Logowanie

Wpisz dane

Jeśli przy zalogowaniu lub przy odzyskiwaniu hasła występują jakieś problemy proszę o zgłoszenie przez adres email: dzialki.staszic@gmail.com

Godziny otwarcia biura:

 

Poniedziałek

od 15:00 do 18:00 

Åšroda

od 16:30 do 18:00 

(tylko aplikacja wjazdu)

Czwartek

od 15:00 do 18:00 

Ogłoszenia

Kalendarz ogrodnika 2018 - Marzec

ogrod   OGRÓD

Jeśli pogoda pozwala, zdejmujemy zimowe okrycia w postaci włókniny. Na początku możemy robić to tylko w dzień, aby rośliny nie doznały szoku i stopniowo przyzwyczaiły się do panującej temperatury. Rozkładamy kompost w ogrodzie. Przygotowujemy grządki do siewu warzyw i kwiatów.

DRZEWA I KRZEWY OWOCOWE

W marcu możemy przycinać krzewy i drzewka owocowe takie jak grusze i jabłonie oraz śliwy, pobudzi je to do lepszego kwitnienia (Wideoporanik Agrecol – Przycinanie Gałęzi).

Marzec to najlepszy czas na wykonywanie nowych nasadzeń roślin owocowych

z tzw. gołym korzeniem. Rośliny te są jeszcze w stanie uśpienia zimowego, dlatego w tym momencie nie doznają szoku w związku ze zmianą miejsca. Odpowiednie stanowisko pod uprawę drzew oraz krzewów owocowych możemy zapewnić mieszając z glebą organiczny nawóz, np. obornik granulowany.

Na początku marca powinniśmy przyciąć również nasze winorośle, aby stworzyć jej dobre warunki wzrostu i plonowania. Po wykonaniu zabiegu rośliny możemy odżywić nawozem do winorośli.

ROŚLINY OZDOBNE

Nawozimy zimozielone krzewy bukszpanów, trzmielin, cisów, mahonii, ostrokrzewów oraz drzewa iglaste. Do tego celu używamy nawozów posypowych dedykowanych dla konkretnych roślin jak Nawóz do bukszpanów, Nawóz do żywopłotów, Nawóz do cisów czy Nawóz do iglaków. Pamiętamy o wymieszaniu ich z glebą i podlaniu roślin.

Przycinamy róże pamiętając o tym, że inaczej przycina się róże pnące, pienne czy rabatowe. Nie zapominajmy o przycięciu hortensji bukietowych oraz krzewiastych (Przycinanie hortensji). Przycinając o tej porze budleje, zapewnimy im obfite kwitnienie latem.

Usuwamy martwe części bylin, aby zrobić miejsce dla nowo kiełkujących roślin.

TRAWY

Przy sprzyjającej pogodzie w marcu możemy już przystąpić do prac pielęgnacyjnych na trawnikach. Zacznijmy od wygrabienia resztek, które mogły się zgromadzić na nim jesienią i zimą. Najczęściej pod koniec marca przeprowadzamy wertykulację, która polega na usunięciu filcu i obumarłych resztek roślin (ważne, aby wykonać ją przed ruszeniem wegetacji).

Pamiętajmy także o ozdobnych trawach, które należy ściąć. Aby umożliwić trawom szybką odbudowę możemy wzmocnić je nawozem 100 dni do traw ozdobnych.

WYSIEWY I SADZENIE

Przy sprzyjającej pogodzie w drugiej połowie marca wysiewamy nasiona marchwi, pietruszki, jarmużu, szpinaku. Sadzimy cebulę dymkę i czosnek jary.

SZKODNIKI

Zimujące na pniach drzew szkodniki, które chętnie schowały się w specjalnej tekturowej opasce, niedługo będą szykowały się do wyjścia. Dlatego to ostatni moment, żeby opaskę delikatnie ściągnąć z drzewa i spalić.

W tym momencie bardzo łatwo jest zaobserwować miejsce zimowania wielkopąkowca porzeczkowego. Pędy, na których zimuje wielkopąkowiec porzeczkowy mają zdecydowanie większe pączki od pozostałych. Porażone pędy należy usunąć i spalić.

Jeżeli w zeszłym roku zaobserwowaliśmy objawy żerowania przędziorków na naszych roślinach ozdobnych, możemy rozpocząć walkę z tymi szkodnikami, ponieważ już pojawiają się pierwsze stadia rozwojowe. Więcej szczegółów na temat tych groźnych szkodników znajdziecie na portalu Inspiracje Ogrodnicze w artykule: Przędzie przędzę nasz przędziorek…

CHOROBY

Chorobą, na którą należy zwrócić uwagę marcu, jest kędzierzawość liści brzoskwini. Żeby ją skutecznie zwalczyć, działajmy, zanim liście zaczną się rozwijać. Zobacz też artykuł o zwalczaniu kędzierzowatości: Kędzierzawość liści brzoskwini – prosty sposób walki z chorobą.

Jeżeli nie zrobiliśmy tego wcześniej, teraz jest ostatni dzwonek aby zerwać mumie owoców powstałe na skutek brunatnej zgnilizny drzew.

dom   DOM

ROÅšLINY DOMOWE

Pora na przesadzanie roślin domowych, które tego wymagają. Przesadzamy je do doniczek o średnicy większej o 2-4 cm. Jeżeli planujemy częste wyjazdy, a nie mamy w domu osoby, która mogłaby zadbać w tym czasie o kwiaty, warto podczas przesadzania wzbogacić glebę w Hydrogel.

ROZSADY

Przygotowujemy w domu rozsady pomidorów, papryki, bakłażana, kalafiora, sałaty do naszego warzywnika. Używamy sterylnego podłoża, przeznaczonego specjalnie do sadzonek. Takie podłoże ma odpowiednie parametry fizyczne – jest przepuszczalne, lekkie i drobne, dzięki czemu nasiona łatwo kiełkują.

W przypadku produkcji rozsady ogórka, pomidora i sałaty warto podlewać obsiane podłoże preparatem Proplant 722 SL – Zwalcza fytoftorozę pomidora i ogórka, który zabezpiecza przed takimi chorobami jak fytoftoroza i zgorzel zgnilakowa

 

źródło: agrecol.pl

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Kalendarz księżycowy ogrodnika i rolnika marzec 2018

http://www.rytmnatury.pl/kalendarz-ogrodnika-marzec-2018

Imieniny

Dzisiaj jest: 6 Maj 2024    |    Imieniny obchodzÄ…: Judyta, Jan, Jurand

Gościmy

Odwiedza nas 27 goÅ›ci oraz 0 użytkowników.

Fundusze z ARiMR