Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Środa

od 16:30 do 18:00 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

 

Październik

 

Liście przepięknie się przebarwiają, a poranki stają się chłodniejsze – to znak że zima jest tuż-tuż. Musimy odpowiednio przygotować ogród na jej nadejście, dlatego nie odstawiajmy w kąt narzędzi ogrodowych, ponieważ jeszcze jest sporo do zrobienia!

 

ZADANIA W OGRODZIE

 

drzewa i krzewy owocowe

W październiku w dalszym ciągu sadzimy drzewa i krzewy owocowe z gołym korzeniem. Ziemia jeszcze nie zamarzła, więc rośliny z pewnością się przyjmą przed nadejściem zimy.
Pamiętajmy o wygrabianiu opadłych liści z trawnika. Liście oraz okrywa śnieżna mogą sprawić, że trawnik zostanie przyduszony i będzie bardziej podatny na choroby w przyszłym sezonie. Zbierajmy także opadłe zepsute owoce, w których mogą zimować patogeny.
Jeżeli zapomnieliśmy o nawożeniu roślin, to w październiku mamy jeszcze ostatnią okazję, aby to zrobić. W tym celu użyjemy specjalistycznego nawozu jesiennego Agrecol.
Nawozy jesienne pomagają roślinom w przygotowaniu się do zimy. Składniki w nich zawarte poprawiają korzenienie roślin, wspomagają gospodarkę wodną i przyspieszają drewnienie pędów.
Pnie drzewek owocowych malujemy wapnem do bielenia drzew. Ale nie w celu poprawy ich estetyki w zimie, ale aby zapobiec pękaniu kory. Biały kolor odbija światło, przez co różnice temperatur nie są tak duże i kora jest mniej narażona na uszkodzenia.

rośliny ozdobne

Szkółki roślin ozdobnych w dalszym ciągu stoją dla nas otworem, z szeroką gamą roślin do wyboru. W dalszym ciągu możemy je sadzić do gruntu. Szczególną uwagą cieszą się w tym okresie pięknie kwitnące wrzosy, z których możemy tworzyć romantyczne kompozycje i „dywany” wrzosowe.
Niektóre rośliny m.in. róże i piwonie drzewiaste (chińskie) będzie trzeba okopczykować, tzn. przykryć warstwą ziemi wrażliwe na przymrozki miejsca szczepienia. Bardzo wrażliwe na mrozy rośliny możemy dodatkowo owinąć białą agrowłókniną, która zabezpieczy przed niskimi temperaturami.
Jesienią odkwaszamy podłoże, przeznaczone pod przyszłe rabaty, jeżeli sadzone na niej rośliny będą wymagały bardziej obojętnego lub zasadowego odczynu.

rośliny cebulowe i bulwiaste

Październik to ostatnia chwila do sadzenia cebulek roślin, kwitnących wiosną. Należy to zrobić do końca października. Podczas zakupów zwracajmy uwagę na stan cebulek, bo może się zdarzyć, że podczas długiego przechowywania w niewłaściwych warunkach, cebule tracą jędrność lub chorują. Warto przed posadzeniem zaprawić na mokro cebule w zaprawie nasiennej T 75 DS/WS. Po sadzeniu cebulek możemy zastosować nawóz mineralny do roślin cebulowych, który podnosi pH gleby, dzięki czemu cebulki mają zapewnione lepsze warunki rozwoju, co wpływa na lepsze przezimowanie.
Wykopujemy cebule, bulwy i kłącza: mieczyków, begonii, dalii, kann, cantedeskii i innych roślin, nie zimujących w gruncie. Po wykopaniu, cebule należy oczyścić, przesuszyć oraz wyeliminować chore okazy. Rozdzielamy także małe cebulki przybyszowe od dużej matecznej – w ten sposób powiększymy kolekcję roślin ozdobnych. Najlepsze do przechowywania przez zimę są przewiewne skrzynki, umieszczone w pomieszczeniach o temperaturze około 5˚C.

trawnik

Trawnik wciąż kosimy, do momentu gdy trawa przestanie rosnąć. Jesienna pielęgnacja trawnika to przede wszystkim wygrabianie opadłych liści, aby pod ciężarem deszczu nie ugniatały trawnika.

 

ZADANIA W DOMU

 

rośliny domowe

Dzień staje się coraz krótszy, a rośliny domowe wchodzą w pewien rodzaj spoczynku zimowego. Spowalnia się ich wegetacja, ale to nie znaczy że nie przestają rosnąć. Ponieważ rośliny domowe pochodzą z cieplejszego klimatu, to stale rosną – wciąż wytwarzają młode pędy, listki, a nawet kwiaty. Dlatego w dalszym ciągu potrzebują dostarczania składników odżywczych, tylko w mniejszych liściach. Do nawożenia roślin w sezonie zimowym używamy nawozu Zimowit forte. Możemy także stosować te same nawozy, z których korzystamy w ciągu roku, ale z mniejszą częstotliwością (na opakowaniu każdego nawozu znajduje się dokładna instrukcja dawkowania w sezonie zimowym).
Ze względu na sezon grzewczy, zima w naszych domach to dość trudny okres dla roślin. Powietrze staje się suche, rośliny szybciej odparowują wodę i podłoże szybciej przesycha. Dlatego kontrolujmy wilgotność podłoża i w razie potrzeby podlewajmy rośliny, ale mniejszymi porcjami wody niż zwykle. Bardzo ważną rzeczą jest zraszanie roślin. Suche powietrze powoduje, że liście roślin mogą stracić jędrność pod wpływem intensywnego parowania.

 

źródło: http://agrecol.pl/

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika Październk 2020

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-pazdziernik-2020

Imieniny

Dzisiaj jest: 5 Maj 2024    |    Imieniny obchodzą: Irena, Waldemar, Iryda

Gościmy

Odwiedza nas 60 gości oraz 1 użytkownik.

Fundusze z ARiMR