Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

        Styczeń      

 

Styczeń – stary rok już za nami i zaczynamy realizować swoje postanowienia noworoczne. W tym roku zatroszczmy się jeszcze bardziej o rośliny w domu i ogrodzie! Już teraz zaplanujmy przyszłe nasadzenia, rozsady, kupno nowych roślin, a także nawozów, które wykorzystamy zaraz po rozpoczęciu wegetacji.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

rośliny ozdobne

Na bieżąco sprawdzamy stan okryć zimowych roślin mało mrozoodpornych. W razie potrzeby poprawiamy lub uzupełniamy okrycie roślin. Strącamy czapy śnieżne, pod których ciężarem mogą połamać się gałęzie roślin.
W stanie uśpienia możemy rozmnażać niektóre rośliny z tzw. zrazów – zdrewniałych sadzonek. W tym celu ucina się fragmenty pędów o długości 15-20 cm i o grubości ołówka. Zrazy możemy pobrać np. z hortensji bukietowej, forsycji, wierzby, jaśminowca, ligustru, derenia.

podlewanie ogrodu

W zimie niektóre rośliny cierpią na skutek tzw. „suszy fizjologicznej”, która jest spowodowana niemożliwością pobrania wody z zamarzniętego podłoża. Może to skutkować zamarciem roślin wiosną. Szczególnie narażone na suszę fizjologiczną w tym okresie są rośliny zimozielone, np.: rododendrony, iglaki, a także rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeżeli ziemia nie zamarzła i panują dodatnie temperatury, podlewamy zimozielone rośliny.

drzewa i krzewy owocowe

Jeżeli nie wykonaliśmy wcześniej bielenia pni i grubszych gałęzi drzew, to wykonajmy je w styczniu. Jeśli warstwa wapna zmyła się na skutek warunków atmosferycznych, powtarzamy bielenie. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew Agrecol. W rejonach, w których istnieje ryzyko uszkodzeń przez zwierzęta leśne, zabezpieczamy pnie słomą, wiklinową matą lub grubą tekturą falistą. Możemy również posłużyć się specjalnym preparatem do malowania pni drzewek Hantus, który zniechęca dzikie zwierzęta do zgryzania.
W ostatniej dekadzie stycznia, przy dobrej pogodzie (temperaturze powyżej -4˚C), możemy prześwietlić krzewy: jagody kamczackiej, agrestów, porzeczek, leszczyn. Tnąc grubsze gałęzie, zabezpieczamy je maścią ogrodniczą.

szkodniki

Czasami na roślinach możemy zauważyć skupiska jaj szkodników. Usuwanie ich zmniejszy szkody, wyrządzane w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli zakładaliśmy opaskę na pnie drzew Agrecol i nie usunęliśmy jej do tej pory, to należy to niezwłocznie zrobić, zanim szkodniki wybudzą się ze spoczynku zimowego.

choroby

Z drzew i krzewów usuwamy porażone, zaschnięte owoce, tzw. mumie.

trawnik

Śnieg na rabatach, a także na trawniku, jest dla roślin pożądany, ponieważ chroni je przed bardzo niskimi temperaturami i zapewnia przyjazną, stałą temperaturę. Nie bez powodu puchową okrywę nazywa się czasem śnieżną pierzynką. Śnieg stanowi również barierę ochronną przed mroźnymi wiatrami. W zimie unikajmy chodzenia po trawniku, ponieważ możemy połamać zamarznięte źdźbła lub ubić pokrywę śnieżną, tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza barierę. Pod taką warstwą istnieje duże ryzyko pojawienia się na trawniku chorób grzybowych, np. pleśni śniegowej.

narzędzia ogrodnicze

Zimą przystępujemy do konserwacji narzędzi ogrodniczych. Wykorzystamy do tego mydło potasowe ogrodnicze Agrecol, które odkaża oraz czyści narzędzia, donice i pojemniki z zanieczyszczeń.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Regularnie przeglądamy bulwy, cebule i kłącza, przechowywane zimą. Wyrzucamy okazy chore, ponieważ mogą być źródłem zakażenia dla innych roślin.

rozsady

W szklarniach lub na parapecie przygotowujemy rozsady wczesnych warzyw: cykorii sałatowej, boćwiny, pietruszki, selera, buraków i cebuli. W domu wysiewamy również nasiona roślin ozdobnych o długim czasie kiełkowania, np. heliotropu.

dzikie ptaki

Dokarmiając dzikie ptaki w ogrodzie, zyskamy sprzymierzeńców, którzy pomogą nam latem w walce ze szkodnikami. Kto wie, może ptaki zadomowią się u nas na stałe, jeżeli zaoferujemy im specjalnie zbudowane budki dla ptaków? Tylko nie dokarmiajmy ptactwa chlebem! Kupujmy specjalne mieszanki ziaren: słonecznika, lnu, prosa i innych zbóż, które mają dużą wartość energetyczną. Sikorki będą wdzięczne, jeżeli zawiesimy im słoninę, oczywiście nie soloną.

 
 

ZADANIA W DOMU

domowe uprawy warzyw

Przez całą zimę możemy hodować zieleninę (pietruszkę, koperek, szczypior) oraz zioła, które dostarczą nam witamin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla kiełków, które są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, węglowodanów, białka i mikroelementów. Więcej o hodowli kiełków przeczytasz w TYM artykule.

podpędzanie roślin w domu

W doniczkach możemy stworzyć kompozycję z roślin cebulowych, które zakwitną już w lutym. Do podpędzania wykorzystajmy cebule: tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szafirków.
Do domu przynosimy poucinane gałęzie krzewów ozdobnych, np.: forsycji, migdałka, tarniny, wiśni i innych, które, podpędzone w wazonie z wodą, wniosą do domu wiosenny klimat.

rośliny domowe

Pamiętajmy o regularnym zraszaniu roślin w domu. W ogrzewanych domach panuje bardzo niska wilgotność powietrza, niesprzyjająca roślinom domowym. Rośliny podlewamy rzadziej i mniejszymi dawkami wody, natomiast wskazane jest ich regularne czyszczenie. Niektóre rośliny myjemy pod prysznicem, inne natomiast nie znoszą wody (czytaj więcej).
Rośliny możemy nawozić specjalistycznym nawozem – Agrecol Zimovit forte – który posiada dawki składników, dostosowane do potrzeb roślin w sezonie zimowym.

szkodniki roślin domowych

W sezonie grzewczym w domach panują idealne, podobne do szklarniowych, warunki do namnażania się szkodników, np. czerwców (wełnowców, tarczników i miseczników). Prowadzimy regularną obserwację roślin domowych i gdy tylko zauważymy szkodniki, stosujemy płyn na mszyce i inne szkodniki Agrecol.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
 

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Styczeń 2019

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-styczen-2019

Imieniny

Dzisiaj jest: 23 Listopad 2024    |    Imieniny obchodzą: Adela, Felicyta, Klemens

Gościmy

Odwiedza nas 89 gości oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR