych pędów wierzchołkowych utworzyć sadzonki.
Czteroletnie krzewy truskawek w przyszłym roku nie będą już obficie plonowały. Warto zatem zlikwidować plantację i przygotować teren pod założenie nowej, przekopując ziemię wraz z dodatkiem obornika granulowanego. Z rozłogów najokazalszych krzewów na plantacji możemy pozyskać nowe sadzonki.
ROŚLINY OZDOBNE
Kwitnące krzewy powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Wycinamy wszystkie martwe i chore gałęzie. Lipiec to również odpowiednia pora, aby przyciąć żywopłoty utworzone z roślin liściastych. Zabieg cięcia najlepiej wykonywać podczas pochmurnej pogody, ponieważ ostre słońce może uszkodzić świeżo odsłonięte liście.
Lipiec to ostatni dzwonek, aby nawozić rośliny nawozami wieloskładnikowymi. Krzewy różaneczników, azalii, hortensji oraz kamelii należy zasilić nawozem do roślin wrzosowatych, np. nawóz do rododendronów, hortensji i azalii z serii Hortifoska. U rododendronów późno kwitnących usuwamy przekwitnięte kwiatostany. Rośliny iglaste nawozimy specjalistycznym nawozem posypowym do iglaków. Nie zapominajmy o różach, które nie tylko należy nawieźć nawozem do róż, ale także usuwać regularnie przekwitłe kwiaty, by pobudzić rośliny do ciągłego kwitnienia.
ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Na bieżąco usuwamy obumarłe kwiaty, co będzie stymulowało rośliny do dalszego kwitnienia. Jeśli jednoroczne rośliny już zwiędły, wrzucamy je do kompostownika (o ile nie widzimy na roślinach objawów chorób grzybowych).
Lipiec to doskonały czas na przesadzanie i dzielenie roślin, kwitnących wiosną. Jest to także ostatni moment, w którym możemy wysiać rośliny jednoroczne. Powinny one zdążyć z kwitnieniem przed jesiennym spadkiem temperatur.
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Dobrze jest co 2-3 lata, na początku lipca, wykopać cebule kwiatów wiosennych, m.in.: narcyzów, szafirków, szachownic, czosnków oraz tulipanów. Dzięki temu zabiegowi możemy wyeliminować cebule porażone chorobami oraz oddzielić namnażające się młode cebulki przybyszowe. Cebule hiacyntów należy wykopywać corocznie, bo są wrażliwe na porażenie przez choroby podczas wilgotnej i gorącej pogody w lecie. Wykopane cebulki przechowujemy przed jesiennym sadzeniem w ażurowych skrzynkach, w zacienionych i przewiewnych pomieszczeniach.
WARZYWA I ZIOŁA
Jeśli uprawiamy zioła, przycinamy je systematycznie, ponieważ pomoże to w ich dalszym krzewieniu się i zapobiegnie kwitnieniu. Większość ziół traci swój aromat po zakwitnięciu. Wyjątkiem jest oregano (lebiodka pospolita), które jest najbardziej aromatyczne w trakcie kwitnienia.
Możemy jeszcze wysiewać kapustę, marchew, pietruszkę. Pomidory w dalszym ciągu należy obficie zasilać nawozami bogatymi w azot i potas, które odpowiadają za smak i wielkość owoców.
TRAWNIK
Trawnik należy podlewać regularnie, dużą ilością wody. Strzyżemy go regularnie, co około 10 dni. Nie należy kosić trawnika zbyt nisko, ponieważ wyższa trawa zacienia glebę, co bezpośrednio wpływa na zmniejszenie parowania wody z podłoża. Ostatni raz w sezonie nawozimy trawnik wieloskładnikowymi nawozami do trawników. Niepożądane w trawniku chwasty usuwamy za pomocą środka Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.
CHWASTY
Regularnie pielimy zachwaszczone rabaty, co rozluźnia i napowietrza glebę. Usuwamy chwasty przed kwitnieniem, aby ograniczyć możliwość ich rozmnażania się. Jeśli zachwaszczenie jest bardzo duże, możemy wykorzystać do usunięcia chwastów herbicydy – zabieg należy wykonać przy użyciu opryskiwacza z kołnierzem, zapobiegającym znoszeniu cieczy roboczej na rośliny ozdobne.
Niechciany mech na ścieżkach i innych powierzchniach półprzepuszczalnych usuwamy za pomocą środka Randacol 680 EC.
SZKODNIKI
Wyciągając z gruntu marchew możemy natrafić na białe larwy gryzące korzenie – jest to połyśnica marchwianka, którą zwalczymy preparatem Mospilan 20 SP.
Pod koniec lipca, po zbiorze truskawek, dobrze jest ściąć i usunąć liście, lecz nie kompostować ich. Likwidowanie liści truskawek jest to najprostszy sposób na zwalczanie roztocza truskawkowca. Przy okazji również ograniczymy rozwój chorób, np. białej plamistości liści truskawek.
Na ziemniaku duże szkody może wyrządzić stonka ziemniaczana, której pozbędziemy się stosując środek Spintor 240 SC.
Mszyce to zmora większości ogrodników. Mogą występować na praktycznie każdej roślinie ozdobnej, sadowniczej, a także warzywnej. Zwalczymy je preparatem Mospilan 20 SP.
Pamiętajmy, żeby stosując środki ochrony roślin w uprawach roślin przeznaczonych do konsumpcji przestrzegać okresu karencji (czasu, jaki musi minąć od momentu wykonania ostatniego oprysku do momentu zbioru plonów).
Zwracajmy uwagę na uszkodzenia, powodowane przez ślimaki podczas deszczowej pogody. O obecności tych mięczaków świadczyć będzie pozostawiony przez nie śluz oraz wygryzienia na liściach. W łatwy sposób wyłapiemy te szkodniki stosując pułapkę na ślimaki i wlewając do niej popularne przynęty, np. piwo.
CHOROBY
W dalszym ciągu możemy zapobiegać rozwojowi parcha gruszy i jabłoni preparatem Discus 500 WG, ponieważ owoce porażone tą chorobą będą miały mniejszą wartość przechowalniczą.
Na owocach drzew pestkowych (np. śliwa, czereśnia, brzoskwinia) i ziarnkowych (np. grusza) mogą pojawić się gnijące powierzchnie z drobnymi “poduszkami” skupień zarodników – są to objawy moniliozy. Porażone owoce należy usuwać z drzewa, a resztę rośliny opryskać zapobiegawczo środkiem Topsin M 500 SC.
Na pomidorach często występuje zaraza ziemniaka, dlatego bacznie obserwujemy rośliny, a gdy zauważymy pierwsze objawy, opryskujemy preparatem Signum 33 WG.
Rośliny kapustne są zagrożone wieloma chorobami grzybowymi, m.in. czernią krzyżowych, mączniakiem prawdziwym, plamistością pierścieniową oraz bielikiem krzyżowych. Skutecznym preparatem w ich zapobieganiu oraz zwalczaniu jest Scorpion 325 SC.
Wiele roślin może zostać porażonych przez mączniaka prawdziwego, co objawia się białym nalotem. Chorobę tę zwalczymy środkiem Topsin M 500 SC .
DOM
ROŚLINY DOMOWE
Rośliny domowe można wynieść na zewnątrz i postawić w cieniu. W okresie ich intensywnego wzrostu używamy nawozu do roślin domowych. Nawozy płynne są natychmiastowo pobierane przez system korzeniowy roślin.
BALKON
Kontrolujemy wilgotność podłoża roślin posadzonych na balkonie. W lecie rośliny te wymagają obfitego podlewania, nawet 2-3 razy dziennie, a także nawożenia (najlepiej raz w tygodniu). Jeżeli planujemy dłuższy wyjazd, skrzynki z roślinami dobrze jest schować do zacienionego miejsca lub chłodnego pomieszczenia.
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
Sierpień to kolejny upalny miesiąc, w którym musimy szczególnie zadbać o podlewanie roślin. Owoce z własnych upraw wykorzystujemy do zrobienia pysznych konfitur, dżemów, kompotów, sałatek, a także win i nalewek.
OGRÓD
PODLEWANIE OGRODU
Podczas upałów rośliny muszą być regularnie nawadniane. W gorące dni unikajmy zwilżania liści i kwiatów – zmniejsza to ryzyko porażenia chorobami. Wybierzmy wieczorną porę na podlewanie roślin, gdy temperatura powietrza nieco spadnie. Unikniemy w ten sposób wyparowania dużych ilości wody, a także zapobiegniemy szokowi termicznemu roślin.
DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE
W tym miesiącu zbieramy: śliwki (węgierki, renklody, mirabelki), brzoskwinie, morele i niektóre odmiany wiśni, jabłek i gruszek.
Na początku sierpnia warto doświetlić dojrzewające jabłka, poprzez usunięcie tegorocznych pędów.
Również owoce winorośli będą szybciej dojrzewały, jeżeli usuniemy przysłaniające grona pędy oraz liście. Ten zabieg na winorośli ma również inny cel – umożliwia szybkie osuszanie owoców po deszczach, co zmniejsza ryzyko porażeń chorobami grzybowymi.
Po zbiorze owoców wykonujemy cięcie letnie drzew pestkowych: czereśni, wiśni i śliwy. Rany po cięciu smarujemy maścią ogrodniczą, aby zmniejszyć ryzyko infekcji chorobowych.
Prześwietlamy krzewy porzeczek i agrestów po zbiorze owoców, wycinając stare, nadmiernie zagęszczone pędy, które wkrótce zostaną zastąpione nowymi. Po owocowaniu ścinamy przy samej ziemi pędy malin u odmian niepowtarzających owocowania.
Sierpień to pora sadzenia truskawek. W tym celu pobieramy najsilniejsze sadzonki, utworzone na rozłogach, lub kupujemy gotowe sadzonki w sklepie. Wszystkie pędy nadziemne na istniejącej plantacji truskawek należy ściąć 5 cm nad ziemią, a pozostałości roślin usunąć z działki. Zabieg ogranicza populację roztocza truskawkowca oraz występowanie chorób grzybowych truskawki. Starsze (4-5 letnie) krzewy truskawek można zlikwidować, bo nie będą już obficie owocowały.
ROŚLINY OZDOBNE
Pomimo upałów możemy z powodzeniem sadzić nowe rośliny w ogrodzie, pilnując regularnego podlewania. Zdążą one dobrze się ukorzenić przed nadejściem zimy.
W sierpniu powstrzymujemy się już ze stosowaniem nawozów, zawierających azot. Stosujemy nawozy jesienne, które przygotują rośliny do zimowego spoczynku. Fosfor i potas przyspiesza drewnienie roślin oraz zapewnia lepszą odporność na niskie temperatury. W uprawie iglaków zastosujmy specjalistyczny nawóz jesienny do iglaków z magnezem, zapobiegającym brązowieniu igieł.
W sierpniu możemy przez podział kłączy rozmnażać byliny: piwonie, irysy, liliowce, funkie. Niektóre krzewy (np. hortensje, berberysy i ogniki) z łatwością rozmnożymy, tworząc sadzonki z półzdrewniałych pędów wierzchołkowych.
Na bieżąco usuwamy przekwitnięte kwiaty róży, wykonując cięcie dwa węzły poniżej kwiatu. Róże będą stale pobudzane do zawiązywania nowych kwiatów.
Przycinamy żywopłoty z roślin liściastych i iglaków.
ROŚLINY JEDNOROCZNE I DWULETNIE
Zbieramy nasiona roślin jednorocznych i dwuletnich, aby wysiać je w kolejnym sezonie. Kwitnące rośliny jednoroczne możemy w dalszym ciągu nawozić, aby wzmagać dalsze kwitnienie.
ROŚLINY CEBULOWE I BULWIASTE
Rośliny cebulowe są jednymi z pierwszych, które kwitną wiosną. Warto więc już teraz pomyśleć o ich posadzeniu – późne lato jest najlepszym na to momentem. Od połowy sierpnia do października możemy sadzić cebule: tulipanów, krokusów, szafirków, szachownic, narcyzów, przebiśniegów, śnieżyc oraz czosnków ozdobnych.
W sierpniu sadzimy też cebule zimowitów i bulwki krokusów jesiennych, które będą kwitły już tej jesieni.
WARZYWA I ZIOŁA
Warto ostatni raz w tym sezonie nawieźć warzywa, aby zbiory były obfite, a owoce i warzywa pełne wartości odżywczych. Do tego celu użyjmy organicznego nawozu do warzyw i rozsad Agrecol.
Aby przyspieszyć dojrzewanie pomidorów, pozbawiamy ich bocznych pędów. Można również wyłamywać nowo rozwijające się pędy kwiatostanowe. Zalecane jest także ścięcie pędu szczytowego krzewu pomidora, aby roślina nie traciła energii na dalszy wzrost, a inwestowała ją w owoce.
Wysiewamy szybko wzrastające rośliny tj. roszponkę, szpinak, pietruszkę, rzodkiewkę, a także sałatę masłową i liściową.
TRAWNIK
Trawnik podlewamy regularnie, dużą ilością wody. Aby przygotować go do zimy, od sierpnia nie stosujemy już nawozów z azotem. Zamiast tego zastosujmy nawóz jesienny do trawników. Dzięki temu trawnik wiosną szybko wróci do dobrej kondycji, a ryzyko wystąpienia groźnych chorób grzybowych (np. pleśni śniegowej) zostanie ograniczone.
Zobacz TUTAJ film o jesiennej pielęgnacji trawnika.
W sierpniu można założyć nowy trawnik z siewu. Pamiętajmy, aby uprzednio dokładnie oczyścić ziemię z kamieni oraz korzeni chwastów. Po wyrównaniu terenu poczekajmy, aż wzejdą chwasty i zlikwidujmy je preparatem Avans RTU. Po 7-10 dniach zauważymy zamieranie chwastów. Po 3 tygodniach od zabiegu zbierzmy pozostałości chwastów. Po tym czasie możemy przystąpić do zakładania trawnika. Przeczytaj więcej na temat zakładania trawnika jesienią.
CHWASTY
Chwasty dwuliścienne na trawniku wyeliminujemy stosując preparat Dicotex 202 SL lub Starane Trawniki.
Doglądamy rabat i grządek, usuwając chwasty, które konkurują z naszymi roślinami o wodę i składniki pokarmowe. Duże zachwaszczenie utrudnia dostęp światła i powietrza, stwarzając idealne warunki do rozwoju niektórych chorób grzybowych.
Jeżeli zależy nam na pozbyciu się mchu ze ścieżek, możemy użyć herbicydu nieselektywnego (niszczącego wszystkie zielone części roślin), np. preparatu pochodzenia naturalnego – Randacol 680 EC.
SZKODNIKI
Robaczywienie jabłek i śliwek to znak, że zaatakowały je szkodniki, tj. owocówka śliwkóweczka, owocówka jabłkóweczka czy kwieciak jabłkowiec. W sierpniu larwy owadów opuszczają owoce, aby wyszukać miejsc do zimowania. Zakładamy specjalną opaskę na pniach drzew, gdzie owady się zgromadzą, a następnie pod koniec września ściągamy i palimy pułapkę. W ten sposób ograniczymy populację szkodników.
W trakcie deszczowej pogody ślimaki wciąż chętnie podjadają smaczne liście roślin ozdobnych i warzywnych. Stosując pułapkę na ślimaki Agrecol z przynętą, z łatwością wyłapiemy te uciążliwe szkodniki.
Na niektórych roślinach możemy jeszcze zaobserwować mszyce. Zwalczymy je preparatem Mospilan 20 SP.
CHOROBY
Astry jesienne to rośliny bardzo często porażane przez mączniaka prawdziwego. Chorobę na astrach oraz innych roślinach ozdobnych zwalczymy, stosując preparat Signum 33 WG.
Podczas zbiorów owoców pestkowych i ziarnkowych usuwamy porażone przez brunatną zgniliznę (moniliozę) owoce. Eliminujemy w ten sposób ogniska choroby, które byłyby źródłem kolejnych infekcji.
Po zbiorze owoców i wycięciu starych pędów malin, jeżyn oraz porzeczek, możemy wykonać oprysk przeciwko chorobie grzybowej – zamieraniu pędów – wykorzystując preparat Switch 62,5 WG.
DOM
ROŚLINY DOMOWE
Rośliny domowe, które pochodzą z klimatu tropikalnego, wymagają zraszania liści, ponieważ powietrze w domach podczas upalnych dni jest bardzo suche. Delikatne liście roślin domowych powinniśmy oczyszczać z osiadającego kurzu.
BALKON
Obficie podlewamy i nawozimy rośliny balkonowe.
Jeżeli chcemy pelargonie zachować na przyszły sezon, musimy zaprzestać nawożenia, aby roślina przygotowywała się do spoczynku zimowego. W sierpniu z pelargonii możemy też utworzyć sadzonki.
Uprawiane w donicach drzewka i krzewy liściaste oraz iglaste, nawozimy już tylko nawozami jesiennymi, by przygotować je do trudnych warunków zimowych.
* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.