Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Åšroda

od 16:30 do 18:00 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

Nabywając działkę powinniśmy wiedzieć że:

Umowa musi być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi. Działkę można przepisać na dwie osoby pod warunkiem, że są małżeństwem (w innych przypadkach jest to niedopuszczalne). Należy wypełnić deklaracje członkowską. Po wypełnieniu formalności udać się do Zarządu ROD Staszic celem wpisu do rejestru (oczywiście wszystkie opłaty należy dokonać odpowiednio wcześniej). Zarząd ROD nowego działkowicza kieruje na obowiązkowe szkolenie.

Przeniesienie praw do działki nie zwalnia z opłat, które ciążą na działkowcu.

Nowy działkowiec musi wnieść opłaty przy przepisaniu działki:

opłata inwestycyjna:  900 zł

opłata członkowska:  306 zł

Opłatę należy dokonać przelewem na  konto ROD Staszic.

 

Przeniesienie prawa do działki

  1. Czy umowa przeniesienia praw do działki musi być sporządzona przed notariuszem?
    • Umowa przeniesienia praw do dziaÅ‚ki nie musi być sporzÄ…dzona przed notariuszem. Art. 41 ust. 1 ustawy o ROD jasno wskazuje, że umowa przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki zawierana jest w formie pisemnej z podpisami notarialnie poÅ›wiadczonymi. Notariusz jedynie poÅ›wiadcza podpisy zÅ‚ożone pod umowÄ…, co w praktyce oznacza, że umowÄ™ trzeba podpisać w obecnoÅ›ci notariusza, aby mógÅ‚ potwierdzić tożsamość osób skÅ‚adajÄ…cych podpisy.
  2. Czy działkowiec w myśl art. 41 ust. 1 ustawy o ROD ma prawo przenieść prawa do działki na rzecz konkubenta?
    • Ustawa o ROD w art. 41 ust 1 daje dziaÅ‚kowcowi posiadajÄ…cemu prawo do dziaÅ‚ki w ROD możliwość przeniesienia tego prawa na rzecz peÅ‚noletniej osoby fizycznej. Nie zawiera jednak katalogu osób, na które to prawo może zostać przeniesione. Dlatego też, jeÅ›li wolÄ… dziaÅ‚kowca jest zawarcie umowy o przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki z konkubentem, może jÄ… zawrzeć. Należy przy tym pamiÄ™tać, że umowa ta stanie siÄ™ skuteczna dopiero wówczas, gdy zostanie zatwierdzona przez stowarzyszenie ogrodowe. W tym celu osoba zainteresowana powinna zÅ‚ożyć w zarzÄ…dzie ROD jeden egzemplarz umowy przeniesienia praw do dziaÅ‚ki oraz wniosek o jej zatwierdzenie. Od daty zÅ‚ożenia tego wniosku zarzÄ…d ROD ma 2 miesiÄ…ce na zÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia w przedmiocie zatwierdzenia (lub odmowy), które powinno przyjąć formÄ™ uchwaÅ‚y zarzÄ…du ROD. JeÅ›li w ciÄ…gu tego okresu nie podejmie żadnej decyzji bÄ™dzie to oznaczaÅ‚o zatwierdzenie przeniesienia praw do dziaÅ‚ki (art. 41 ust 3 ustawy o ROD).
  3. Czy mogę mieć wspólne prawo do działki z córką?
    • Nie. Ustawa o ROD w art. 27 ust. 2 przewiduje możliwość ustanowienia wspólnego prawa do dziaÅ‚ki tylko dla małżonków. Å»adna inna możliwość posiadania wspólnego prawa do dziaÅ‚ki nie jest dopuszczalna.
  4. Czy w świetle ustawy o ROD przenosząc prawa do działki na syna mogę nabyć prawo do innej działki w tym ROD?
    • ZawierajÄ…c umowÄ™ przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki traci Pani prawo do tej dziaÅ‚ki, a nabywa je Pani syn. Dlatego też, uwzglÄ™dniajÄ…c zasadÄ™ wypÅ‚ywajÄ…cÄ… z art. 27 ust 2 ustawy o ROD, iż można ustanowić prawo tylko do jednej dziaÅ‚ki , może Pani zawrzeć umowÄ™ dzierżawy dziaÅ‚kowej nabywajÄ…c w ten sposób prawo do innej dziaÅ‚ki, oczywiÅ›cie jeÅ›li w ogrodzie sÄ… wolne dziaÅ‚ki. Istnieje również możliwość, że nabÄ™dzie Pani prawo do innej dziaÅ‚ki również na podstawie umowy przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki.
  5. Czy mogę przenieść prawo do działki na obcokrajowca, który posiada kartę stałego pobytu w Polsce?
    • Zgodnie z art. 2 pkt 1 ustawy o ROD dziaÅ‚kowcem jest peÅ‚noletnia osoba fizyczna uprawniona do korzystania z dziaÅ‚ki w rodzinnym ogrodzie dziaÅ‚kowym. Ale art. 27 ust. 3 ustawy o ROD mówi, że przy ustanowieniu prawa do dziaÅ‚ki uwzglÄ™dnia siÄ™ w szczególnoÅ›ci ustawowe funkcje ROD i dziaÅ‚ki, a także miejsce zamieszkania osoby ubiegajÄ…cej siÄ™ o dziaÅ‚kÄ™, bowiem funkcjÄ… ROD jest miÄ™dzy innymi zaspokajanie wypoczynkowych i rekreacyjnych potrzeb spoÅ‚eczeÅ„stwa poprzez umożliwianie prowadzenia upraw ogrodowych oraz poprawa warunków socjalnych czÅ‚onków spoÅ‚ecznoÅ›ci lokalnych. A żeby te funkcje mogÅ‚y być speÅ‚nione dziaÅ‚kowcami powinny być osoby zamieszkaÅ‚e w pobliżu rodzinnego ogrodu dziaÅ‚kowego, w którym chcÄ… uprawiać dziaÅ‚kÄ™. PodsumowujÄ…c, jeżeli obcokrajowiec mieszka na staÅ‚e w Polsce, w niedalekiej odlegÅ‚oÅ›ci od ogrodu, to nie ma prawnych przeszkód w tym, aby zarzÄ…d ROD zatwierdziÅ‚ przeniesienie praw do dziaÅ‚ki na jego rzecz.
  6. Po tym jak zarząd ROD zaakceptował umowę przeniesienia prawa do działki na mnie, okazało się, że poprzedni użytkownik miał zaległości finansowe. Czy zarząd ROD może mnie nimi obciążyć?
    • ZarzÄ…d ROD nie ma prawa do obciążenia nowego dziaÅ‚kowca dÅ‚ugami poprzednika. DziaÅ‚kowiec zawierajÄ…c ze stowarzyszeniem ogrodowym umowÄ™ (dzierżawy dziaÅ‚kowej lub przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki,) zobowiÄ…zuje siÄ™ do ponoszenia opÅ‚at ogrodowych i innych opÅ‚at zwiÄ…zanych z utrzymaniem dziaÅ‚ki co wynika z art. 33 ustawy o ROD. Skutki nie wnoszenia opÅ‚at obciążajÄ… wyÅ‚Ä…cznie jego, w żadnym wypadku nowego dziaÅ‚kowca.
  7. Czy zarząd ROD może zabronić członkowi rodziny działkowca przebywania na działce pod jego nieobecność?
    • DziaÅ‚ka w rodzinnym ogrodzie dziaÅ‚kowym ma sÅ‚użyć nie tylko dziaÅ‚kowcowi posiadajÄ…cemu prawo do dziaÅ‚ki, ale również jego rodzinie. Wskazane byÅ‚oby jednak poinformowanie zarzÄ…du ROD o tym, kto również bÄ™dzie mógÅ‚ przebywać na dziaÅ‚ce. Warunkiem jest jednak przestrzeganie przepisów regulaminu ROD, który obowiÄ…zuje wszystkie osoby przebywajÄ…ce na terenie ROD niezależnie od tego, czy ma prawo do dziaÅ‚ki w ROD, czy nie.
  8. Mam dwóch dorosłych synów i bardzo bym chciał przenieść na nich prawo do działki, czy mogę to zrobić?
    • Prawo do dziaÅ‚ki co do zasady może mieć tylko jedna osoba. WyjÄ…tkiem sÄ… małżeÅ„stwa, gdzie oboje małżonkowie mogÄ… mieć wspólne prawo do jednej dziaÅ‚ki. Jest to jedyny wyjÄ…tek. Nie można wiÄ™c przenieść prawa do dzierżawy dziaÅ‚kowej na dwie osoby, które nie sÄ… małżeÅ„stwem nawet, jeżeli sÄ… to osoby bliskie.
  9. Czy mogę wskazać następcę na wypadek mojej śmierci?
    • DziaÅ‚kowiec nie wskazuje swego nastÄ™pcy na wypadek Å›mierci. Ustawa o ROD zabezpiecza w takim przypadku prawa najbliższej rodziny. Jeżeli oboje małżonkowie mieli prawo do dziaÅ‚ki, to zachowa je żyjÄ…cy współmałżonek. Jeżeli małżonek nie zÅ‚oży stosownego oÅ›wiadczenia, wówczas roszczenie o przejÄ™cie dziaÅ‚ki majÄ… pozostaÅ‚e osoby bliskie zmarÅ‚ego, w tym jego dzieci.
  10. Zamierzamy wstąpić w związek małżeński. Obecnie każdy z nas użytkuje swoją działkę. Czy po ślubie będziemy musieli zrezygnować z jednej działki, czy zachowamy prawo do obu?
    • Małżonkowie użytkujÄ…cy oddzielne dziaÅ‚ki przed zawarciem zwiÄ…zku małżeÅ„skiego zachowujÄ… dotychczasowe prawo do tych dziaÅ‚ek.
  11. Jako jedyna posiadam prawo do mojej działki. Kto po mojej śmierci będzie miał do niej prawo: mąż czy dorosła córka?
    • W pierwszej kolejnoÅ›ci mąż. PrzysÅ‚uguje mu 6 miesiÄ™cy na zÅ‚ożenie oÅ›wiadczenia woli o wstÄ…pieniu w prawo do dzierżawy dziaÅ‚kowej. Jeżeli nie zÅ‚oży takiego oÅ›wiadczenia we wskazanym terminie, o prawo do dziaÅ‚ki mogÄ… ubiegać siÄ™ pozostaÅ‚e osoby bliskie zmarÅ‚ego, czyli jego zstÄ™pni, wstÄ™pni, rodzeÅ„stwo, dzieci rodzeÅ„stwa oraz osoby pozostajÄ…ce z nim w stosunku przysposobienia, a wiÄ™c także dorosÅ‚a córka.
  12. Czy mogę przenieść prawo do dzierżawy działkowej na syna, który na stałe mieszka za granicą?
    • Niestety nie. Prawo do dziaÅ‚ki można przenieść na osobÄ™ peÅ‚noletniÄ…, która zamieszkuje na terytorium Polski.
  13. Jeżeli małżonek nieposiadający prawa do działki żąda ustanowienia prawa do działki wspólnie ze swoim współmałżonkiem, to czy zarząd ROD zobowiązany jest zawrzeć z nim umowę dzierżawy działkowej?
    • Tak, gwarantuje to ustawa o ROD w art. 27 ust. 2. W takiej sytuacji małżonkowie skÅ‚adajÄ… wspólne oÅ›wiadczenie woli o chÄ™ci posiadania wspólnego prawa do tej samej dziaÅ‚ki w ROD. Do tej samej, bowiem ustawa wyraźnie zabrania ustanowienia prawa do wiÄ™cej niż jednej dziaÅ‚ki.
  14. Czy mąż zawierający umowę dzierżawy działkowej musi uzyskać na taką czynność zgodę żony?
    • JeÅ›li żaden z małżonków nie posiada prawa do dziaÅ‚ki i tylko mąż wystÄ™puje do zarzÄ…du ROD o zawarcie umowy dzierżawy dziaÅ‚kowej lub też zawiera umowÄ™ przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki to nie musi uzyskiwać zgody żony. Przepisy obowiÄ…zujÄ…ce w PZD nie wymagajÄ… zgody współmałżonka na ustanowienie prawa do dziaÅ‚ki, jeÅ›li dziaÅ‚kowcem chce być tylko jeden z nich.
  15. Rozwiązanie umowy dzierżawy działkowej a członkostwo w PZD.
