Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Åšroda

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

Kalendarz ogrodnika 2016 - Grudzień

ogrod  OGRÓD

OKRYWANIE
Regularnie sprawdzamy okrycie roślin zabezpieczające je przed mrozem. W przypadku braku śniegu i przy silnym spadku temperatury uzupełnijmy pokrywy roślin na rabatach.

W przypadku gdy grudzień jest ciepły, nad powierzchnią ziemi mogą zacząć pojawiać się pędy kwiatów cebulowych posadzonych jesienią. Jeśli nie spadnie śnieg, należy okryć wyrastające rośliny warstwą kory, liści lub włókniną. Inaczej mroźny wiatr mógłby uszkodzić kiełkujące krokusy czy tulipany.

PODLEWANIE
Gdy miesiąc ten jest suchy, lecz nie ma jeszcze mrozu, należy podlewać zimozielone krzewy (m.in. różaneczniki). Rośliny te potrzebują zapasu wody do przezimowania. To samo dotyczy drzew i krzewów, które zostały zasadzone jesienią.

Jeśli posiadamy szklarnię lub inspekt, dbamy o rośliny tam pozostawione na zimę. Podlewamy je rzadko, ponieważ są w stanie uśpienia. Nie nawozimy ich.

DRZEWA I KRZEWY
Wciąż można sadzić drzewa i krzewy owocowe z odkrytym korzeniem, pod warunkiem, że ziemia nie jest zamarznięta. Młode rośliny podlewamy i zabezpieczamy koronę przed przemarznięciem.

Korony młodych drzewek posadzonych jesienią i okryte agrowłókniną po nastaniu chłodnych dni i nocy, zabezpieczamy przed złamaniem poprzez usuwanie zalegającego na nich śniegu. Ze starszych drzew, strącajmy mokry śnieg. Jeśli gałęzie w naszym ogrodzie zarwały się pod ciężarem zalegającego na nich śniegu, złamanie wyrównujemy piłą a powstałą ranę smarujemy maścią ogrodniczą.

TRAWNIK
Jeśli ziemia pod trawnikiem (zwłaszcza założonym w tym roku) jest bardzo mokra od częstych opadów, lub jeśli ziemia jest zamarznięta ale nie ma warstwy śniegu, należy unikać chodzenia po trawie. Nie uszkodzimy trawy, chodząc po niej, gdy spadnie na nią kilka centymetrów śniegu.

NARZĘDZIA
Grudzień, to dobry czas na konserwację narzędzi ogrodniczych, aby były przygotowane do nowego sezonu.

woda  OCZKA WODNE

O oczka wodne należy zadbać aby nie powstawały grube tafle lodu ograniczające dostępność tlenu dla roślin wodnych.

dzikie_ptaki   DZIKIE PTAKI

Pamiętajmy zimą o regularnym dokarmianiu ptaków. Ptactwa nie należy karmić chlebem oraz inną przetworzoną żywnością. Najlepiej dokarmiać je ziarnem zbóż, słonecznikiem a także tłuszczem zwierzęcym – słoniną.

dom   DOM

PIELĘGNACJA
Dla wszelkich domowych roślin doniczkowych w okresie przełomu jesienno zimowego wskazane jest zastosować nawóz zimowy lub odżywki do roślin w aplikatorach.

Piękną ozdobę Świąt: poinsecję (gwiazdę betlejemską) należy postawić w najjaśniejszym miejscu w mieszkaniu i zapewnić jej stale wilgotne podłoże, wówczas nie zacznie ona zrzucać liści.

PRZECHOWYWANIE
Kontrolujemy stan przechowywanych w chłodnym miejscu warzyw i owoców a także cebul i kłączy roślin ozdobnych. Psujące się egzemplarze natychmiast usuwamy.

W wolne grudniowe wieczory można planować przyszłoroczne wysiewy i nasadzenia.

źródło:  agrecol.pl

 


 

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Grudzień 2016

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-grudzien-2016

Imieniny

Dzisiaj jest: 24 Październik 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Marty, Marcina, RafaÅ‚a

Gościmy

Odwiedza nas 175 goÅ›ci oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR