Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 17:00 do 18:30 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

        Styczeń      

 

Styczeń – stary rok już za nami i zaczynamy realizować swoje postanowienia noworoczne. W tym roku zatroszczmy się jeszcze bardziej o rośliny w domu i ogrodzie! Już teraz zaplanujmy przyszłe nasadzenia, rozsady, kupno nowych roślin, a także nawozów, które wykorzystamy zaraz po rozpoczęciu wegetacji.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

rośliny ozdobne

Na bieżąco sprawdzamy stan okryć zimowych roślin mało mrozoodpornych. W razie potrzeby poprawiamy lub uzupełniamy okrycie roślin. Strącamy czapy śnieżne, pod których ciężarem mogą połamać się gałęzie roślin.
W stanie uśpienia możemy rozmnażać niektóre rośliny z tzw. zrazów – zdrewniałych sadzonek. W tym celu ucina się fragmenty pędów o długości 15-20 cm i o grubości ołówka. Zrazy możemy pobrać np. z hortensji bukietowej, forsycji, wierzby, jaśminowca, ligustru, derenia.

podlewanie ogrodu

W zimie niektóre rośliny cierpią na skutek tzw. „suszy fizjologicznej”, która jest spowodowana niemożliwością pobrania wody z zamarzniętego podłoża. Może to skutkować zamarciem roślin wiosną. Szczególnie narażone na suszę fizjologiczną w tym okresie są rośliny zimozielone, np.: rododendrony, iglaki, a także rośliny uprawiane w pojemnikach. Jeżeli ziemia nie zamarzła i panują dodatnie temperatury, podlewamy zimozielone rośliny.

drzewa i krzewy owocowe

Jeżeli nie wykonaliśmy wcześniej bielenia pni i grubszych gałęzi drzew, to wykonajmy je w styczniu. Jeśli warstwa wapna zmyła się na skutek warunków atmosferycznych, powtarzamy bielenie. W tym celu używamy wapna do bielenia drzew Agrecol. W rejonach, w których istnieje ryzyko uszkodzeń przez zwierzęta leśne, zabezpieczamy pnie słomą, wiklinową matą lub grubą tekturą falistą. Możemy również posłużyć się specjalnym preparatem do malowania pni drzewek Hantus, który zniechęca dzikie zwierzęta do zgryzania.
W ostatniej dekadzie stycznia, przy dobrej pogodzie (temperaturze powyżej -4˚C), możemy prześwietlić krzewy: jagody kamczackiej, agrestów, porzeczek, leszczyn. Tnąc grubsze gałęzie, zabezpieczamy je maścią ogrodniczą.

szkodniki

Czasami na roślinach możemy zauważyć skupiska jaj szkodników. Usuwanie ich zmniejszy szkody, wyrządzane w sezonie wegetacyjnym. Jeżeli zakładaliśmy opaskę na pnie drzew Agrecol i nie usunęliśmy jej do tej pory, to należy to niezwłocznie zrobić, zanim szkodniki wybudzą się ze spoczynku zimowego.

choroby

Z drzew i krzewów usuwamy porażone, zaschnięte owoce, tzw. mumie.

trawnik

Śnieg na rabatach, a także na trawniku, jest dla roślin pożądany, ponieważ chroni je przed bardzo niskimi temperaturami i zapewnia przyjazną, stałą temperaturę. Nie bez powodu puchową okrywę nazywa się czasem śnieżną pierzynką. Śnieg stanowi również barierę ochronną przed mroźnymi wiatrami. W zimie unikajmy chodzenia po trawniku, ponieważ możemy połamać zamarznięte źdźbła lub ubić pokrywę śnieżną, tworząc nieprzepuszczalną dla powietrza barierę. Pod taką warstwą istnieje duże ryzyko pojawienia się na trawniku chorób grzybowych, np. pleśni śniegowej.

narzędzia ogrodnicze

Zimą przystępujemy do konserwacji narzędzi ogrodniczych. Wykorzystamy do tego mydło potasowe ogrodnicze Agrecol, które odkaża oraz czyści narzędzia, donice i pojemniki z zanieczyszczeń.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Regularnie przeglądamy bulwy, cebule i kłącza, przechowywane zimą. Wyrzucamy okazy chore, ponieważ mogą być źródłem zakażenia dla innych roślin.

rozsady

W szklarniach lub na parapecie przygotowujemy rozsady wczesnych warzyw: cykorii sałatowej, boćwiny, pietruszki, selera, buraków i cebuli. W domu wysiewamy również nasiona roślin ozdobnych o długim czasie kiełkowania, np. heliotropu.

dzikie ptaki

Dokarmiając dzikie ptaki w ogrodzie, zyskamy sprzymierzeńców, którzy pomogą nam latem w walce ze szkodnikami. Kto wie, może ptaki zadomowią się u nas na stałe, jeżeli zaoferujemy im specjalnie zbudowane budki dla ptaków? Tylko nie dokarmiajmy ptactwa chlebem! Kupujmy specjalne mieszanki ziaren: słonecznika, lnu, prosa i innych zbóż, które mają dużą wartość energetyczną. Sikorki będą wdzięczne, jeżeli zawiesimy im słoninę, oczywiście nie soloną.

 
 

ZADANIA W DOMU

domowe uprawy warzyw

Przez całą zimę możemy hodować zieleninę (pietruszkę, koperek, szczypior) oraz zioła, które dostarczą nam witamin. Bardzo dobrym rozwiązaniem jest własna hodowla kiełków, które są bogatym źródłem witamin, soli mineralnych, węglowodanów, białka i mikroelementów. Więcej o hodowli kiełków przeczytasz w TYM artykule.

podpędzanie roślin w domu

W doniczkach możemy stworzyć kompozycję z roślin cebulowych, które zakwitną już w lutym. Do podpędzania wykorzystajmy cebule: tulipanów, narcyzów, hiacyntów i szafirków.
Do domu przynosimy poucinane gałęzie krzewów ozdobnych, np.: forsycji, migdałka, tarniny, wiśni i innych, które, podpędzone w wazonie z wodą, wniosą do domu wiosenny klimat.

rośliny domowe

Pamiętajmy o regularnym zraszaniu roślin w domu. W ogrzewanych domach panuje bardzo niska wilgotność powietrza, niesprzyjająca roślinom domowym. Rośliny podlewamy rzadziej i mniejszymi dawkami wody, natomiast wskazane jest ich regularne czyszczenie. Niektóre rośliny myjemy pod prysznicem, inne natomiast nie znoszą wody (czytaj więcej).
Rośliny możemy nawozić specjalistycznym nawozem – Agrecol Zimovit forte – który posiada dawki składników, dostosowane do potrzeb roślin w sezonie zimowym.

szkodniki roślin domowych

W sezonie grzewczym w domach panują idealne, podobne do szklarniowych, warunki do namnażania się szkodników, np. czerwców (wełnowców, tarczników i miseczników). Prowadzimy regularną obserwację roślin domowych i gdy tylko zauważymy szkodniki, stosujemy płyn na mszyce i inne szkodniki Agrecol.

* Ze środków ochrony roślin należy korzystać z zachowaniem bezpieczeństwa. Przed każdym użyciem przeczytaj informacje zamieszczone w etykiecie i informacje dotyczące produktu. Zwróć uwagę na zwroty wskazujące na rodzaj zagrożenia i przestrzegaj zasad bezpiecznego stosowania produktu wskazanych na etykiecie.
 

 źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Styczeń 2020

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-styczen-2020

Nabywając działkę powinniśmy wiedzieć że:

Umowa musi być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Działkę można przepisać na dwie osoby pod warunkiem, że są małżeństwem (w innych przypadkach jest to niedopuszczalne). Należy wypełnić deklaracje członkowską. Po wypełnieniu formalności udać się do Zarządu ROD Staszic celem wpisu do rejestru (oczywiście wszystkie opłaty należy dokonać odpowiednio wcześniej). Zarząd ROD nowego działkowicza kieruje na obowiązkowe szkolenie.

Przeniesienie praw do działki nie zwalnia z opłat, które ciążą na działkowcu.

Nowy działkowiec musi wnieść opłaty przy przepisaniu działki:

opłata inwestycyjna:  900 zł

opłata członkowska:  306 zł

Opłatę należy dokonać przelewem na  konto ROD Staszic.

 

Przeniesienie prawa do działki

  1. Czy umowa przeniesienia praw do działki musi być sporządzona przed notariuszem?
    • Umowa przeniesienia praw do działki nie musi być sporządzona przed notariuszem. Art. 41 ust. 1 ustawy o ROD jasno wskazuje, że umowa przeniesienia prawa do działki zawierana jest w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Notariusz jedynie poświadcza podpisy złożone pod umową, co w praktyce oznacza, że umowę trzeba podpisać w obecności notariusza, aby mógł potwierdzić tożsamość osób składających podpisy.
  2. Czy działkowiec w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o ROD ma prawo przenieść prawa do działki na rzecz konkubenta?
    • Ustawa o ROD w art. 41 ust 1 daje działkowcowi posiadającemu prawo do działki w ROD możliwość przeniesienia tego prawa na rzecz pełnoletniej osoby fizycznej. Nie zawiera jednak katalogu osób, na które to prawo może zostać przeniesione. Dlatego też, jeśli wolą działkowca jest zawarcie umowy o przeniesienie prawa do działki z konkubentem, może ją zawrzeć. Należy przy tym pamiętać, że umowa ta stanie się skuteczna dopiero wówczas, gdy zostanie zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe. W tym celu osoba zainteresowana powinna złożyć w zarządzie ROD jeden egzemplarz umowy przeniesienia praw do działki oraz wniosek o jej zatwierdzenie. Od daty złożenia tego wniosku zarząd ROD ma 2 miesiące na złożenie oświadczenia w przedmiocie zatwierdzenia (lub odmowy), które powinno przyjąć formę uchwały zarządu ROD. Jeśli w ciągu tego okresu nie podejmie żadnej decyzji będzie to oznaczało zatwierdzenie przeniesienia praw do działki (art. 41 ust 3 ustawy o ROD).
  3. Czy mogę mieć wspólne prawo do działki z córką?
    • Nie. Ustawa o ROD w art. 27 ust. 2 przewiduje możliwość ustanowienia wspólnego prawa do działki tylko dla małżonków. Żadna inna możliwość posiadania wspólnego prawa do działki nie jest dopuszczalna.
  4. Czy w świetle ustawy o ROD przenosząc prawa do działki na syna mogę nabyć prawo do innej działki w tym ROD?
    • Zawierając umowę przeniesienia prawa do działki traci Pani prawo do tej działki, a nabywa je Pani syn. Dlatego też, uwzględniając zasadę wypływającą z art. 27 ust 2 ustawy o ROD, iż można ustanowić prawo tylko do jednej działki , może Pani zawrzeć umowę dzierżawy działkowej nabywając w ten sposób prawo do innej działki, oczywiście jeśli w ogrodzie są wolne działki. Istnieje również możliwość, że nabędzie Pani prawo do innej działki również na podstawie umowy przeniesienia prawa do działki.
  5. Czy mogę przenieść prawo do działki na obcokrajowca, który posiada kartę stałego pobytu w Polsce?
    • Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ROD działkowcem jest pełnoletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z działki w rodzinnym ogrodzie działkowym. Ale art. 27 ust. 3 ustawy o ROD mówi, że przy ustanowieniu prawa do działki uwzględnia się w szczególności ustawowe funkcje ROD i działki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegającej się o działkę, bowiem funkcją ROD jest między innymi zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb społeczeństwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodowych oraz poprawa warunków socjalnych członków społeczności lokalnych. A żeby te funkcje mogły być spełnione działkowcami powinny być osoby zamieszkałe w pobliżu rodzinnego ogrodu działkowego, w którym chcą uprawiać działkę. Podsumowując, jeżeli obcokrajowiec mieszka na stałe w Polsce, w niedalekiej odległości od ogrodu, to nie ma prawnych przeszkód w tym, aby zarząd ROD zatwierdził przeniesienie praw do działki na jego rzecz.
  6. Po tym jak zarząd ROD zaakceptował umowę przeniesienia prawa do działki na mnie, okazało się, że poprzedni użytkownik miał zaległości finansowe. Czy zarząd ROD może mnie nimi obciążyć?
    • Zarząd ROD nie ma prawa do obciążenia nowego działkowca długami poprzednika. Działkowiec zawierając ze stowarzyszeniem ogrodowym umowę (dzierżawy działkowej lub przeniesienia prawa do działki,) zobowiązuje się do ponoszenia opłat ogrodowych i innych opłat związanych z utrzymaniem działki co wynika z art. 33 ustawy o ROD. Skutki nie wnoszenia opłat obciążają wyłącznie jego, w żadnym wypadku nowego działkowca.
  7. Czy zarząd ROD może zabronić członkowi rodziny działkowca przebywania na działce pod jego nieobecność?
    • Działka w rodzinnym ogrodzie działkowym ma służyć nie tylko działkowcowi posiadającemu prawo do działki, ale również jego rodzinie. Wskazane byłoby jednak poinformowanie zarządu ROD o tym, kto również będzie mógł przebywać na działce. Warunkiem jest jednak przestrzeganie przepisów regulaminu ROD, który obowiązuje wszystkie osoby przebywające na terenie ROD niezależnie od tego, czy ma prawo do działki w ROD, czy nie.
  8. Mam dwóch dorosłych synów i bardzo bym chciał przenieść na nich prawo do działki, czy mogę to zrobić?
    • Prawo do działki co do zasady może mieć tylko jedna osoba. Wyjątkiem są małżeństwa, gdzie oboje małżonkowie mogą mieć wspólne prawo do jednej działki. Jest to jedyny wyjątek. Nie można więc przenieść prawa do dzierżawy działkowej na dwie osoby, które nie są małżeństwem nawet, jeżeli są to osoby bliskie.
  9. Czy mogę wskazać następcę na wypadek mojej śmierci?
    • Działkowiec nie wskazuje swego następcy na wypadek śmierci. Ustawa o ROD zabezpiecza w takim przypadku prawa najbliższej rodziny. Jeżeli oboje małżonkowie mieli prawo do działki, to zachowa je żyjący współmałżonek. Jeżeli małżonek nie złoży stosownego oświadczenia, wówczas roszczenie o przejęcie działki mają pozostałe osoby bliskie zmarłego, w tym jego dzieci.
  10. Zamierzamy wstąpić w związek małżeński. Obecnie każdy z nas użytkuje swoją działkę. Czy po ślubie będziemy musieli zrezygnować z jednej działki, czy zachowamy prawo do obu?
    • Małżonkowie użytkujący oddzielne działki przed zawarciem związku małżeńskiego zachowują dotychczasowe prawo do tych działek.
  11. Jako jedyna posiadam prawo do mojej działki. Kto po mojej śmierci będzie miał do niej prawo: mąż czy dorosła córka?
    • W pierwszej kolejności mąż. Przysługuje mu 6 miesięcy na złożenie oświadczenia woli o wstąpieniu w prawo do dzierżawy działkowej. Jeżeli nie złoży takiego oświadczenia we wskazanym terminie, o prawo do działki mogą ubiegać się pozostałe osoby bliskie zmarłego, czyli jego zstępni, wstępni, rodzeństwo, dzieci rodzeństwa oraz osoby pozostające z nim w stosunku przysposobienia, a więc także dorosła córka.
  12. Czy mogę przenieść prawo do dzierżawy działkowej na syna, który na stałe mieszka za granicą?
    • Niestety nie. Prawo do działki można przenieść na osobę pełnoletnią, która zamieszkuje na terytorium Polski.
  13. Jeżeli małżonek nieposiadający prawa do działki żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem, to czy zarząd ROD zobowiązany jest zawrzeć z nim umowę dzierżawy działkowej?
    • Tak, gwarantuje to ustawa o ROD w art. 27 ust. 2. W takiej sytuacji małżonkowie składają wspólne oświadczenie woli o chęci posiadania wspólnego prawa do tej samej działki w ROD. Do tej samej, bowiem ustawa wyraźnie zabrania ustanowienia prawa do więcej niż jednej działki.
  14. Czy mąż zawierający umowę dzierżawy działkowej musi uzyskać na taką czynność zgodę żony?
    • Jeśli żaden z małżonków nie posiada prawa do działki i tylko mąż występuje do zarządu ROD o zawarcie umowy dzierżawy działkowej lub też zawiera umowę przeniesienia prawa do działki to nie musi uzyskiwać zgody żony. Przepisy obowiązujące w PZD nie wymagają zgody współmałżonka na ustanowienie prawa do działki, jeśli działkowcem chce być tylko jeden z nich.
  15. Rozwiązanie umowy dzierżawy działkowej a członkostwo w PZD.
    • Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach działkowych rozdzieliła prawo do działki od członkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym. I tak ustawa o ROD w art. 36 precyzuje, w jakich okolicznościach stowarzyszenie ogrodowe oraz działkowiec mogą rozwiązać umowę dzierżawy działkowej, w następstwie którego prawo do działki wygasa, natomiast statut PZD reguluje kwestię wygaśnięcia członkostwa w PZD. § 26 zawiera katalog zamknięty przesłanek wygaśnięcia członkostwa w PZD, wśród których w pkt. 3 wymienione jest wygaśnięcie prawa do działki. Podsumowując, z chwilą wygaśnięcia prawa do działki, wygasa członkostwo w PZD.
  16. Czy uchwała zarządu zatwierdzająca przeniesienie prawa do działki, w którym zbywca oświadczył, że altana ma wymiary zgodne z przepisami, a nie jest to prawdę narusza prawo?
    • Tak, uchwała zarządu ROD zatwierdzająca przeniesienie prawa do działki, w przypadku, kiedy w umowie zbywca działki oświadczył nieprawdę narusza prawo. Zarząd ogrodu uchwałą zatwierdza przeniesienie prawa do działki. Powinien więc zbadać zgodność z prawdą oświadczeń złożonych przez strony w umowie. Wynika to z konieczności kontroli obrotu działkami, aby zapewnić prawidłowe funkcjonowanie ogrodu. Ponadto zarząd ROD musi mieć możliwość wyrażenia stanowiska w tej sprawie. Zarząd ROD powinien odmówić zatwierdzenia takiej umowy, jako ważny powód podając fakt, że zbywca oświadczył w umowie nieprawdę, ponieważ obiekty znajdujące się na działce są niezgodne z prawem.
  17. Jakie dokumenty obowiązują przy przeniesieniu prawa do działki w sytuacji gdy użytkownik działki chce przekazać działkę własnemu dziecku?
    • Do tego niezbędna jest umowa o przeniesienie prawa do działki i wniosek do zarządu ogrodu o zatwierdzenie przeniesienia prawa do działki, do którego powinna być załączona ta umowa. Wskazane wzory dokumentów niezbędne do przeniesienie prawa do działki są dostępne na stronie internetowej PZD w zakładce Wzory dokumentów.
  18. Chciałabym kupić działkę. Do kogo mam się w tej sprawie zgłosić?
    • Jeśli jest Pani zainteresowana nabyciem prawa do działki na terenie rodzinnego ogrodu działkowego, to nie może Pani kupić działki; działkowiec w ROD jedynie działkę dzierżawi (art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach działkowych).
      W ROD można nabyć prawo do działki:
      - zawierając z dotychczasowym działkowcem umowę przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej (umowa musi być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi); przy czym umowa dla swej skuteczności wymaga zatwierdzania przez zarząd danego ogrodu
      - w drodze ustanowienia praw do działki na podstawie umowy dzierżawy działkowej zawartej z PZD. Informacje o obowiązujących w danym ogrodzie działkowym zasadach typowania zainteresowanych do ustanawiania na ich rzecz prawa. Do wolnych działek może Pani uzyskać od zarządu ogrodu

W przygotowaniu...

 

 

Zapraszamy wkrótce!

 

Maj

 

 

Maj to jeden z najpiękniejszych miesięcy w ogrodzie. Nasze oczy cieszą rośliny ozdobione pięknym kwieciem oraz świeżą zielenią liści.

Pamiętajmy jednak, że mimo iż robi się coraz cieplej mogą wystąpić jeszcze przymrozki. Potocznie zw. „zimna Zośka” czy „zimni ogrodnicy” to terminy od 12 do 15 maja, w których mogą wystąpić gwałtowne spadki temperatur. Dlatego należy bacznie śledzić prognozę pogody i przed spodziewanymi przymrozkami okryć rośliny, które są wrażliwe na niskie temperatury.

 
 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

Kwitnące krzewy powinny być przycinane po zakończeniu kwitnienia. Wycinamy pędy wybijające z podkładek roślin szczepionych. Brzoskwinie to rośliny, u których można wykonywać jeszcze zabieg cięcia zdrewniałych pędów.

Krzewy truskawek dobrze jest wyściółkować, ponieważ wczesne odmiany w niedługim czasie zaczną zawiązywać owoce. Zabezpieczając owoce truskawek przed kontaktem z glebą, ograniczymy występowanie szarej pleśni.

rośliny ozdobne

Po ustąpieniu ryzyka przymrozków możemy rozgarnąć kopczyki zabezpieczające krzewy róż przed przemarznięciem.

Po zakończeniu kwitnienia przycinamy forsycje, krzewuszki, tawuły wczesne, porzeczkę krwistą. Usuwamy przekwitłe kwiatostany różaneczników, uważając, aby nie uszkodzić pobliskich pąków. Maj to dalszy ciąg „wprowadzania” nowych roślin do ogrodu. W tym momencie sadzimy rośliny kupowane w doniczkach lub (w przypadku drzew) z bryłą korzeniowa owiniętą jutą. Rośliny iglaste tworzące żywopłoty lub formowane należy regularnie przycinać dla zachowania pożądanego kształtu.
Po tzw. “zimnych ogrodnikach”, możemy zacząć wystawiać na ogród rośliny doniczkowe, które zimowały w naszych domach, np. bielunie (datury).

rośliny jednoroczne i dwuletnie

Warto pomyśleć o wzbogaceniu naszych rabat i w puste miejsca wysiać rośliny jednoroczne czy dwuletnie, np. nagietki, chabry, maczki kalifornijskie, niezapominajki.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Usuwamy przekwitnięte kwiaty narcyzów, krokusów, hiacyntów, tulipanów, cebulic.

Z początkiem maja sadzimy na rabatach rośliny niezimujące w gruncie: błonczatki, eukomisy, galtonie, begonie. Po 15 maja sadzimy do gruntu bulwy lub podrośnięte w doniczkach sadzonki: pacioreczników (kann), agapantów, krokosmii, zawilców wieńcowatych oraz dalii.

warzywnik

Już czas na wysianie lub wysadzenie marchewki, buraczków, sałaty, kapusty, ziemniaków, kukurydzy, fasoli, rzodkwi, brokuła, pora i in. Warzywa ciepłolubne, takie jak pomidory, cukinie, kabaczki czy dynie, wysiewamy pod koniec maja po tzw. „zimnej Zośce”. Rośliny tj. ogórki, pomidory krzewiaste, papryka i oberżyna mają szczególne wymagania cieplne więc sadzimy je do inspektów/pod osłonami. W warunkach wysokiej wilgotności zaczynają się pojawiać ślimaki, chrońmy więc nasze warzywa stosując pułapki na ślimaki. Pamiętajmy o regularnym odchwaszczaniu grządek, aby nasze warzywa nie musiały konkurować z chwastami o wodę i składniki mineralne.

trawnik

Jeżeli pierwsze nawożenie trawnika wykonaliśmy w marcu możemy przystąpić do drugiego w sezonie zasilenia trawnika nawozem wieloskładnikowym. W maju możemy założyć trawnik od podstaw. Zwracajmy jednak uwagę na okresy suszy, ponieważ świeżo wysiane nasiona bardzo źle znoszą niedobór wilgoci w podłożu. Oceniamy ubytki w trawniku i gdy zajdzie potrzeba, uzupełniamy puste place w murawie. Pamiętajmy o regularnym, cotygodniowym koszeniu trawnika i omijaniu miejsc, gdzie jeszcze niedawno kwitły posadzone krokusy. Skoszoną trawę możemy wrzucić do kompostownika. Proces rozkładu roślin przyspieszymy, poprzez regularne napowietrzanie (przerzucanie), podlewanie kompostu, a także stosowanie specjalistycznego nawozu przyspieszajacego kompostowanie.
W okresach suszy nie zapominajmy o podlewaniu trawnika. W celu pozbycia się z niego chwastów dwuliściennych zastosujmy selektywne środki ochrony roślin (Starane Trawniki, Dicotex 202 SL, Mlecz.)

chwasty

Kontrolujmy zachwaszczenie naszych rabat, ponieważ młode chwasty znacznie łatwiej jest usunąć mechanicznie lub chemicznie. Wyrywając chwasty we wczesnych fazach rozwojowych zapobiegniemy rozsiewaniu się nasion. Walkę z uciążliwymi chwastami na ścieżkach i podjazdach można przeprowadzić przy pomocy środka Avans RTU, a mech zlikwidujemy wykonując oprysk środkiem Randacol 680 EC. Planując założenie nowej rabaty w miejscu bardzo zachwaszczonym szczególnie chwastami wieloletnimi, trudnymi do zwalczenia zastosujmy herbicyd totalny niszczący wszystkie chwasty –  Avans RTU.  Jego substancją czynną jest glifosat, który przemieszcza się także do korzeni, powodując szybkie zamieranie roślin.

szkodniki

Przędziorki i pordzewiacze na m.in. jabłoni, śliwie, gruszy i roślinach ozdobnych zwalczymy preparatem Ortus 05 SC.

Mszyce tworzące coraz większe kolonie na wielu roślinach owocowych i ozdobnych należy jak najszybciej zwalczyć środkiem Mospilan 20 SP. Ten sam środek stosowany w odpowiednich terminach po kwitnieniu drzew owocowych (jabłoni, gruszy, śliwy, czereśni oraz wiśni) ograniczy tzw. „robaczywienie owoców” spowodowane obecnością larw szkodników tj.: owocnica jabłkowa, owocówka jabłkóweczka, owocnice śliwowe i nasionnica trześniówka.

choroby

Obserwujemy nasze rośliny czy występują na nich niepożądane objawy świadczące o chorobie. Biały mączysty nalot na liściach kwiatach czy zielonych łodygach świadczy o wystąpieniu mączniaka prawdziwego. Zabieg ochronny na roślinach ozdobnych wykonujemy preparatem Signum 33 WG lub Discus 500 WG. W maju możemy zapobiegawczo zastosować oprysk fungicydem Discus 500 WG przeciw parchowi jabłoni i gruszy, którego objawem są brązowe, okrągłe plamki na liściach i owocach.

Jeśli nie wykonaliśmy jeszcze zabiegu przeciwko brunatnej zgniliźnie drzew pestkowych (wiśnia, czereśnia, śliwa), po kwitnieniu można zastosować środek Topsin M 500 SC.

 
 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

Jeśli korzenie przerastają doniczkę, roślinę przesadzamy do donicy o 2–3 cm większej od poprzedniej. Rośliny domowe na dobre wybudziły się z okresu spoczynku zimowego więc w dalszym ciągu nawozimy je specjalistycznymi nawozami, np.: do roślin doniczkowych. Jeżeli posiadamy w domu gatunki tj. paprocie, fikusy, palmy, cytrusy czy kaktusy zaaplikujmy im nawozy dedykowane specjalnie dla nich (nawóz do paprocinawóz do palm, juk i dracennawóz do fikusównawóz do cytrusównawóz do kaktusów).

balkon

Jeżeli jeszcze tego nie zrobiliśmy, w maju  możemy zacząć sadzić rośliny balkonowe, tj. pelargonie, petunie, surfinie, lobelie, kocanki, komarzyce, bakopy oraz werbeny. Często używanymi roślinami w kompozycjach balkonowych są także: bratki, begonie królewskie, niecierpki. Warto również nasz balkon urozmaicić różnymi pnączami, które w naszym klimacie są jednoroczne lub po odpowiednim przezimowaniu mogą służyć nam wiele lat, np.: dipladenia, tunbergia lub bugenwilla. Roślinom tym należy zapewnić stały dostęp składników pokarmowych, dlatego warto sięgnąć po nawóz do roślin balkonowych gwarantujący bujny wzrost i długie kwitnienie tych roślin.

źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Maj 2019

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-maj-2019

Imieniny

Dzisiaj jest: 15 Styczeń 2025    |    Imieniny obchodzą: Paweł, Izydor, Aleksander

Gościmy

Odwiedza nas 147 gości oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR

Grant UM Katowice