    • Ustawa z dnia 13 grudnia 2013 roku o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych rozdzieliÅ‚a prawo do dziaÅ‚ki od czÅ‚onkostwa w stowarzyszeniu ogrodowym. I tak ustawa o ROD w art. 36 precyzuje, w jakich okolicznoÅ›ciach stowarzyszenie ogrodowe oraz dziaÅ‚kowiec mogÄ… rozwiÄ…zać umowÄ™ dzierżawy dziaÅ‚kowej, w nastÄ™pstwie którego prawo do dziaÅ‚ki wygasa, natomiast statut PZD reguluje kwestiÄ™ wygaÅ›niÄ™cia czÅ‚onkostwa w PZD. § 26 zawiera katalog zamkniÄ™ty przesÅ‚anek wygaÅ›niÄ™cia czÅ‚onkostwa w PZD, wÅ›ród których w pkt. 3 wymienione jest wygaÅ›niÄ™cie prawa do dziaÅ‚ki. PodsumowujÄ…c, z chwilÄ… wygaÅ›niÄ™cia prawa do dziaÅ‚ki, wygasa czÅ‚onkostwo w PZD.
  16. Czy uchwała zarządu zatwierdzająca przeniesienie prawa do działki, w którym zbywca oświadczył, że altana ma wymiary zgodne z przepisami, a nie jest to prawdę narusza prawo?
    • Tak, uchwaÅ‚a zarzÄ…du ROD zatwierdzajÄ…ca przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki, w przypadku, kiedy w umowie zbywca dziaÅ‚ki oÅ›wiadczyÅ‚ nieprawdÄ™ narusza prawo. ZarzÄ…d ogrodu uchwaÅ‚Ä… zatwierdza przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki. Powinien wiÄ™c zbadać zgodność z prawdÄ… oÅ›wiadczeÅ„ zÅ‚ożonych przez strony w umowie. Wynika to z koniecznoÅ›ci kontroli obrotu dziaÅ‚kami, aby zapewnić prawidÅ‚owe funkcjonowanie ogrodu. Ponadto zarzÄ…d ROD musi mieć możliwość wyrażenia stanowiska w tej sprawie. ZarzÄ…d ROD powinien odmówić zatwierdzenia takiej umowy, jako ważny powód podajÄ…c fakt, że zbywca oÅ›wiadczyÅ‚ w umowie nieprawdÄ™, ponieważ obiekty znajdujÄ…ce siÄ™ na dziaÅ‚ce sÄ… niezgodne z prawem.
  17. Jakie dokumenty obowiązują przy przeniesieniu prawa do działki w sytuacji gdy użytkownik działki chce przekazać działkę własnemu dziecku?
    • Do tego niezbÄ™dna jest umowa o przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki i wniosek do zarzÄ…du ogrodu o zatwierdzenie przeniesienia prawa do dziaÅ‚ki, do którego powinna być zaÅ‚Ä…czona ta umowa. Wskazane wzory dokumentów niezbÄ™dne do przeniesienie prawa do dziaÅ‚ki sÄ… dostÄ™pne na stronie internetowej PZD w zakÅ‚adce Wzory dokumentów.
  18. Chciałabym kupić działkę. Do kogo mam się w tej sprawie zgłosić?
    • JeÅ›li jest Pani zainteresowana nabyciem prawa do dziaÅ‚ki na terenie rodzinnego ogrodu dziaÅ‚kowego, to nie może Pani kupić dziaÅ‚ki; dziaÅ‚kowiec w ROD jedynie dziaÅ‚kÄ™ dzierżawi (art. 28 ust. 1 ustawy z dnia 13 grudnia 2013 r. o rodzinnych ogrodach dziaÅ‚kowych).
      W ROD można nabyć prawo do działki:
      - zawierając z dotychczasowym działkowcem umowę przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej (umowa musi być zawarta w formie pisemnej z podpisami notarialnie poświadczonymi); przy czym umowa dla swej skuteczności wymaga zatwierdzania przez zarząd danego ogrodu
      - w drodze ustanowienia praw do działki na podstawie umowy dzierżawy działkowej zawartej z PZD. Informacje o obowiązujących w danym ogrodzie działkowym zasadach typowania zainteresowanych do ustanawiania na ich rzecz prawa. Do wolnych działek może Pani uzyskać od zarządu ogrodu

Imieniny

Dzisiaj jest: 19 Marzec 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Józef, Bogdan, Marek

Gościmy

Odwiedza nas 40 goÅ›ci oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR